گرسنگی، تروریسم و بیم از حاکمیت نظامیان در غرب آفریقا؛ در طول ۶ ماه هزاران نفر کشته شدند

مربیان نظامی ارتش فرانسه در یکی از جاده‌های اصلی در شمال بنین، ۲۸ مارس ۲۰۲۲
مربیان نظامی ارتش فرانسه در یکی از جاده‌های اصلی در شمال بنین، ۲۸ مارس ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غرب آفریقا در شش ماه اول سال جاری میلادی بیش از ۱۸۰۰ حمله تروریستی را به چشم خود دید، حملاتی که در آن نزدیک به ۴۶۰۰ نفر جان باختند. یک مقام ارشد منطقه‌ای روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که این تنها «قطعه‌ای از تاثیر وحشتناک ناامنی» است.

آگهی

«عمر تورای» رئیس «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» موسوم به «اکوآس / ECOWAS» در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که در پانزده کشور عضو این اتحادیه اقتصادی مجموعا چیزی در حدود نیم میلیون نفر پناهنده و نزدیک به ۶.۲ میلیون نفر در داخل این کشورها آواره هستند. 

بر اساس ارزیابی اکوآس، در حال حاضر بالغ بر ۳۰ میلیون نفر در کشورهای عضو نیاز مبرم غذایی دارند و اگر پاسخ بین‌المللی درخور صورت نپذیرد، تعداد افراد نیازمند تا پایان ماه آینده میلادی به ۴۲ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

آقای تورای عواملی همچون تروریسم، شورش مسلحانه، جنایات سازمان‌یافته، تغییرات خلاف قانون اساسی دولت، فعالیت‌های غیرقانونی دریایی، بحران‌های زیست محیطی و اخبار جعلی را برای ناامنی در منطقه برشمرد.

او گفت که منطقه نگران احیای مجدد حاکمیت نظامیان بر مردم است و در سه کشور مالی، بورکینافاسو و گینه در حال حاضر چنین است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از بین رفتن دستاوردهای مردم‌سالارانه به موازات ناامنی در کشورهای غرب آفریقا پیش می‌رود. به عنوان مثال، آقای تورای با ارائه آمار تلفات حملات تروریستی گفت که فقط در شش ماه اول سال جاری میلادی ۴۵۹۳ نفر در حملات تروریستی کشته شدند که از این تعداد ۲۷۲۵ نفر در بورکینافاسو، ۸۴۴ نفر در مالی، ۷۷ نفر در نیجر و ۷۰ نفر در نیجریه بوده است.

او در سخنرانی خود از بنین و توگو، دو کشور دارای خطوط ساحلی در اقیانوس اطلس که قبلا از حملات تروریستی در امان بودند هم نام برد. در این مدت، این کشورها شاهد حملات متعددی بوده‌اند که به گفته او «نشان بارز گسترش تروریسم به کشورهای ساحلی است، وضعیتی که تهدید بیشتری برای منطقه محسوب می‌شود.»

«تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد مشارکت کنند»

تورای در خصوص راهکارهای جلوگیری از این رویه گفت که فرماندهان ارتش کشورهای غرب آفریقا دو گزینه پیشنهادی ایجاد تیپ ۵ هزار نفری با هزینه سالانه ۲.۳ میلیارد دلار یا استقرار نیرو بر اساس تقاضا با هزینه سالانه ۳۶۰ میلیون دلار را در نظر دارند.

رئیس «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» درخواست اتحادیه آفریقا برای دریافت بودجه منظم از سازمان ملل با مشارکت تمام ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد برای عملیات صلح در آفریقا را تکرار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مردم» در یکی از خشن‌ترین شهرک‌های آفریقای جنوبی هفت جوان را زنده‌زنده سوزاندند

غنا به عنوان بیست و نهمین کشور آفریقایی به لغو مجازات اعدام رای داد

سفری برای دانه و صلح؛ مقام‌های کشورهای آفریقایی به دیدار پوتین نیز خواهند رفت