Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ و بحران خانه‌های ویران؛ کارآفرین اوکراینی ایده ساخت خانه‌‌های ۵۵ هزار یورویی را اجرا کرد

خانه‌ای پیش ساخته در بریتانیا
خانه‌ای پیش ساخته در بریتانیا Copyright ASSOCIATED PRESS, HOMERS
Copyright ASSOCIATED PRESS, HOMERS
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک کارآفرین اوکراینی به فکر طراحی خانه‌های پیش ساخته ارزان قیمت افتاده تا اگر مهاجران اوکراینی بخواهند روزی به خانه بازگردند، امکان ساخت خانه-فوری مهیا باشد. ساخت این خانه‌ها شبیه ساخت خانه با لِگوهای اسباب بازی است. قطعات پیش ساخته فلزی هستند و با پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند.

آگهی

کی‌یف و دیگر شهرهای کوچک و بزرگ اوکراین از خانه‌های ویران شده پُر شده است.  روسیه ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ به خاک اوکراین حمله کرد. حالا با گذشت زمان آپارتمان‌های سوراخ شده و فرو ریخته در گوشه و کنار شهر میراث جنگی است که نقطه پایان ‌آن مشخص نیست. میلیون‌ها اوکراینی پس از آغاز جنگ آواره شده‌اند و بازگشت آنها به خانه جز با ساخت و مرمت خانه‌های ویران امکان‌پذیر نیست.

یک کارآفرین اوکراینی در حال برنامه ریزی برای ساخت خانه‌های پیش ساخته و ماژولار برای تامین نیاز به مسکن در این کشور است. آنچه می‌تواند در ابعاد گسترده‌تری به نیاز روزافزون ساخت مسکن در اروپا نیز پاسخ دهد. 

AP Photo
جنگ در اوکراین و بحران خانه‌های ویران شدهAP Photo

الکس استپورا، موسس شرکت هوم‌آر.‌اس HOMErs است. این کارآفرین اوکراینی وقتی متوجه شد که ۳۰ تا ۴۰ درصد از کارکنانش از پایتخت گریخته‌اند، به این فکر افتاد که دلیل اصلی این ماجرا چیست؟

او می‌گوید: «در‌گفت‌گوها با ‌آنها متوجه شدم بسیاری‌شان محل اقامت خود را در نزدیکی کی‌یف از دست داده‌اند. بنابراین سوال مهم این بود که اگر بخواهم آنها به شهر بازگردند، کجا زندگی خواهند کرد؟»

استپورا که صاحب یک کارخانه در کی‌یف بود، به عنوان یک مهندس، توان حل این مشکل را داشت. او به سرعت ساخت یک خانه‌ فوری را شروع کرد.

در حال حاضر، تقریبا ۱۰۰ نفر در سراسر
اوکراین در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کنند.
ASSOCIATED PRESS, HOMERS
الکس استپورا، موسس شرکت HOMErs استASSOCIATED PRESS, HOMERS

او می‌گوید: «نمی‌شد با راه‌حل‌های محافظه‌کارانه و معمولی همچون کار با بتن و آجر به یک ایده سازنده‌ و سریع رسید. ما ماشین‌ها و تجهیزاتی برای تولید رباتیک داشتیم و از این تجهیزات برای تولید یک خانه بهره بردیم. بنابراین ظرف چند هفته و بدون هیچ نقشه فنی نخستین خانه ما ساخته شد.»

در حال حاضر، تقریبا ۱۰۰ نفر در سراسر اوکراین در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کنند.

یک خانه چهار ماژوله که به طور کامل
در ابعاد داخلی مبله باشد حدود ۵۵ هزار یورو قیمت دارد.

اما مواد ساخت این خانه چطور روی هم سوار می‌شود؟

ساخت خانه با مجموعه‌ای از ماژول‌ها ممکن است. این قطعات فلزی پیش‌شاخته شده می‌توانند با پیچ و مهره به هم متصل شده و با توجه به کوچکی و بزرگی هر خانواده در طی زمان بزرگتر و کوچکتر شوند.

هر خانه کاملا مبله طراحی شده است چرا که بسیاری از مردم در بمباران خانه‌ و تمام تجهیزات داخل آن را از دست داده‌اند.

استپورا می‌گوید: «هیچکس نمی‌داند آینده کی‌یف چه خواهد شد. بنابراین فهمیدیم که باید خانه‌هایی تولید ‌کنیم تا بسیار سریع مونتاژ و جدا شوند. این به مردم اجازه می‌دهد در صورت نیاز جابه‌جا شوند و خانه‌های خود را نیز با خود جابه‌جا کنند.»

می‌خواهیم ایده ساخت خانه‌-فوری را در اروپا کاربردی کنیم

اما اکنون هدف این است که این خانه‌های فوری-ساخت را به یک راه‌حل کاربردی و اصلی در اروپا تبدیل کنیم.

در بریتانیا نخستین خانه از مدل خانه‌های ماژولی این شرکت در خارج از اوکراین ساخته شده است.

کریس باکستر یکی از بنیانگذاران شرکت هوم‌آر‌.‌اس HOMErs است که وظیفه دارد تجارت این شرکت را در سراسر اروپا گسترش دهد. باکستر و خانواده‌اش در حال بازسازی خانه خود هستند، بنابراین به یک ساختمان پیش ساخته شرکت هوم‌آر.‌اس در باغ خود نقل مکان کرده‌اند.

ASSOCIATED PRESS, HOMERS
باکستر و خانواده‌اش به این خانه پیش ساخته نقل مکان کرده‌اندASSOCIATED PRESS, HOMERS

او می‌گوید: «ما از خانه خودمان به این خانه پیش ساخته نقل مکان کرده‌ایم. این خانه در روزهای گرم و هولناک بریتانیا آزمایش شده و نمره قبولی گرفته است. همه چیز به خوبی کار می‌کند؛ از برق و آب گرفته تا دیگر اجزای خانه.»

تخمین آنها این است که بتوانند
ماهانه ۶۰۰ ماژول تولید کنند که
با‌ آنها می‌توان ۱۰۰ خانه ساخت

ساخت یک خانه چهار ماژوله با مساحت ۳۶ متر مربع در کارخانه آنها فقط چند روز طول می‌کشد و یک تیم مجرب می‌تواند آن را در چند روز روی هم سوار کند.

آگهی

«ساده بگویم، فکر کنید دارید با لِگو خانه می‌سازید»

از آنجایی که خانه‌‌ها مکعب‌محور و ماژولار هستند، همانطور که خانواده رشد می‌کند، مالک خانه می‌تواند کمی بیشتر هزینه کرده و واحدهای ساخت بیشتری به بدنه اصلی خانه اضافه کند.

ASSOCIATED PRESS, HOMERS
تصویری از کارخانه ساخت واحدهای پیش‌ساخته هوم‌آر‌.اس در کی‌یفASSOCIATED PRESS, HOMERS

باکستر می‌گوید: «هر ماژول سه مربع است. یک مکعب را تصور کنید. می‌توانید هر تعداد از آنها را کنار هم قرار دهید تا یک خانه کوچکتر یا بزرگتر را تشکیل دهید. بخواهم ماجرا را ساده‌تر برایتان توضیح بدهم، ساخت این خانه شبیه ساخت خانه با لِگو است. مانند اسباب‌بازی بچه‌ها.»

او ادامه می‌دهد: «می‌تواند آجرهای پیش ساخته مکعبی را روی هم بگذارید و خانه را در ابعادی که می‌خواهید بسازید. همچنین می‌توانید با مرور زمان شکل و اندازه آن را نیز تغییر دهید.»

دسترسی به مسکن ارزان یک نیاز جهانی است

ASSOCIATED PRESS, HOMERS
نمونه‌ای از متریال پیش ساخته شرکت هوم‌آر.‌اسASSOCIATED PRESS, HOMERS

آقای باکستر تاکید می‌کند: «تردیدی وجود ندارد که دسترسی به مسکن ارزان قیمت یک نیاز جهانی است، ما در تلاشیم پاسخی برای این نیاز جهانی بیابیم.»

آگهی

تخمین آنها این است که بتوانند ماهانه ۶۰۰ ماژول تولید کنند که با‌ آنها می‌توان ۱۰۰ خانه ساخت. یک خانه چهار ماژوله که به طور کامل در ابعاد داخلی مبله باشد حدود ۵۵ هزار یورو قیمت دارد. 

شرکت هوم‌آر.‌اس HOMErs برای توسعه برنامه‌های خود یک کارخانه در اسلواکی افتتاح کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قصد سکونت در اسپانیا را دارید؟ فرصت خرید ۴۴ خانه خوش‌قیمت را از دست ندهید

بیش از ۴ میلیون آواره جنگ اوکراین تحت «حفاظت موقت» در اتحادیه اروپا ساکن شده‌اند

پهپاد انتحاری لانست؛ دارایی روسیه در جنگ اوکراین