Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش لاوروف به ابتکار صلح اوکراین:به خواست مسکو تن در دهید یا اینکه ارتش روسیه سرنوشت را رقم می‌زند

از سمت راست به ترتیب: ولادیمیر پوتین (رئیس حوهوری روسیه) ، لاوروف (وزیرخاجه روسیه)، دمیترو کولِبا (وزیرخارجه اوکراین) و ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهوری اوکراین)
از سمت راست به ترتیب: ولادیمیر پوتین (رئیس حوهوری روسیه) ، لاوروف (وزیرخاجه روسیه)، دمیترو کولِبا (وزیرخارجه اوکراین) و ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهوری اوکراین) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ کرملین روز چهارشنبه طرح صلح ۱۰ ماده‌ای رئیس جمهوری اوکراین را رد کرد و گفت که مفاد پیشنهادی کی‌یف با «واقعیت‌های امروز» میدان جنگ همخوانی ندارد.

آگهی

کاخ کرملین روز چهارشنبه طرح صلح ۱۰ ماده‌ای رئیس جمهوری اوکراین را رد کرد و اظهار داشت که مفاد پیشنهادی کی‌یف با «واقعیت‌های امروز» میدان جنگ همخوانی ندارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این‌باره گفت: «اگر قرار باشد در واقعیت‌های امروز سرزمین‌های چهارگانه‌ای که هم اکنون در اختیار روسیه است لحاظ نگردد، خبری از طرح صلح برای اوکراین هم وجود نخواهد داشت.» وی در ادامه گفت: «اصلا طرحی که این واقعیت‌ها را در نظر نگیرد را نمی‌توان صلح‌آمیز خواند.»

روسیه در ماه سپتامبر با برگزاری یک همه‌پرسی در دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا این مناطق را بخشی از خاک خود اعلام کرد. مسکو، پیش‌تر و در سال ۲۰۱۴ میلادی به همین ترتیب، یعنی با برگزاری همه‌پرسی شبه جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خاک خود کرده بود، این همه‌پرسی‌ها هرگز از سوی اوکراین و سایر کشورها به رسمیت شناخته نشد و روسیه تا کنون نتوانسته است به جز کریمه به درستی تسلط بر مناطق تازه الحاق شده را به دست گیرد.

طرح پیشنهادی مسکو چیست؟

روز دوشنبه نیز سرگئی لاوروف به اوکراین اولتیماتوم داده بود که یا باید به پیشنهادهای مسکو - از جمله تسلیم سرزمین‌های تحت اشغال روسیه – تن در دهد یا اینکه سرنوشت این مناطق «به دست ارتش روسیه» تعیین خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این هشدار درست روزی از سوی وزیر امور خارجه روسیه صادر شد که همان روز وزیر خارجه اوکراین از تمایل کشورش برای برگزاری نشستی برای پایان دادن به جنگ سخن گفته بود، هرچند که کی‌یف برای دعوت از روسیه در این نشست پیش‌شرط سنگینی برای مسکو تعیین کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، آقای لاوروف گفته است: «آنچه ما پیشنهاد دادیم برای دشمن کاملاً مشخص است؛ از جمله اینکه باید نظامی‌گری و گرایشات نازی‌مآبانه و تهدیدات علیه امنیت روسیه از مناطق تحت کنترل رژیم [اوکراین] زدوده شود».

لاوروف در ادامه تصریح کرد: «خیلی ساده است: به صلاح خودتان است که اینگونه عمل کنید. در غیر این صورت، این ارتش روسیه است که تصمیم خواهد گرفت.»

طرح پیشنهادی اوکراین چیست؟

ولودیمیر زلنسکی طرح صلح ۱۰ ماده‌ای خود را برای اولین بار در ماه نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد، طرحی که پس از کسب حمایت ضمنی از طرف جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده قرار است در نشست جهانی صلح به ابتکار اوکراین و به میزبانی سازمان ملل متحد ارائه شود. 

در این طرح عقب نشینی نظامیان روس به مرزهای بین‌المللی اوکراین گنجانده شده است، به این معنی است که نه تنها روسیه باید چهار منطقه الحاقی در سال ۲۰۲۲ را به اوکراین پس دهد بلکه می‌بایست شبه جزیره کریمه را نیز ترک کند. 

دمیترو کولِبا، وزیر امور خارجه اوکراین دو روز پیش در پاسخ به این سوال که آیا روسیه به نشست احتمالی صلح که قرار است در ماه فوریه آتی برگزار شود دعوت خواهد شد یا خیر، گفت که ابتدا آن کشور باید به دلیل «جنایات جنگی» در دادگاه بین‌المللی محاکمه شود. کولبا گفت: «آنها فقط از این طریق می‌توانند به این نشست دعوت شوند.»

وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه از تمایل دولت متبوعش در برگزاری یک نشست صلح، ترجیحاً به میزبانی سازمان ملل متحد و با میانجی‌گری آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان، آن هم در روزهای پایانی ماه فوریه یعنی همزمان با اولین سالگرد حمله نظامی روسیه به اوکراین خبر داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: تاکتیک آمریکا در قبال روسیه با سلطه بر اروپا «راه حل نهایی» هیتلر است

انتقاد از ادامه انسداد گلوگاه قره‌باغ؛ ارمنستان: صلح‌بانان روس «شاهدان خفته» هستند

کمک نظامی یک میلیارد یورویی اسپانیا به اوکراین؛ مادرید و کی‌یف توافقنامه دفاعی امضا کردند