Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خلاء قدرت در بیروت؛ پارلمان لبنان برای بار دوازدهم در انتخاب رئیس‌جمهور ناکام ماند

نمایندگان پارلمان لبنان در روز رای‌گیری به تاریخ چهارشنبه چهاردهم ژوئن
نمایندگان پارلمان لبنان در روز رای‌گیری به تاریخ چهارشنبه چهاردهم ژوئن Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان لبنان روز چهارشنبه در تلاشی دیگر برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور و پایان دادن به هفت ماه خلاء قدرت در این کشور کوچک مدیترانه‌ای، باز هم به نتیجه نرسیدند.

آگهی

جلسه امروز پارلمان لبنان در حقیقت دوازدهمین تلاش نمایندگان برای انتخاب رئیس جمهوری بود؛ اما پس از دور اول رای‌گیری، بلوک تحت رهبری حزب سیاسی قدرتمند و گروه شبه‌نظامی حزب الله از پارلمان خارج می‌شوند و برگزاری جلسه دور دوم رای‌گیری به حد نصاب لازم نمی‌رسد.

این رای‌گیری پس از آن برگزار شد که در جریان یازده جلسه قبلی که آخرین آن در ماه ژانویه بود، پارلمان لبنان نتوانست جایگزینی برای میشل عون، از متحدان حزب الله انتخاب کند. دوران ریاست جمهوری آقای عون در اواخر ماه اکتبر ۲۰۲۲ به پایان رسیده بود.

نتایج رای‌گیری

«سلیمان فرنجیه»، نامزد مورد نظر حزب‌الله که از خانواده‌ای سیاسی نزدیک به خاندان اسد در سوریه است، در دور اول رای‌گیری از رقیب اصلی خود «جهاد ازعور»، وزیر دارایی سابق و از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول عقب افتاد.

آقای ازعور که از سوی مخالفان حزب‌الله و برخی از گروه‌های به اصطلاح متحد خود مورد حمایت قرار دارد، توانست ۵۹ رای در مقابل ۵۱ رای آقای فرنجیه به دست آورد.

این در حالی است که ۱۸ تن از نمایندگان یا رای سفید دادند یا برخی آرای اعتراضی داده و برخی دیگر نیز به نامزدهای اقلیت رای دادند. به عبارتی از این هجده رای، ۷ رای به «زیاد بارود»، یک رای به «ژوزف عون»، یک رای باطله و ۹ رای هم به اسامی متفرقه داده شد.

آسوشیتدپرس
جهاد ازعور (تصویر راست) و سلیمان فرنحیه (تصویر چپ)آسوشیتدپرس

سازوکار پیچیده تقسیم قدرت در لبنان

برای پیروزی در دور اول رای‌گیری، هر یک از نامزدها به اکثریت دو سوم آرا نیاز داشتند که آقای ازعور نتوانست میزان لازم آرا را از آن خود سازد. 

بر اساس قوانین لبنان، در جلسه اول هر نامزد برای کسب مقام ریاست جمهوری به ۸۶ رای و در جلسه دوم به ۶۵ رای معادل نصف به علاوه یک رای نیاز دارد.

در جلسه رای‌گیری روز چهارشنبه کلیه ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان حضور داشتند.

بر اساس توافق پیچیده تقسیم قدرت لبنان، رئیس جمهوری این کشور باید یک «مسیحی مارونی»، رئیس مجلس یک «مسلمان شیعه» و نخست‌وزیر یک «مسلمان سنی» باشد.

آسوشیتدپرس
نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در حال رای‌ دادن در روز چهارشنبه ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

آقای ازعور از حمایت بزرگ‌ترین احزاب سیاسی مسیحی کشور از جمله «جنبش میهنی آزاد» که از سال ۲۰۰۶ با حزب‌الله متحد بوده و حزب «نیروهای لبنانی» که مخالف حزب الله است برخوردار هست.

علاوه بر این‌ها، آقای ازعور توسط اکثر نماینده‌های «دروزی» و برخی از مسلمانان سنی مورد حمایت است، در حالی که نمایندگان شیعه پارلمان با اکثریت قاطع از آقای فرنجیه حمایت کرده‌اند.

راه‌حل گذر از بحران اقتصادی لبنان

مهم‌ترین وظیفه رئیس‌جمهور جدید این خواهد بود که این کشور شش میلیون نفری با بیش از یک میلیون پناهنده سوری را از بحران اقتصادی بی سابقه‌ای که در اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد، خارج کند.

 این فروپاشی اقتصادی ریشه در دهه‌ها فساد و سوء مدیریت طبقه سیاسی دارد که از زمان پایان جنگ داخلی ۱۹۷۵-۱۹۹۰ بر لبنان حکومت کرده است.

بستن یک قرارداد معاضدت اقتصادی با صندوق بین المللی پول - کارفرمای فعلی آقای ازعور - به عنوان کلیدی برای بهبود اوضاع لبنان تلقی می‌شود. ازعور با اعلام کاندیداتوری برای ریاست جمهوری لبنان، از سمت خود به عنوان مدیر منطقه‌ای صندوق بین المللی پول مرخصی گرفته است.

حالا حزب الله و متحدانش از سوی حامیان ازعور به ممانعت در روند دموکراتیک متهم هستند.

آگهی

آقای فادی کرم، از نمایندگان حزب «نیروهای لبنانی» در رابطه با اقدام حزب‌الله گفت: «این گروه به دموکراسی اعتقادی ندارد.» وضاح صادق از نمایندگان مستقل نیز اشاره دارد که «هیچ کس نمی‌تواند نامزدی را معرفی کند و بگوید که یا این یا هیچ کس دیگری.»

حزب الله اغلب از نامزدهای مخالف خود انتقاد کرده و آن‌ها را به تفرقه‌افکنی و روحیه «تقابلی» متهم کرده است، هرچند آقای ازعور گفته است که برای گرد هم آوردن گروه‌های سیاسی رقیب و پایان دادن به بحران اقتصادی تلاش خود را به کار خواهد بست.

وضاح صادق معتقد است: «چه کسی برای امضای قرارداد با صندوق بین المللی پول که می‌تواند به [لبنان] در جلب سرمایه‌گذاری بین‌المللی کمک کند، بهتر از جهاد ازعور» است.

حسین حاج حسن، نماینده حزب الله مدعی شد که آقای ازعور و اطرافیانش برنامه سیاسی ندارند.

آگهی

در اوایل این هفته بود که آقای فرنجیه گفت که قصد تحمیل کردن خود را ندارد، بلکه به دنبال یک اجماع ملی یا اکثریت است.

البته همه نمایندگان مخالف حزب‌الله لزوما از نامزدی آقای ازعور حمایت نمی‌کنند؛ بلکه برخی او را نماینده احزاب فرقه‌گرا می‌دانند. «ابراهیم منیمنه» می‌گوید تنها چیزی که بسیاری از قانون‌گذاران ضد تشکیلاتی در حمایت از آقای ازعور با آن توافق دارند این است که آن‌ها در حقیقت مخالف آقای فرنجیه هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

«میشل الدویهی»، یکی دیگر از قانونگذاران مستقل گفت که ازعور انتخاب اول اکثر نمایندگان مستقل نیست، اما حمایت از او «در بهترین حالت یک سازش به حساب می‌آید.»

آگهی

هنوز هیچ تاریخی برای سیزدهمین دور انتخاب رئیس جمهوری لبنان تعیین نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ایران در لبنان با حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله دیدار کرد

تصاویری از بیروت؛ تجمع معترضان لبنانی مقابل بانک‌ها در واکنش به بحران نقدینگی

وضع تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه حزب الله لبنان