کنعانی: با آمریکا از طریق واسطه‌ها مذاکره می‌کنیم؛ جایگزینی برای برجام نداریم

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید گزارش‌ها در خصوص رسیدن ایران و غرب به توافقی برای احیای برجام در چارچوبی جدید و یا پیگری توافقی موقت صحت ندارد.

آگهی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ژوئن ۲۰۲۳ در نشست خبری هفتگی خود تاکید کرد که تهران همچنان آمادگی جدی دارد که مذاکرات احیای برجام به نتیجه برسد.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: «مذاکره‌ برای توافق موقت و یا ترتیبات جدیدی که جایگزین برجام باشد را تایید نمی‌کنیم.» اظهارات این مقام وزارت خارجه در حالی مطرح می‌شود که مذاکره کنندگان دولت و همچنین مقام‌های ارشد دولت رئيسی پیش از پیروزی در انتخابات و حتی در زمان حصول برجام همواره از منتقدان جدی آن بودند و از لزوم خروج از این توافق از سوی ایران سخن می‌گفتند. 

این مقام ایرانی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که تهران هرگز میز مذاکرات را ترک نکرده و همواره به تلاش‌های خود برای انجام «فرآیندهای دیپلماتیک با هدف رفع تحریم‌ها» ادامه می‌دهد. آقای کنعانی در ادامه اضافه کرد که برای این منظور تبادل پیام‌ها و رایزنی‌های دیپلماتیک با طرف‌های مقابل در سطوح مختلف و از طریق واسطه‌ها نیز در دستور کار قرار دارد. 

صحبت‌های آقای کنعانی در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی از تلاش‌های عمان برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تبادل زندانیان دو طرف ادامه داشته است. 

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در ادامه صحبت‌هایش به مسئله آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود: «این موضوع از مسیرهای مختلف دیپلماتیک ادامه دارد و ما به صورت مستقیم با دولت‌های ذیربط گفت‌وگو می‌کنیم و همچنین برای تاثیرگذاری بر موضع غیرقانونی دولت آمریکا نیز از طریق واسطه‌ها مذاکراتی را انجام می‌دهیم.» 

آقای کنعانی از بیان جزئیات بیشتر در این رابطه خودداری و مدعی شد به دلیل تلاش برای حفاظت از این تلاش‌ها دولت ترجیح می‌دهد فرآیندهای مربوط به آن در آینده اطلاع رسانی شود. او همچنین اضافه کرد در صورت جدی بودن طرف آمریکایی مسئله تبادل زندانیان به زودی صورت می‌گیرد. مقام‌های ایرانی در سالهای اخیر به ویژه از زمان روی کار آمدن دولت رئيسی بارها از جملات مشابهی در خصوص مذاکرات احیای برجام استفاده و مدعی شده‌اند در صورت جدی بودن طرف آمریکایی توافق در دسترس است. 

در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی در خصوص نزدیک‌ شدن ایران و آمریکا برای تبادل زندانی با یکدیگر مطرح شده و حتی مساله آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در کشورهای چون کره جنوبی و عراق نیز به همین مسئله مرتبط دانسته شده است. 

آقای کنعانی با ابراز امیدواری در خصوص اینکه این اتفاق رخ دهد تایید کرد که مذاکرات در این رابطه با طرف آمریکایی از طریق واسطه‌ها ادامه دارد. او همچنین در واکنش به خبر مذاکرات علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران با طرف آمریکایی در عمان بدون اینکه این خبر را تکذیب کند، گفت: «ما با هدف تحرک بخشی به مذاکرات رفع تحریم از تلاش‌های عمان که چندین هفته قبل مطرح شده بود استقبال کردیم و در این چارچوب تبادل پیام‌هایی از طریق مسقط داشتیم و این تبادل پیام‌ها ادامه دارد. ایران از همه امکانات برای تامین منافع مردم استفاده می‌کند..» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین بار دیگر تاکید کرد که مبنای مذاکرات ایران همان توافق برجام است و تهران چارچوب جدیدی در این خصوص مد نظر ندارد. کنعانی در ادامه گزارش‌ها در خصوص «توافق موقت» بین ایران و آمریکا را رد و تاکید کرد که هیچ مذاکره‌ای برای توافق موقت و یا ترتیبات جدیدی که جایگزین برجام باشد، مورد تایید نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌سازی ایران درصورت خلوص بیشتر برای تولید ۳ بمب کافیست

بند غروب برجام؛ از امروز کدام تحریم‌های ایران لغو می‌شوند؟