اوکراین از پیشروی نیروهایش در نزدیکی شهر باهموت خبر داد

Smoke rises from a building in Bakhmut
Smoke rises from a building in Bakhmut Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین روز جمعه ۷ ژوئیه اعلام کرد که نیروهایش در جریان نبرد روز گذشته خود علیه نیروهای روسیه، بیش از یک کیلومتر در نزدیکی شهر باهموت پیشروی کرده‌اند.

آگهی

این جدیدترین اظهارات کی‌یف بود که نشان می‌داد ضدحملاتی که از اوایل ماه ژوئن آغاز شده به‌تدریج رو به پیشرفت است؛ با این وجود روایت‌های روسیه از جنگ باهموت متفاوت است.

سرهئی چرواتی، سخنگوی فرماندهی ارتش شرق اوکراین اعلام کرد: «ابتکار عمل نیروهای دفاعی ما در آن منطقه همچنان ادامه دارد. آنها با عملیات تهاجمی خود دشمن را تحت فشار قرار داده‌اند و در امتداد جناح‌های شمالی و جنوبی پیشروی می‌کنند. آنها به ویژه در روز گذشته، بیش از یک کیلومتر پیشروی کرده‌اند.»

ژنرال الکساندر سیرسکی، مسئول نیروهای زمینی اوکراین نیز گفت که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی به سمت باهموت هستند. او بدون ارائه جزئیات گفت: «نیروهای دفاعی در حال پیشروی هستند و برخی از قلمروها بازپس گرفته شده است.»

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیز اعلام کرد که ارتش این کشور در نبردشان در نزدیکی «روستای کلیشچیوکا» در جنوب غربی باهموت به «موفقیت نسبی» رسیده‌اند.

از نظر تحلیلگران نظامی اوکراین، تامین امنیت روستای کلیشچیوکا به اوکراین کمک می‌کند تا باهموت را که در ماه مه پس از ماه‌ها درگیری توسط نیروهای روسیه تصاحب شد، پس بگیرد.

درمقابل، خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه به نقل از یک منبع ارتش این کشور اعلام کرد که نیروهای مسکو حمله به کلیشچیوکا را دفع کردند و در حال پاکسازی نیروهای باقی مانده اوکراینی در این منطقه هستند.

روسیه که تهاجم تمام عیار خود به اوکراین را در فوریه ۲۰۲۲ میلادی آغاز کرد، باهموت را شهری استراتژیک برای حمله به دیگر شهرهای واقع در شرق اوکراین می‌داند.

روسیه هنوز باهموت را در اشغال خود دارد، اما نیروهای اوکراینی امیدوارند بتوانند شهر را محاصره کنند و درنهایت پس بگیرند.

کی‌یف می‌گوید که از زمان آغاز ضدحملات گستردۀ خود، برخی از روستاهای جنوب را پس گرفته است؛ با این وجود روسیه همچنان بخش‌های زیادی از شرق و جنوب شرق اوکراین را در اختیار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به تحویل مهمات خوشه‌ای به اوکراین: آمریکا بشر را به جنگ جهانی نزدیک می‌کند

۵۰۰ روز پس از آغاز جنگ؛ زلنسکی در جزیره مار و شویگو در میان نظامیان روس

ادامه درگیری‌ها در اطراف باهموت؛ حملات روسیه به دنیپرو ۲۰ زخمی بر جای گذاشت