Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارتش اوکراین از پیشروی‌های جدید علیه نیروهای روسی در نزدیکی باهموت خبر داد

سرباز اوکراینی در حال شلیک خمپاره در نزدیکی باهموت
سرباز اوکراینی در حال شلیک خمپاره در نزدیکی باهموت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سخنگوی ارتش اوکراین روز شنبه ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) گفت که نیروهای این کشور روز گذشته تا ۱۴۰۰ متر در بخش‌هایی از خط مقدم در نزدیکی شهر باهموت در شرق پیشروی کرده‌اند.

آگهی

سرگئی چرواتی، سخنگوی فرماندهی ارتش اوکراین در شرق، به تلویزیون این کشور گفت نیروهای اوکراینی «تلفات سنگینی» به نیروهای روسیه وارد کرده و تجهیزات نظامی متعددی را در این منطقه منهدم کرده‌اند.

وی اضافه کرد نیروهای روسی در تلاش برای انجام ضدحمله بودند، اما در این کار «موفقیتی پیدا نکرده‌اند».

این پیشروی‌ها تازه‌ترین مورد از یک سری عملیات مشابه گزارش‌شده طی این هفته در نزدیکی باهموت است که توسط نیروهای ارتش اوکراین انجام شده است.

روسیه ماه گذشته اعلام کرد پس از خونین‌ترین و طولانی‌ترین نبرد از زمان آغاز تهاجم تمام‌عیار خود در فوریه ۲۰۲۲، سرانجام توانسته است باهموت را به طور کامل تصرف کند.

مسکو و کی‌ف هر دو روز جمعه درگیری شدید در اوکراین را گزارش کردند و خودروهای زرهی آلمانی و آمریکایی در نزدیکی خط مقدم مشاهده شدن، امری که نشان می‌داد ضدحمله مورد انتظار اوکراین در حال انجام است.

روسیه که استحکامات گسترده‌ای در منطقه شرق و جنوب اوکراین ساخته است، این هفته گفت که فشار بزرگ کی‌یف در شکستن این خطوط (عمدتاً در جبهه جنوبی) شکست خورده است.

همزمان وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در برخی مناطق به خط اول دفاعی روسیه نفوذ کرده‌اند، هرچند پیشروی کی‌یف در برخی مناطق کندتر بوده است.

مقامات اوکراینی که هفته هاست خبر از آماده‌سازی برای یک ضد حمله گسترده می‌دادند، آغاز آن را رد می‌کنند و می‌گویند هر زمانی که این کار انجام شود، بر همگان مشخص خواهد شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز شنبه از «اقدامات ضد حمله‌ای» ارتش اوکراین در جبهه خبر داد، با این حال تایید نکرد که آیا این همان ضد حمله بزرگی است که ماه‌ها توسط ستاد کل ارتش آماده شده است یا خیر.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وی که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت: «اقدامات ضد حمله و تدافعی در اوکراین در حال انجام است و من در مورد آنها با جزئیات صحبت نمی‌کنم. شما باید به سربازان ما اعتماد کنید و من به آنها اعتماد دارم.»

سخنان رئیس جمهور اوکراین به دنبال حرف‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مطرح شده که روز جمعه گفته بود ضد حمله بزرگ اوکراین با هدف عقب راندن نیروهای مسکو آغاز شده است.

آقای پوتین اطمینان داده بود که ارتش اوکراین در طی این حملات «به اهداف خود دست نیافته» و متحمل خسارات سنگینی شده است.

به نظر می‌رسد مقامات اوکراینی به نوبه خود تلاش داشته‌اند که شدت جنگ طی روزهای اخیر را کم اهمیت جلوه داده و در همان حال در مورد استراتژی خود مبهم صحبت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضد حملات کی‌یف؛ پرچم‌های زرد و آبی اوکراین در مناطق آزاد شده به اهتراز درآمد

سازمان سیا آمریکا از طرح اوکراین برای منفجر کردن خط لوله نورد استریم آگاه بود

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود