آمریکا بسته کمک‌های نظامی ۳۴۵ میلیون دلاری در اختیار تایوان قرار می‌دهد

کمک‌های نظامی بیشتر آمریکا به تایوان
کمک‌های نظامی بیشتر آمریکا به تایوان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا از ارائه کمک‌های نظامی ۳۴۵ میلیون دلاری به تایوان برای کمک به جلوگیری از هرگونه حمله نظامی چین به این جزیره خبر داد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمک‌های نظامی بیشتر آمریکا به تایوان شامل تجهیزات و آموزش تایوانی‌ها خواهد بود.

آگهی

به گفته دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، بسته کمک‌های نظامی واشنگتن به تایپه شامل سامانه‌های دفاع هوایی قابل حمل، تجهیزات اطلاعاتی و سلاح‌ است.

کنگره آمریکا به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور اجازه داده است تا از ذخایر نظامی آمریکا برای کمک به تایوان استفاده کند.

بنا به تصمیم کنگره آمریکا، این بسته کمکی سریع‌تر از حد معمول به تایوان ارائه می‌شود، روشی که از آن برای کمک به اوکراین پس از حمله روسیه استفاده شد.

در حالی که تصمیم واشنگتن برای ارائه کمک‌های نظامی به تایپه با انتقاد شدید دیپلمات‌های چینی مواجه شده است، وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای از آمریکا به دلیل تعهد «قاطعش» به امنیت تایوان تشکر کرد.

بسته کمک‌های نظامی جدید آمریکا به تایوان علاوه بر نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار کمک نظامی پیشین این کشور به تایپه است. ارسال این تسلیحات به دلیل همه‌گیری کرونا و حمله روسیه به اوکراین با مشکل مواجه شده است.

تفاوت کمک‌های نظامی جدید واشنگتن به تایپه با کمک‌های پیشین این است که این کمک‌ها بخشی از اختیارات ریاست جمهوری آمریکا است که سال گذشته توسط کنگره داده شده بود. پنتاگون از اختیارات مشابهی برای ارسال میلیاردها دلار تسلیحات به اوکراین استفاده کرده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین بارها بر حق کشورش برای تصرف تایوان تأکید کرده است. پکن همچنین واشنگتن را متهم کرده که با فروش میلیاردها دلار تسلیحات به تایوان، از این کشور یک «بشکه باروت» ساخته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تایوان، خود را کشور مستقلی می‌داند که دارای قانون اساسی و رهبرانی است که به طور دموکراتیک انتخاب می‌شوند.

آمریکا از لحاظ دیپلماتیک به سیاست «چین واحد» پایبند است که بر اساس آن تایوان را به‌عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و هیچ روابط دیپلماتیک رسمی با این جزیره ندارد.

سفارت چین در آمریکا با تأکید بر مخالفت پکن با روابط نظامی واشنگتن با تایپه، اعلام کرد که «آمریکا باید فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کند و از موضوعاتی که می‌تواند منجر به ایجاد تنش در تنگه تایوان شود، دست بردارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین رزمایش نظامی در اطراف تایوان را به نشانه «اخطار شدید» آغاز کرد

ورود معاون رئیس جمهوری تایوان به آمریکا؛ چین وعده «اقدامات قاطعانه» داد

چرخ اقتصاد جهان بر محور تراشه‌های ساخت تایوان؛ مقام امنیتی آمریکا از عواقب حمله احتمالی چین سخن گفت