Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

بیانیه تند کشورهای اروپایی علیه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران؛ خوشبینی امیرعبداللهیان

تاسیسات هسته‌ای ایران
تاسیسات هسته‌ای ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید مذاکراتی میان تهران و سه کشور اروپایی در جریان است تا طرفین بتوانند با عبور از سوتفاهم‌ها روابط بهتری در مسیر تعامل و همکاری با یکدیگر برقرار سازند.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید مذاکراتی میان تهران و سه کشور اروپایی در جریان است تا طرفین بتوانند با عبور از سوتفاهم‌ها روابط بهتری در مسیر تعامل و همکاری با یکدیگر برقرار سازند. 

اظهارات آقای امیرعبداللهیان در حالی در گفتگو با یک شبکه چینی مطرح می‌شود که سه کشور اروپایی پنجشنبه شب در یک بیانیه مشترک تند، به شدت از اقدامات ایران انتقاد و فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی را مغایر با قطعانه ۲۲۳۱ سازمان ملل دانستند. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از گفتگوی خود با شبکه تلویزیونی فونیکس چین مدعی شد که روابط ایران با اتحادیه اروپا یک روال طبیعی و رو به پیشرفتی را طی می‌کند. او همچنین اضافه کرد که در دولت ابراهیم رئيسی از دو مسیر برای مقابله با تحریم‌ها تلاش می‌شود که مسیر نخست تلاش برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و مسیر دوم تلاش برای لغو آنها با استفاده از ابزار دیپلماسی است. 

برخلاف اظهارات خوشبینانه امیرعبداللهیان اظهارات کشورهای غربی در نشست شورای امنیت و همچنین بیانیه مشترکی که تروئیکای اروپایی در این خصوص درباره برنامه هسته‌ای، موشکی و پهپادی ایران منتشر کردند نشان می‌دهد طرفین برداشت‌های متفاوتی از مناسبات فیمابین دارند. 

این سه کشور اروپایی پس از برگزاری جلسه شورای امنیت که به بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ در قبال برنامه هسته‌ای ایران می‌پرداخت در بیانیه‌ای مشترک اظهار داشتند که تهران این قطعنامه را نقض کرده و برنامه هسته‌ای خود را به سطح خطرناکی رسانده است. مسئله‌ای که کشورهای اروپایی آن‌را تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل دانستند. 

این بیانیه همچنین با اشاره به ذخایر اورانیوم و همچنین درصد غنی‌سازی ایران تاکید کرد که این میزان و درصدها بسیار بالاتر از حد مجاز تعیین شده در توافق ۲۰۱۵ است و حتی در برخی موارد درجه خلوص غنی‌سازی‌ها با آنچه از سوی جمهوری اسلامی به آژانس اعلام شده نیز همخوانی ندارد. نگرانی در خصوص فعالیت‌های تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای ایران بخش دیگری از بیانیه مشترک سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه بود. 

همچنین برنامه موشکی ایران نیز به عنوان یکی دیگر از موارد مایه نگرانی کشورهای غربی عنوان شد و با اشاره به توسعه پهپادها و همچنین موشک‌های بالستیک ایران اضافه شده که این اقدامات و همچنین رونمایی از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک ۱۵۰۰ کیلوگرمی با برد ۲ هزار کیلومتر که از سوی وزارت دفاع ایران اعلام شده، مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. 

کشورهای اروپایی در بخش دیگری از این بیانیه تند و سراسر انتقادی به موضوع انتقال تسلیحات ایرانی به کشورهای منطقه و همچنین ارسال پهپادها به روسیه برای جنگ روسیه اشاره کرده و تهران را متهم کردند که به صورت آگاهانه از «جنگ تجاوزکارانه مسکو علیه اوکراین» حمایت می‌کند. تروئيکای اروپایی در ادامه این بیانیه از ایران خواستند با پایان دادن به این فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، نقض مستمر قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف کند و همچنین به جمهوری اسلامی هشدار دادند که ادامه چنین رفتاری، با واکنش‌های بیشتری از سوی جهان رو به رو خواهد شد.  

سه کشور اروپایی همچنین بار دیگر تاکید کردند که همچنان بر لزوم یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای حل بحران هسته‌ای ایران و جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی تاکید پایبند هستند و از ایران می‌خواهند با «تنش‌زدایی فوری» اقداماتی مثبت برای باز کردن فضا و همچنین هموار کردن تعامل سازنده با جامعه بین‌المللی را در دستور کار خود قرار دهد. 

این بیانیه در حالی منتشر شد که پیش از آن در جلسه شورای امنیت سازمان ملل ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به تندی از برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و همچنین ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه انتقاد کردند. در این جلسه همچنین این سه عضو دائم شورای امنیت اقدامات ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته و از دبیرکل سازمان ملل خواستند به این موارد رسیدگی کند. 

در همین راستا رزماری دی کارلو، مسئول امور سیاسی سازمان ملل در موضعی مشابه ضمن ابراز نگرانی از اجرای برجام نسبت به افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ابراز نگرانی کرد. او همچنین با اشاره به جلسه‌ای که در شورای امنیت در این خصوص برگزار شده تاکید کرد که دیپلماسی تنها راه رسیدگی موثر به برنامه هسته‌ای ایران است. 

معاون دبیر کل سازمان ملل همچنین از بن‌بست ایجاد شده برای احیای توافق هسته‌ای ابراز تاسف و تاکید کرد بازگشت به اجرای کامل توافق سال ۲۰۱۵ تنها گزینه عملی است. او در عین حال از آمریکا خواست که اقداماتی برای لغو تحریم‌ها و یا تمدید معافیت‌ها در مورد فروش نفت ایران انجام دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج و پس از آن روند تدریجی نابودی این توافق از سوی تمام طرفین حاضر در آن طی شده و همزمان با اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، تهران هم به صورت مرحله‌ای تقریبا تمام تعهدات موجود در آن توافق را نادیده گرفته و برنامه هسته‌ای خود را رشد و توسعه داده است. با این حال پس از روی کار آمدن دولت بایدن تلاش‌هایی از سوی دو طرف برای احیای این توافق صورت گرفته اما مخالفت‌ها در ایران و همچنین درخواست‌های جمهوری اسلامی در مواردی چون لزوم ارائه ضمانت از سوی طرف آمریکایی برای عدم تکرار تجربه خروج آمریکا از این توافق باعث شده تا تلاش‌ها برای احیای برجام به بن‌بست برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: درخواست امیرعبداللهیان برای سفر به واشنگتن را رد کردیم

کنعانی: با آمریکا از طریق واسطه‌ها مذاکره می‌کنیم؛ جایگزینی برای برجام نداریم

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟