Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند

Greece Elections
Greece Elections Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو روز مانده به انتخابات پارلمانی یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر راست‌گرای این کشور و رقیب اصلی‌اش الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر پیشین با گرایش چپ که خواهان «تغییر» است، برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند.

آگهی

قرار است میتسوتاکیس که حزب «دموکراسی نوین» را رهبری می‌کند، عصر جمعه در جریان نشستی در منطقه توریستی آتن، آخرین سخنرانی انتخاباتی خود را ایراد کند.

الکسیس سیپراس ۴۸ ساله و رهبر حزب «سیریزا» نیز با حامیان خود در شهر بندری پاتراس صحبت خواهد کرد.

در انتخابات روز یکشنبه سرنوشت ۳۰۰ کرسی پارلمان تعیین خواهد شد و از یک روز قبل از آن یعنی شنبه، برگزاری گونه تظاهرات یا انتشار نتایج نظرسنجی مجاز نخواهد بود.

نتایج نظرسنجی‌هایی که تا کنون منتشر شده نیز حاکی از آن است که اگرچه کیریاکوس میتسوتاکیس ۵۵ ساله کمی از رقیب خود پیشی خواهد گرفت اما احتمالا نمی‌تواند در پایان رای گیری روز یکشنبه، اکثریت مطلق را برای تشکیل دولت به دست آورد.

میتسوتاکیس در جریان مبارزات انتخاباتی خود، بهبود اقتصادی یونان در دوران نخست‌وزیری‌اش آنهم پس از سال‌ها رکود اقتصادی را برجسته کرده و بر این شعار تکیه داشته است که «آخرین چیزی که کشور به آن نیاز دارد بی‌ثباتی است».

او همچنین الکسیس سیپراس را که طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ نخست‌وزیر بود، متهم کرده که در جریان مذاکرات برای کسب کمک مالی از وام دهندگان بین‌المللی در سال ۲۰۱۵ میلادی، تهدیداتش علیه اتحادیه اروپا تا آنجا پیش رفته بود که یونان را با خطر خروج از منطقه یورو روبرو کرده بود.

الکسیس سیپراس نیز در دفاع از خود می‌گوید که تلایش‌هایش منجر به خروج کشور از یک بحران عمیق اقتصادی در سال ۲۰۱۸ میلادی شده و در ساماندهی به بدهی‌های عظیم عمومی موفق بوده است.

نیکوس پتروپولوس، شهروند بازنشسته ۷۲ ساله ساکن آتن به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که میتسوتاکیس «نخست‌وزیری است که چهره یونان را در خارج از کشور ترمیم کرده است».

به نظر او در دوران فعالیت نخست‌وزیر راستگرای کنونی «رشد اقتصادی به کشور بازگشته است و دست‌کم دیگر مانند دوران سیپراس، شرکت‌ها تعطیل نیستند».

الکسیس سیپراس همچنین در جریان سفرهای انتخاباتی خود به هزینه‌های بالای زندگی و مشکل افزایش قیمت انرژی اشاره دارد که هم اکنون بسیاری از یونانی‌ها با آن دست به گریبانند. 

او همچنین از رای دهندگان می‌خواهد به عمر دولتی که به گفته او «خدمات عمومی را فروخته» و «از حاکمیت قانون سوء استفاده می‌کند» پایان دهند.

جورگوس توموپولوس، معلم ۴۶ ساله به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «دولت میتسوتاکیس چگونه می‌تواند از بازگشت به رشد خوشحال باشد وقتی که ما هر روز برای پرداخت قبوض و تامین هزینۀ مواد غذایی خود می‌جنگیم؟»

مشارکت پایین

تحلیلگران بر این باورند که احتمالا روز یکشنبه شاهد یک عدم مشارکت قابل توجه خواهیم بود.

پیش از این در آخرین انتخابات قانونگذاری این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز نرخ عدم مشارکت در انتخابات ۴۲ درصد بود.

گمان می‌رود که در این انتخابات رای جوانان همچنین نظر رای دهندگان خاکستری تعیین کننده باشد؛ بویژه پس از حادثه ریلی ۲۸ فوریه که ۵۷ کشته برجای گذاشت و خشم گستردۀ جوانان را برانگیخت.

با این وجود آنجلوس، یک دانشجوی ۱۹ ساله می‌گوید: «من برای یافتن کار به خارج از کشور می‌روم. برایم مهم نیست چه دولتی بر سر کار آید، دیگر امید زیادی به آینده کشور ندارم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند

ویکتور اوربان: کمک‌های مالی به اوکراین نباید از بودجه اتحادیه اروپا تامین شود