نتیجه انتخابات در کانون بحران مهاجرت به اروپا؛ شکست سنگین مهمترین حزب چپگرای مخالف دولت

کیریاکوس میتسوتاکیس
کیریاکوس میتسوتاکیس Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوشش زنده نتیجه دور دوم انتخابات پارلمانی یونان و واکنش‌ها به آن را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

رای‌دهندگان یونانی روز یکشنبه (ژوئن/۴ تیر) و ۱۱ روز پس از غرق شدن قایق مهاجران در آب‌های این کشور که بیش از ۳۰۰ قربانی بر جای گذاشت، در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کردند.

مرحله نخست این انتخابات ۳۵ روز پیش و در ۲۱ مه/۳۱ اردیبهشت برگزار شد که در جریان آن حزب حاکم «دموکراسی نوین» بیشترین آراء را به دست آورد ولی در کسب حدنصاب لازم برای تشکیل دولت غیرائتلافی ناکام ماند. حزب راست میانه به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر سابق، در مرحله نخست ۱۴۶ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان را تصاحب کرد که ۱۲ کرسی کمتر از پارلمان قبلی بود. 

اما مهمترین رقیب حزب حاکم یعنی حزب چپگرای «سیریزا» به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر اسبق، با کاهش ۱۵ کرسی مواجه شد و نامزدهای آن ۷۱ کرسی را از آن خود کردند؛ آن هم در شرایطی که این حزب منتقد جدی رویه حزب حاکم در مواجهه با بحران مهاجرت است.  

در انتخابات امروز (یکشنبه) سرنوشت نهایی ۳۰۰ کرسی پارلمان و حزب حاکم تعیین شد. مطابق قانون انتخاباتی جدید یونان، به حزب پیروز بسته به عملکردش بین ۲۵ تا ۵۰ کرسی پارلمانی به عنوان پاداش اعطا می‌شود.

آخرین اخبارِ نتایج دور دوم انتخابات یونان را در ادامه می‌خوانید.

25.06.2023
21:38

نتیجه دور دوم انتخابات پارلمانی یونان: شگفتی‌سازی راست‌ها ومذهبی‌های افراطی در کنار چپ‌های پوپولیست

سیصد کرسی پارلمان یونان که در انتخابات سال ۲۰۱۹ بین ۶ حزب تقسیم شده بود، در پایان دور دوم انتخابات ۲۰۲۳ به تصرف ۸ حزب درآمد. هر چند حزب راست میانهٔ «دموکراسی مدرن» با کسب ۱۵۸ کرسی حائز اکثریت شد و کرسی‌های پیشین خود را حفظ کرد ولی حزب چپ‌میانهٔ «سیریزا» ۳۸ کرسی از دست داد و تنها ۴۸ کرسی را از آن خود کرد. در مقابل، حزب سوسیالیست «پاسوک ـ کینال» با کسب ۱۰ کرسی بیشتر سهم خود را به ۳۲ کرسی رساند. همچنین حزب کمونیست یونان هم سهم خود را از ۱۵ به ۲۰ کرسی افزایش داد و حزب راست افراطی «راه حل یونانی» با ۲ کرسی بیشتر صاحب ۱۲ کرسی شد. 

اما در این دوره از انتخابات سراسری یونان، سه حزب جدید موفق به ورود به پارلمان شدند. حزب راست افراطی «اسپارت‌ها» ۱۲ کرسی کسب کرد، حزب محافظه‌کار مذهبی «پیروزی» که دارای روابط نزدیک با کلیسای ارتدوکس است هم ۱۰ کرسی را تصاحب کرد. حزی چپگرای پوپولیستِ «به سوی آزادی» نیز ۸ کرسی را در اختیار گرفت. 

البته حزب چپگرایِ «دموکراسی در جنبش اروپایی ۲۰۲۵» هم از ناکامان انتخابات ۲۰۲۳ بود؛ چنان که تمامی ۹ کرسی خود را در پارلمان یونان از دست داد. 

25.06.2023
20:49

نخست وزیر سابق یونان اعلام پیروزی کرد

کیریاکوس میتسوتاکیس، عکس از خبرگزاری فرانسه

کیریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب راست میانهٔ «دموکراسی نوین»، عصر یکشنبه و در پی شمارش بیش از ۹۰ درصد آراء با استقبال از حمایت دوباره مردم از حزب حاکم، وعده ایجاد «تحول» را در کشور تکرار کرد. او که با شعار «دولت با ثبات» وارد میدان رقابت‌های انتخابات پارلمانی یونان شده بود، به مردم وعده داد تا ضمن افزایش معنی‌دار دستمزدها، دولت یونان را کارآمدتر از گذشته کند. 

آقای میتسوتاکیس که از سال ۲۰۱۹ تا مه ۲۰۲۳ نخست وزیر یونان بوده، خود را برای آغاز دور تازه‌‌ای آماده می‌کند. 

حزب تحت رهبری او در جریان دور دوم انتخابات پارلمانی یونان و بر اساس نتایج رسمی شمارش ۹۴.۴۵ درصد آراء، موفق شده ۱۵۸ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان را در اختیار بگیرد. رقیب اصلی این حزب یعنی حزب چپ میانهٔ «سیریزا» به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر اسبق یونان، متحمل شکستی سنگین شد و تنها ۴۷ کرسی را به دست آورد. این حزب در دور نخست انتخابات پارلمانی یونان در ماه مه گذشته ۷۱ کرسی را کسب کرده و در انتخابات سال ۲۰۱۵ نیز با تصاحب ۱۴۵ کرسی پیروز انتخابات شده بود. 

حزب چپ میانهٔ «سیریزا» در پارلمان پیشین نیز ۸۶ کرسی را در اختیار داشت و قوی‌ترین حزب اپوزیسیون به شمار می‌رفت. این حزب در انتخابات روز یکشنبه متحمل بزرگ‌ترین شکست یک حزب مخالف دولت یونان از ۱۹۷۴ تا کنون شد.

25.06.2023
19:33

نتیجه شمارش نیمی از آراء ماخوذه: راستگرایان صاحب اکثریت پارلمان شدند

وزارت کشور یونان با انتشار نتیجه شمارش ۵۴.۸۷ درصد از آراء اخذ شده اعلام کرد که حزب راستگرای «دموکراسی نوین» با جذب ۴۰.۳۷ درصد آراء تا کنون موفق به کسب ۱۵۷ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان شده است. 

مهمترین حزب چپگرای مخالف دولت یعنی سیریزا هم ۱۷.۷۹ درصد آراء را کسب کرده و صاحب ۴۷ کرسی در پارلمان خواهد شد. حزب سوسیالیست «پاسوک-کینال» نیز با جلب ۱۲.۴۸ آراء سوم شده و ۳۳ کرسی را از آن خود خواهد کرد. 

این نتیجه همچنین حاکیست که حزب کمونیست یونان نیز ۷.۳۸ درصد آراء معادل ۲۰ کرسی، حزب راست افراطی اسپارت‌ها ۴.۷۵ درصد معادل ۱۳ کرسی، حزب چپگرای پوپولیستِ «به سوی آزادی» ۴.۵۸ درصد آراء معادل ۱۲ کرسی و حزب محافظه‌کار مذهبی «پیروزی» نیز ۱۰ کرسی را کسب کرده‌اند. حزب راست افراطی «راه‌حل یونانی» هم بیش از ۳ درصد آراء را جذب کرده است.

در مجموع ۸ حزب موفق کسب حدنصاب ۳ درصد آراء برای حضور در پارلمان یونان شده‌اند. 

25.06.2023
18:50

شکست سنگین مهمترین حزب چپگرای مخالف دولت 

نتیجه اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی یونان حاکیست، حزب چپگرای سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس، نخست وزیر اسبق یونان، در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور که بین ۱۶.۱ تا ۱۹.۱ درصد آراء را به دست آورده است.

این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۱۹، این حزب مخالف دولت راستگرای کیریاکوس میتسوتاکیس ۳۱.۵۳ درصد آراء را به خود جذب کرده بود. این حزب در دور نخست انتخابات پارلمانی یونان که پنج هفته پیش برگزار شده بود، صاحب ۲۰.۰۷ درصد آراء شده بود. این سنگین‌ترین شکست یک حزب اپوزیسیون در یونان از سال ۱۹۷۴ تا کنون به شمار می‌رود.

در مقابل، حزب راستگرای «دموکراسی نوین» با وجود بروز بحران غرق شدن کشتی مهاجران غیرقانونی در آبهای یونان موفق شده تا با طرح ایده «دولت با ثبات» مانع از ریزش آراء خود شود.  

ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که آقای  سیپراس به زودی ناگزیر به کناره‌گیری از رهبری حزب حزب چپگرای سیریزا خواهد شد.

الکسیس سیپراس، عکس از آسوشیتدپرس

25.06.2023
18:15

نتیجه اولیه دور دوم انتخابات یونان: راست‌های افراطی در آستانه ورود به پارلمان

همزمان با اتمام زمان رای‌گیری در یونان، نتیجه اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی یونان منتشر شد که بر اساس آن حزب راست میانه «دموکراسی نوین» با کسب ۴۰ تا ۴۴ درصد آرا پیشتاز است. حزب چپگرای سیریزا به عنوان قوی‌ترین اپوزیسیون دولت، ۱۶.۱ تا ۱۹.۱ درصد آراء را به خود جلب کرده است. 

حزب سوسیالیست «پاسوک-کینال» نیز موفق به کسب ۱۰ تا ۱۳ درصد آراء شده است. اما در مقابل حزب راست افراطی اسپارت‌ها با کسب ۴ تا ۶ درصد آراء موفق شده با راهیابی به پارلمان یونان بیش از ۹ کرسی کسب کند. حزب محافظه‌کار مذهبی پیروزی هم ۲.۳ تا ۴.۳ آراء را به خود جلب کرده و امیدوار است در نهایت با کسب حدنصاب ۳ درصدی ورود به پارلمان بتواند ۹ کرسی را از آن خود کند. دیگر حزب راست افراطی «راه‌حل یونانی» نیز با کسب همین نسبت آراء شانس حضور در پارلمان را دارد.

البته حزب کمونیست یونان هم با کسب ۷.۲ تا ۹.۲ درصد آراء حضور خود در پارلمان یونان را به عنوان حزب چهارم مسجل کرده است.

نتیجه اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی یونان همچنین حاکیست که حزب چپگرا و پوپولیست «به سوی آزادی» هم بین ۲ تا ۴ درصد آراء را کسب کرده و با احتمال حضور در پارلمان مواجه است. حزب «دموکراسی در جنبش اروپایی ۲۰۲۵» که شعار آن دموکراتیک‌تر کردن اتحادیه اروپا پیش از فروپاشی آن است، نسبت آراء مشابهی را کسب کرده است. 

سایر احزاب شرکت کننده در انتخابات پارلمانی یونان نیز ۲.۱ تا ۴.۱ درصد آراء را به خود اختصاص داده‌اند. 

مطابق نتایج اولیه، پنج تا نه حزب برای ورود به پارلمان یونان که دارای ۳۰۰ کرسی است، از آستانه ۳ درصدی آراء عبور می‌کنند.

25.06.2023
18:00

امیدواری احزاب کوچک برای پیچیده کردن معادلات دولت آینده یونان

مطابق ارزیابی‌های اولیه سه حزب NIKI (پیروزی)، SPARTIATES (اسپارت‌ها) و PLEFSI ELEFTHERIAS (به سوی آزادی) با شانس کسب ۳ درصد آراء به عنوان حدنصاب کسب حداقل ۹ کرسی در پارلمان یونان مواجه شده‌اند؛ رخدادی که می‌تواند ائتلاف احزاب حامی دولت آینده و مخالفان آن را پیچیده کند. 

در انتخابات سال ۲۰۱۹، حزب نخست وزیر میتسوتاکیس با کسب ۳۹.۸۵ درصد آرا پیروز و سیریزا با جلب ۳۱.۵۳ درصد آراء دوم شد.

اسپارت‌ها یکی حزب راست افراطی، حزب پیروزی نیز یک حزب محافظه‌کار مذهبی است که دارای پیوندهای قوی با کلیسای ارتدوکس است. حزب به سوی آزادی هم یک حزب چپگرای پوپولیست است. 

25.06.2023
17:03

پیشتازی حزب راستگرای «دموکراسی نوین»

برآوردهای اولیه از پیشتازی حزب دموکراسی نوین به رهبری کیریاکوس میتسوتاکیس در دور دوم انتخابات یونان حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود این حزب حدود ۴۰ درصد آراء را از آن خود کند. بر پایه این برآوردها، حزب چپگرای «سیریزا» نیز بین ۱۸ تا ۲۰ درصد آراء را کسب خواهد کرد. 

در دور نخست انتخابات پارلمانی یونان، حزب حاکم دموکراسی نوین ۴۰.۷۹ درصد آراء و حزب اپوزیسیون سیریزا نیز ۲۰.۰۷ درصد آراء را کسب کرده و حزب سوسیالیست «پاسوک-کینال» نیز با جلب ۱۱.۵ آراء سوم شده بود.

آقای میتسوتاکیس حامی سیاست کوچک‌سازی دولت است و در عین حال به مردم وعده داده که سیستم آموزش و بهداشت یونان را نیز اصلاح کند. او که پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۹ به مقام نخست وزیری رسید، موفق شد اقتصاد یونان را با وجود بروز تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا به مدار رشد و کاهش بیکاری بازگرداند.

نتایج اولیه انتخابات یونان نشان می‌دهد که اقتصاد مهمترین اولویت رای‌دهندگان است و بروز فاجعه غرق شدن کشتی حامل حدود ۷۰۰ مهاجر غیرقانونی در آب‌های این کشور نتوانسته موجب کاهش محبوبیت حزب راستگرای دموکراسی نوین شود.

کیریاکوس میتسوتاکیس در حوزه رای‌گیری، عکس از آسوشیتدپرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

اروپا را به هراس انداخت اما چرا فقیرترین محله روتردام هلند از پیروزی ویلدرس خوشحال است؟