اوکراین: ۲۰ پهپاد ساخت ایران را شب گذشته سرنگون کردیم

پهپاد سرنگون شده ساخت ایران. عکس: آرشیو
پهپاد سرنگون شده ساخت ایران. عکس: آرشیو Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی هوایی اوکراین صبح پنجشنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) اعلام کرد ۲۰ پهپاد انتحاری ساخت ایران را در جریان حمله شب گذشته روسیه سرنگون کرده است.

آگهی

بنابراعلام ارتش اوکراین، در حمله دیشب روسیه علاوه بر ۲۰ پهپاد ساخت ایران چهار موشک کروز نیز به کار گرفته شده بود.

مقامات کی‌یف می‌گویند این موشک‌های کروز از سمت دریای خزر به سمت خاک اوکراین شلیک شدند که پدافند این کشور توانست یکی را رهگیری کند و سه موشک دیگر به «تاسیسات صنعتی در منطقه دنیپروپتروفسک» در شرق اصابت کرد.

در سوی مقابل روسیه گفته است ۹ پهپاد اوکراینی را، که بر فراز شبه‌جزیره کریمه در حال پرواز بوده‌اند، سرنگون کرده است.

سرگئی آکسیونوف، فرماندار محلی کریمه که از سوی مسکو منصوب شده است، در این باره گفت: «شش پهپاد توسط نیروهای پدافند ضدهوایی سرنگون شدند و سه فروند دیگر نیز قبل از فرود از کار افتادند.»

وی با بیان اینکه این حملات تلفات جانی نداشته است، گفت یکی از پهپادها در جریان سقوط در روستای دوکوچایوو در مرکز شبه‌جزیره کریمه منفجر شد و شیشه‌های چندین خانه را شکست.

در همین حال خبرگزاری روسی تاس به نقل از مقامات مرزی بلاروس گزارش داده است که مرزبانان بلاروس یک پهپاد اوکراینی را در منطقه گومل در مرز اوکراین در جنوب شرقی این کشور سرنگون کرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حملات هواپیماهای بدون سرنشین به خاک روسیه و همینطور شبه جزیره کریمه، که در سال ۲۰۱۴ ضمیمه خاک روسیه شده است، در هفته های اخیر و پس از اعلام عملیات ضد حمله توسط کی‌یف افزایش یافته است.

در شرایطی که مقامات مسکو حملات ارتش اوکراین در شرق و جنوب این کشور را «شکست‌خورده» و «فاجعه‌آمیز» توصیف کرده‌اند، کی‌یف می‌گوید به اهداف اولیه دست یافته و مدعی «پیشروی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پرنده‌های ناجی اوکراین»؛ کویت پهپادهای بیرقدار ترکیه را به ارزش ۳۶۷ میلیون دلار خریداری کرد

تلاش رهبران آفریقایی برای نزدیک‌تر کردن روسیه و اوکراین

عملیات ضد تهاجمی ارتش اوکراین علیه روسیه؛ کی‌یف از فتوحات تازه در ساحل دنیپرو خبر داد