سفارت ایران در ایرلند از «آزادی» برنارد فیلان خبر داد

HANDOUT / FAMILY HANDOUT
HANDOUT / FAMILY HANDOUT   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

برنارد فیلان، یک شهروند فرانسوی‌-ایرلندی است که از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی در ایران زندانی بود و حتی در اعتراض به بازداشتش دست به اعتصاب غذا زده بود.

سفارت ایران در جمهوری ایرلند عصر پنج‌شنبه با انتشار پیامی توییتری از آزادی برنارد فیلان خبر داد.

در این پیام آمده است: «تعامل دیپلماتیک سازنده میان ایران و جمهوری ایرلند باعث عفو و آزادی برنارد فیلان، شهروند ایرلندی به دلایل کنسولی و بشردوستانه شد.»

برنارد فیلان، یک شهروند فرانسوی‌-ایرلندی است که از اکتبر ۲۰۲۲ میلادی در ایران زندانی بود.

خبرگزاری ایرنا از او تحت عنوان یک «مجرم امنیتی» یاد کرده که اقدام به «تهیه و ارسال اطلاعات امنیتی در اوج اغتشاشات ایران» کرده است.

به نوشتۀ ایرنا، آقای فیلان که یک کارشناس گردشگری ۶۴ ساله است، اکتبر ۲۰۲۲ میلادی «در اوج اغتشاشات» در شهر مشهد بازداشت شد و درنهایت نیز از سوی دادگاه به ۶ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد.

از آنجا که او با گذرنامه فرانسوی وارد ایران شده بود، پرونده‌اش نیز توسط سفارت فرانسه در تهران پیگیری شد؛ با این وجود به دیپلمات‌های ایرلندی حاضر در ایران نیز اجازه دسترسی کنسولی داده شده بود. مقامات دوبلین و پاریس تا کنون به این توئیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند واکنش رسمی نشان نداده اند.

برنارد فیلان که به گفتۀ خواهرش با مشکلات پزشکی جدی از جمله احتمال نابینایی روبرو بود، پیش از این در اعتراض به بازداشتش دست به اعتصاب غذا نیز زده بود.

مطالب مرتبط