پهپاد انتحاری لانست؛ دارایی روسیه در جنگ اوکراین

Russia Ukraine
Russia Ukraine Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان جنگ روسیه علیه اوکراین، پهپاد انتحاری لانست-۳ به یک دارایی ارزشمند برای ارتش روسیه تبدیل شده است؛ به ویژه در برابر برخی از تجهیزات نظامی اوکراین که از سوی غرب تامین می‌شود.

آگهی

استفان اودران، تحلیلگر فرانسوی درباره این پهپادهای مرگبار می‌نویسد: «پهپاد کوچک روسی لانست در حال تثبیت خود به عنوان یکی از سلاح‌های برتر مسکو برای مقابله با تجهیزات دشمن است؛ یک راه حل معمولی برای درگیری‌های طولانی مدت.»

این هواپیمای بدون سرنشین که توسط گروه روسی «Zala Aero» مرتبط با کنسرسیوم کلاشینکف تولید شده، دارای بدنه‌ای به طول ۱.۶۰ متر همچنین چهار بال و یک ملخ در عقب پهپاد است.

این پهپاد که مملو از مواد منفجره است، ماه‌هاست که به یک سلاح برتر در جریان جنگ اوکراین تبدیل شده است و به نظر می‌رسد دست‌کم تا کنون در بی‌اثر کردن تحریم‌های غرب علیه مسکو در جریان این جنگ نقش موثری داشته است.

یک منبع آگاه مرتبط با صنایع دفاعی اروپا به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «تصاویر منتشر شده توسط روسیه آثار حملات این پهپادها روی ۲۳ رادار یا مرکز کنترل راداری همچنین ۳۱ سیستم دفاع ضد هوایی نشان می‌دهد که این رقم قابل توجهی است.»

لانست همچنین فشار قابل توجهی بر توپخانه اوکراین، به ویژه توپ‌های ۱۵۵ میلی‌متری که توسط غرب تامین می‌شود، وارد کرده است و برای روس‌ها همچون نوعی «ضد باتری» عمل می‌کند.

گیریش لینگانا، تحلیلگر هندی نشریه Frontier India نیز می‌گوید: «وقتی یکی از باتری‌های اوکراینی‌ها شلیک را آغاز می‌کند، فرماندهی روسیه آن را هدف می‌گیرد و سپس بطور خودکار نزدیکترین پهپاد لانست-۳ فعال می‌شود و برای نابودی باتری چنانچه به سرعت مکانش را تغییر نداده باشد، اقدام می‌کند.»

ارزان قیمت بودن این پهپادها که به گفته گیریش لینگانا بین ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار قیمت دارند، یکی دیگر از مزیت‌های آن است. همچنین گفته می‌شود که در حال حاضر در مقابل بسیاری از تسلیحات مورد استفاده در جبهه اوکراینی‌ها آسیب پذیری کمتری دارد.

به گفتۀ استفان اودران، اولین بار از این پهپاد در سال ۲۰۱۹ میلادی در سوریه استفاده شده است. سپس نسخه‌های جدیدتر و موفق تر آن در ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی تولید شده و درنهایت از اکتبر گذشته بطور روزانه از آن در جریان حمله به مواضع اوکراینی‌ها استفاده شده است.

او همچنین می‌افزاید: «این پهپادها در حجم زیاد و با استفاده از قطعاتی که به راحتی در دسترس هستند تولید می‌شوند؛ قطعاتی که خرید آنها در سراسر جهان نیز مشمول مقررات خاصی نیست. به این ترتیب به نظر می‌رسد که تولید چنین پهپادهایی، حتی با وجود تحریم‌های گسترده‌ای که علیه روسیه وضع شده، چندان مشکل نبوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ و بحران خانه‌های ویران؛ کارآفرین اوکراینی ایده ساخت خانه‌‌های ۵۵ هزار یورویی را اجرا کرد

حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

افشای ابعاد جدیدی از برنامه نظامی ایران؛ «تهران در ساخت پهپاد از فناوری‌های غربی تقلید می‌کند»