Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلسکوپ اقلیدس آژانس فضایی اروپا برای کشف «جهان تاریک» راهی فضا شد

تلسکوپ اقلیدس آژانس فضایی اروپا
تلسکوپ اقلیدس آژانس فضایی اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلسکوپ فضایی اقلیدس آژانس فضایی اروپا برای انجام یک ماموریت ۶ ساله و کشف دنیای مرموز موسوم به «جهان تاریک» به فضا پرتاب شد.

آگهی

 تلسکوپ اقلیدس آژانس فضایی اروپا که توسط اسپیس ایکس راهی فضا شد قرار است در فاصله‌ای ۱ و نیم میلیون کیلومتری از زمین یعنی و در همسایگی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای انجام ماموریت خود مستقر شود. 

یک ماه طول می‌کشد تا این تلسکوپ به محل ماموریت خود برسد و و دو ماه طول خواهد کشید تا ماموریت بلندپروازنه ۶ ساله خود را آغاز کند. 

اقلیدس، نام ریاضی‌دان یونانی دوران باستان بر این تلسکوپ انتخاب شده است. این تلسکوپ قرار است میلیاردها کهکشان را که بیش از یک سوم آسمان را پوشش می‌دهند رصد و جستجو کند. 

کنترل‌‌کنندگان پرواز در آلمان تقریبا یک ساعت پس از پرتاب با خوشحالی و کف زنان اعلام کردند که اقلیدس به خوبی در مسیر خود قرار گرفته است. 

دانشمندان امیدوارند با مشخص کردن مکان و شکل کهکشان‌ها در فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از ما، درک و بینش بهتری از انرژی تاریک و ماده تاریکی که بیشتر کیهان را تشکیل می‌دهد به دست آورند. 

در حال حاضر دانشمندان می‌توانند تنها درک درستی از پنج درصد از جهان که شامل ستارگان و سیارات می شود، داشته باشند. 

نقشه سه بعدی مورد انتظار از این تلسکوپ از کیهان، هم فضا و هم زمان را در بر می‌گیرد تا توضیح دهد که جهان تاریک چگونه تکامل یافته و چرا سرعت انبساط آن در حال افزایش است. 

دانشمندان فضایی می‌گویند قرار است پروژه اقلیدس ۱.۴ میلیارد یورویی انرژی تاریک و ماده تاریک را با دقت بی‌سابقه‌ای بسنجد. این تلسکوپ با هفت متر ارتفاع و عرضی معادل ۱.۲ متر قادر است کیهان را در نور مرئی و مادون قرمز رصد کند. 

همچنین یک محافظ خورشیدی بزرگ برای حفاظت از این تلسکوب در دمای سرد طراحی شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ابتداء قرار بود اقلیدس با موشک فضاپیمابر روسی از گویان فرانسه در آمریکای جنوبی، پرتاب شود اما آژانس‌های فضایی اروپا و روسیه پس از حمله به اوکراین در سال گذشته، روابط خود را قطع کردند و تلسکوپ از دماغه کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انرژی هسته‌ای نیروی پیشران فضاپیماها و موشک‌ها در پروژه جدید آژانس فضایی اروپا

گام دیگر بشر برای کشف حیات در کیهان؛ کاوشگر «جویس» آژانس فضایی اروپا راهی سیاره مشتری شد

نگاهی به ماموریت فضاپیمای جدید آژانس فضایی اروپا،«جویس» در نقاط دورافتاده منظومه شمسی به دنبال چیست؟