جناح راست افراطی یونان باز می‌گردد؟

حامیان حزب راست افراطی طلوع طلایی در جریان تظاهراتی به مناسبت سالگرد یک حادثه نظامی در سال ۱۹۹۶ که یونان و ترکیه را در آستانه جنگ قرار داد، در آتن مشعل برافراشتند.
حامیان حزب راست افراطی طلوع طلایی در جریان تظاهراتی به مناسبت سالگرد یک حادثه نظامی در سال ۱۹۹۶ که یونان و ترکیه را در آستانه جنگ قرار داد، در آتن مشعل برافراشتند. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حال حاضر تحقیقاتی در مورد وضعیت دموکراسی در یونان در حال انجام است چرا که این کشور در آستانه انتخاباتش با احیای احتمالی افراط‌ گرایی‌های راست افراطی برای دومین بار طی دو دهه اخیر مواجه است. احزاب نئونازی در یونان به شدت مخالف مهاجران هستند و اسلام هراسی را برجسته می‌کنند.

آگهی

انتخابات آتی پارلمان یونان که قرار است ۲۱ ماه مه برگزار شود، تحت تاثیر فضایی به شدت چند قطبی است. 

در طول دو سال گذشته، نخست وزیر کیریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب «دموکراسی نوین» یونان به تخلفات مختلفی از جمله دست داشتن در فساد سیستماتیک و نقض حقوق بشر متهم شده است. او همچنین در چندین رسوایی، از جمله افشای شنود سیستماتیک در سال ۲۰۲۲ که به واترگیت یونانی معروف شد، دست داشت. 

این اتهامات تاثیر قابل توجهی بر میزان محبوبیت او داشته و راست افراطی همان کسی است که از این ماجرا دوباره استفاده می‌کند و می‌خواهد قدرت را در دست گیرد.

حزبی که سازمانی جنایتکار بود

در انتخابات سال ۲۰۱۲، سناریوی مشابهی در جریان بود. زیرا حزب دموکراسی نوین در انتخابات میان دوره‌ای با بحران اعتماد مواجه شده بود. در آن سال دولت حمایت رای‌دهندگانش را از دست داد چرا که تعداد زیادی از آنها به سمت گروه‌های راست افراطی از جمله حزب نئونازی «طلوع طلایی» گرایش پیدا کرده بودند. 

اما با توجه به محکومیت حزب طلوع طلایی برای اداره یک سازمان جنایی در سال ۲۰۲۰، این حزب از چشم انداز سیاسی یونان حذف شد. در این پرونده رهبر و نمایندگان این حزب در جریان یک قتل مجرم شناخته شدند. 

حزب طلوع طلایی که در سال ۱۹۸۵ توسط نیکولاس میکالولیاکوس تشکیل شد، یک حزب نئونازی است که در طول بحران مالی در یونان مورد توجه قرار گرفت. این حزب توانست از محرومیت شدید اجتماعی-اقتصادی که چندین سال کشور را گرفتار کرده بود، استفاده کند و در نهایت اولین کرسی‌های پارلمانی خود را در سال ۲۰۱۲ به دست آورد. 

ایدئولوژی این حزب بر خلوص قومی تاکید دارد و به شدت به لفاظی‌ها نئونازی آغشته است. در بیانیه‌های این حزب مدام نفرت از مهاجران و اقلیت‌ها ترویج دارد.

طلوع طلایی در را برای حزب «راه حل یونانی» باز می‌کند

یکی از نهادهای سیاسی که در این مدت ظهور کرد حزب «راه حل یونانی» بود. این یک حزب کوچک راست افراطی به رهبری کیریاکوس ولپولوس، نماینده ارشد پارلمان است که پس از، از دست دادن تمام کرسی‌های خود در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹، جایگزین حزب طلوع طلایی در پارلمان یونان شد. 

به غیر از حزب «راه حل یونانی»، نظرسنجی‌ها افزایش محبوبیت قابل توجه حزب نسبتا جدید راست افراطی دیگر به نام «هلنی‌ها» یا «یونانی‌ها» را نشان می‌دهد. این حزب توسط ایلیا کاسیدیاریس، نماینده سابق مجلس و سخنگوی حزب طلوع طلایی تاسیس شده است. 

علیرغم اینکه کاسیدیاریس در حال حاضر به جرم نقشش در اداره یک قتل باید ۱۳ سال و شش ماه در زندان بماند، اما او توانسته کنترل حزب را از طریق رسانه‌های اجتماعی حفظ کند. 

حزب هلنی‌ها از ایدئولوژی افراطی بیگانه هراسی و مرزهای بسته حمایت می‌کند و در عین حال اسلام هراسی در یونان را برجسته می‌کند. 

و بار دیگر هلنی‌ها

ظهور مجدد کاسیدیاریس در صحنه سیاسی باعث نگرانی در دولت یونان شده است. به طوری که ماکیس ووریدیس، وزیر کشور را بر آن داشت تا قانونی را با هدف ممنوعیت کامل احزاب سیاسی تحت رهبری افراد محکومی که قبلا با حزب طلوع طلایی درگیر بوده‌اند، ارائه کند. 

کاسیدیاریس در واکنش به این قانون استعفای خود را از رهبری حزب هلنی‌ها و نامزدی پارلمانی اعلام کرد. البته این کناره‌گیری احتمالا یک اقدام استراتژیک است. چیزی که بیشتر نگران‌کننده است این است که کاسیدیاریس برای نجات حزب، خود را «قربانی» کرد و آناستاسیوس کانلوپولوس، دستیار سابق دادستان دیوان عالی، جایگزین او شد. برادر کانلوپولوس در حال حاضر سمت معاونت دیوان عالی را برعهده دارد. 

در یونان خشم باعث افزایش رای می‌شود

این وضعیت، اتفاقات سال ۲۰۱۳ را به یاد می‌آورد. آن سال اعضای حزب طلوع طلایی به دلیل دست داشتن در قتل پاولوس فیساس، هنرمند هیپ هاپ دستگیر شدند. پس از آن، در انتخابات سال ۲۰۱۴، خشم حامیان طلوع طلایی باعث شد میزان آرای این حزب به حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. 

حالا شرایط مشابه این سوال را مطرح کرده است که آیا تاریخ دوباره تکرار خواهد شد و احساسات عمومی یونانیان در انتخابات آتی را برمی‌انگیزاند؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از طرفی علی‌رغم تلاش دولت یونان برای جلوگیری از شرکت حزب هلنی‌ها در انتخابات آتی، تمام تلاش‌های آنها به شدت بی‌اثر بوده است. 

آگهی

در حال حاضر تحقیقاتی در مورد وضعیت دموکراسی در یونان در حال انجام است چرا که این کشور با احیای احتمالی افراط‌ گرایی‌های راست افراطی برای دومین بار طی دو دهه اخیر مواجه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی‌های انتخاباتی در اسپانیا : حزب مردم می‌تواند در ائتلاف با دسته‌راستی‌ها دولت تشکیل دهد

انتخابات پارلمانی یونان؛ نخست‌وزیر راست‌گرا: ثبات اقتصادی آتن را بر باد ندهیم

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟