پوتین: روسیه از مذاکره صلح با اوکراین امتناع نمی‌کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright Alexei Danichev/Copyright 2023 Sputnik
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز شنبه گفت که ابتکارات رهبران آفریقایی می‌توانست مقدمه‌ای برای صلح با اوکراین باشد. وی همچنین افزود که روسیه از مذاکره صلح با اوکراین متناع نمی‌کند.

آگهی

آقای پوتین  پس از دیدار با رهبران آفریقایی در سن‌پترزبورگ و گفتگو با آن‌ها بر سر برنامه پیشنهادی‌شان برای صلح با اوکراین با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مفادی در این برنامه پیشنهادی وجود دارد که هم‌اکنون نیز درحال اجرا است اما اجرایی کردن برخی از موضوعات آن دشوار یا غیرممکن است.» 

رئیس جمهوری روسیه یکی از مفاد این پیشنهاد را آتش‌بس عنوان کرد و گفت:  «اما ارتش اوکراین درحال حمله است. آن‌ها در حال اجرای یک عملیات راهبردی تهاجمی بسیار بزرگ هستند. ما نمی‌توانیم زمانی که مورد هجوم قرار می‌گیریم آتش‌بس اعلام کنیم.»

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره آغاز مذاکرات صلح گفت: «ما آن‌ها را رد نکردیم. اما برای این که چنین روندی آغاز شود به توافق دوطرف نیاز است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ایده آتش‌بس را در حالی که یک‌پنجم قلمروی کشورش توسط روسیه اشغال شده، رد کرده است و می‌گوید که این کار به نیروهای روسیه فرصت می‌دهد تا پس از ۱۷ ماه نبرد به تجدید قوا و سازماندهی مجدد بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب پوتین پیروز انتخابات محلی در مناطق الحاق‌شده از خاک اوکراین معرفی شد

عربستان میزبان گفتگوها درباره جنگ اوکراین؛ کرملین خواستار روشن شدن اهداف نشست شد

بلوف یا حقیقت؛ آیا پوتین تسلیحات هسته‌ای در بلاروس مستقر کرده است؟