انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

نخست‌وزیر یونان
نخست‌وزیر یونان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پوشش زنده نتیجه انتخابات پارلمانی یونان و واکنش‌ها به آن را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

رای‌دهندگان یونانی روز یکشنبه برای گزینش ۳۰۰ نماینده پارلمان این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند. 

نتیجه این رای‌گیری نشان می‌دهد که حزب «دموکراسی نوین» به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان بیشترین رای را به دست آورده است هرچند موفق به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان نخواهد شد. نخست‌وزیر یونان پیش از این ائتلاف با احزاب دیگر را منتفی دانسته بود و به این ترتیب به نظر می‌رسد که احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد طی هفته‌های آتی وجود خواهد داشت.

کیریاکوس میتسوتاکیس نتیجه انتخابات پارلمانی را نشانه خواست رای‌دهندگان برای تشکیل دولت تک حزبی و برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد دانسته است. 

حزب محافظه‌کار «دموکرسی نوین» به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس هم اکنون اکثریت کرسی‌ها پارلمان را در اختیار دارد. حزب چپگرای «سیریزا» به رهبری الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر پیشین یونان رقیب اصلی حزب حاکم در رای‌گیری روز یکشنبه بود.

پوشش زنده نتیجه انتخابات پارلمانی یونان و واکنش‌ها به آن را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

22.05.2023
00:23

هر کدام از احزاب در پارلمان آینده یونان چند نماینده خواهند داشت؟

نتیجه به دست آمده براساس شمارش ۹۲ درصد آرای ماخوذه در انتخابات یونان نشان می‌دهد که حزب «دموکراسی نوین» که در انتخابات روز یکشنبه یونان بیشترین رای را به دست آورد در پارلمان این کشور ۱۴۵ نماینده خواهد داشت.

به این ترتیب حزب راستگرای حاکم تنها شش کرسی کمتر از حد نصاب لازم برای تشکیل دولت بدون نیاز به ائتلاف با یک حزب دیگر به دست آورده است.

حزب چپگرای «سیریزا» بر همین اساس کنترل ۷۲ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان آینده را در اختیار خواهد داشت. 

حزب «پازوک» تعداد کرسی‌های خود در پارلمان را توانست تقریبا دو برابر کند. این حزب با گرایش سوسیال دموکرات در پارلمان کنونی ۲۲ نماینده داشت اما در پارلمان جدید کنترل ۴۱ کرسی را در دست خواهد داشت. 

پارلمان یونان
21.05.2023
23:16

چرا حزب حاکم در یونان با وجود پیروزی در انتخابات از دستیابی به اکثریت کرسی‌های پارلمان بازماند؟

انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در یونان براساس قانون جدید انتخاباتی برگزار شد. براساس این قانون، احزاب در صورت کسب حداقل سه درصد آراء به پارلمان راه پیدا خواهند کرد اما وزن حزبی که بیشترین رای را به دست بیاورد تنها به اندازه درصد آرایش خواهد بود.

این در حالی است که پیش از این به حزبی که بیشترین رای را به دست می‌آورد تعداد کرسی‌هایی بیشتر از نسبت آرای آن تعلق می‌گرفت.

در صورت برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی طی هفته‌های پیش‌رو بار دیگر اختصاص کرسی‌های بیشتر به حزب پیروز به اجرا در خواهد آمد. به این ترتیب حزب «دموکراسی نوین» که در انتخابات روز یکشنبه پیروز شد مسیر هموارتری برای کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان در پیش خواهد داشت. 

انتخابات پارلمانی یونان
21.05.2023
22:21

نتایج انتخابات پارلمانی یونان براساس شمارش ۹۰٪ آرای ماخوذه

نتایج انتخابات پارلمانی یونان پس از شمارش بیش از ۹۰ درصد آرای ماخوذه نشان می‌دهد که حزب «دموکراسی نوین» ۴۰.۸ درصد آراء را به دست آورده است.

حزب چپگرای «سیریزا» ۲۰.۱ درصد آراء را کسب کرده و حزب سوسیالیست «پازوک» ۱۱.۶ درصد را به دست آورده است. 

21.05.2023
21:30

سیپراس پیروزی میتسوتاکیس را به او تبریک گفت

الکسیس سیپراس، رهبر حزب «سیریزا» یکشنبه شب در تماسی تلفنی با کیریاکوس میتسوتاکیس پیروزی حزب «دموکراسی نوین» در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را به او تبریک گفت.

21.05.2023
21:28

نخست‌وزیر یونان پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی را یک «زلزله سیاسی» خواند

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان یکشنبه شب حزب خود را «پیروز» انتخابات پارلمانی معرفی کرد.

رهبر حزب راستگرای «دموکراسی نوین» که پیش از این ائتلاف با دیگر احزاب را رد کرده بود پیشتازی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند. 

حزب «دموکراسی نوین» تاکنون حدود ۴۱ درصد آراء را در انتخابات پارلمانی کسب کرده است. این در حالی است که این حزب به احتمال زیاد موفق به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمانی نخواهد شد. به این ترتیب رای‌دهندگان یونانی با توجه به خودداری کیریاکوس میتسوتاکیس از تشکیل یک دولت ائتلافی ممکن است چند هفته دیگر برای دومین بار به پای صندوق‌های رای فراخوانده شوند. 
انتخابات پارلمانی دوم قرار است براساس قانون جدید انتخابات برگزار شود که کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان را برای حزب «دموکراسی نوین» تسهیل خواهد کرد. 

نخست‌وزیر یونان نتیجه به دست آمده در انتخابات روز یکشنبه را نشانه موافقت رای‌دهندگان با برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل دولت تک حزبی توسط خودش دانست.

نخست‌وزیر یونان
21.05.2023
21:19

رهبر سوسیالیست‌های یونان از «پیروزی بزرگ» حزبش سخن گفت

نیکوس آندرولاکیس، رهبر حزب «پازوک» که تاکنون حدود ۱۲ درصد آراء را در انتخابات پارلمانی یونان به دست آورده است این نتیجه را یک «پیروزی بزرگ» خواند. 

حزب «پازوک» پس از «دموکراسی نوین» و «سیریزا» در جایگاه سوم قرار گرفته است. 

تاکنون حدود ۷۰ درصد آرای انتخابات پارلمانی یونان شمارش شده است.

رهبر حزب «پازوک»
21.05.2023
19:53

نتایج اولیه از پیشتازی حزب راستگرای حاکم حکایت دارد

اولین نتایج اعلام شده از انتخابات روز یکشنبه یونان حاکی است که حزب راستگرای «دموکراسی نوین» از احزاب دیگر پیش افتاده است. 

با این حال به نظر می‌رسد که نمایندگان هوادار کیریاکوس میتسوتاکیس قادر به کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان نخواهند بود. به این ترتیب احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد در ماه ژوئیه وجود خواهد داشت. 

نخست‌وزیر یونان تشکیل دولت ائتلافی را پیش از این رد کرده بود. 

بنا به نتایج اولیه حزب «دموکراسی نوین» ۴۱.۱ درصد آراء را به دست آورده است. حزب چپگرای «سیریزا» ۲۰.۱ درصد آراء را کسب کرده است. این در حالی است که تاکنون ۳۸ درصد کل آراء شمارش شده است. 

نتایج انتخابات پارلمانی یونان
21.05.2023
19:08

مقایسه نتیجه رای‌گیری روز یکشنبه با انتخابات دوره قبل در سال ۲۰۱۹

مقایسه نتیجه رای‌گیری روز یکشنبه در یونان (براساس تخمین‌های صورت گرفته) با انتخابات دوره قبل در سال ۲۰۱۹ از کاهش آرای هر دو حزب «دموکراسی نوین» و «سیریزا» حکایت دارد. نمودار زیر میزان آرای حزب راستگرای «دموکراسی نوین» را به رنگ آبی و میزان آرای حزب چپگرای «سیریزا» را به رنگ زرشکی نشان می‌دهد. 

21.05.2023
18:47

بین «۵ تا ۷ حزب» در پارلمان آینده یونان حضور خواهند داشت

تخمین اولیه از نتیجه انتخابات پارلمانی یونان نشان می‌دهد که بین «۵ تا ۷ حزب» در پارلمان آینده حضور خواهند داشت.

هر کدام از احزاب برای راهیابی به پارلمان باید حداقل سه درصد آراء را به دست آورند. حضور احزاب مختلف در پارلمان آینده به معنای کاهش بخت حزب «دموکراسی نوین» به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان برای کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان است. 

حزب «دموکراسی نوین» در صورت عدم کسب ۱۵۱ کرسی پارلمان برای تشکیل دولت آینده نیازمند ائتلاف با احزاب دیگر خواهد بود. 

پارلمان یونان
21.05.2023
18:17

نتیجه نظرسنجی در مراکز رای‌گیری: حزب حاکم بین ۳۶ تا ۴۰ درصد آراء را به دست می‌آورد

نتیجه نظرسنجی از رای‌دهندگان یونانی که همزمان با پایان کار مراکز رای‌گیری منتشر شد نشان می‌دهد که حزب «دموکراسی نوین» به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس بین ۳۶ تا ۴۰ درصد آراء را به دست خواهد آورد. 

این در حالی است که حزب «سیریزا» به رهبری آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر پیشین یونان ۲۵ تا ۲۹ درصد آراء را کسب خواهد کرد.

بنا به تخمین‌های صورت‌گرفته بعید به نظر می‌رسد که حزب «دموکراسی نوین» به تنهایی قادر به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان آینده یونان باشد.

حزب سوسیالیست «پازوک» بنا به نتیجه نظرسنجی منتشرشده پس از «دموکراسی نوین» و «سیریزا» در جایگاه سوم قرار دارد. تخمین زده می‌شود که سوسیالیست‌ها بین ۹.۵ تا ۱۲.۵ درصد آراء را به دست آورند. 

شمارش آرای انتخابات یونان

مطالب مرتبط