Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتهام دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شد

تصویری از گزارش صدا و سیمای ایران از بازداشت دو شهروند فرانسوی
تصویری از گزارش صدا و سیمای ایران از بازداشت دو شهروند فرانسوی Copyright  تصویری از گزارش تلویزیونی صدا و سیمای ایران
Copyright  تصویری از گزارش تلویزیونی صدا و سیمای ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی زندانی شدن ۴ شهروند فرانسوی، وزارت خارجه فرانسه از شهروندان خود و دو تابعتی‌ها خواست تا به ایران سفر نکنند. این وزار‌ت‌خانه اعلام کرده است که شهروندان فرانسوی در صورت سفر به ایران با «خطر بالای دستگیری و بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه» مواجه‌اند.

آگهی

قوه قضائیه ایران اتهام سسیل کوهلر و ژاک پاریس، دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران را «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرد.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران چهارشنبه، ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه دو شهروند فرانسوی بازداشت در ایران، تفهیم اتهام شده‌اند، گفت که پرونده آن‌ها در مرحله دادسرا و واجد «محرمانگی» است.

تلویزیون ایران پیش‌تر در گزارشی به نقل از وزارت اطلاعات این دو نفر را «دو جاسوس فرانسوی» معرفی کرد که «با شکل‌دهی به اعتراضات صنفی و انحراف آن، قصد ناامنی و ایجاد آشوب در کشور را داشتند.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران همچنین گفت که پرونده «مرتبطین آن‌ها که از داخل کشور ارتباط داشتند»، در حال بررسی است.

سازندگان گزارش تلویزیون ایران درباره بازداشت دو شهروند فرانسه، با انتشار تصاویری مدعی شدند که آن‌ها با فعالان معلمان و کارگری مانند رضا شهابی، رسول بداقی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و اسکندر لطفی که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند، ملاقات داشته‌اند. در این گزارش همچنین تصویری از آنیشا اسداللهی پخش شد که هم‌زمان با همسرش، کیوان مهتدی بازداشت شده‌ است.

وزارت اطلاعات ایران هم ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در اطلاعیه‌ای از بازداشت فردی «حین فرار از کشور» خبر داد که بر اساس اعلام این وزارتخانه با دو شهروند فرانسوی بازداشت‌شده در ایران ارتباط داشته است.

بجز سسیل کوهلر ۳۷ ساله و همسر او، ژاک پاریس ۶۹ ساله که با اتهام‌های امنیتی مواجه هستند، فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-‌فرانسوی که در سال ۱۳۹۸ بازداشت شد و بنژامن (بنجامین) بریر، شهروند ۳۶ ساله فرانسه که در سال ۱۳۹۹ بازداشت شد هم با همین اتهام‌ها به زندان محکوم شده‌اند.

نکته مهم در مورد آقای بریر این است که به گفته وکیل او، در حکمش از فرانسه به عنوان «دولت متخاصم» نام برده شده است.

هشدار فرانسه به شهروندان خود برای سفر به ایران

در پی زندانی شدن ۴ شهروند فرانسوی با اتهام‌‌های امنیتی در ایران و تأیید حکم زندان آقای بریر، وزارت خارجه فرانسه در بخش به روز رسانی توصیه‌های مسافرتی خود از شهروندان خود از جمله شهروندان با تابعیت مضاعف ایرانی خواست تا از سفر به ایران خودداری کنند.

از همین رو وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه همه شهرهای ایران را در نقشه‌هایی که مربوط به هشدارهای دولتی برای مسافرت است به رنگ قرمز درآورده است.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده است که شهروندان فرانسوی در صورت سفر به ایران با «خطر بالای دستگیری و بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه» مواجه‌اند.

در بخش توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه فرانسه همچنین تصریح شده که توانایی سفارت این کشور در تهران برای حمایت کنسولی از اتباع بازداشت شده فرانسوی در ایران، محدود است. پیش‌تر سوئد هم درباره سفر اتباع خود به ایران هشدار داده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هشدار برخی از کشورهای اروپایی به شهروندان خود برای سفر به ایران در حالی است که کشورهای گروه هفت در آخرین نشست خود در بیانیه‌ای از تهران خواستند تا از بازداشت شهروندان دوتابعیتی و خارجی دست بردارد. همچنین بنا به گزارش‌ها، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر چند روز پیش خود به تهران علاوه بر برجام، در مورد زندانیان دوتابعیتی و اروپایی با مسئولان ایرانی گفتگو کرده است.

برخی از ناظران سیاسی بر این نظرند که ایران در سال‌های گذشته با بازداشت برخی از شهروندان دوتابعیتی و همچنین برخی از شهروندان خارجی، از آن‌ها به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی استفاده می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت ایران در ایرلند از «آزادی» برنارد فیلان خبر داد

پاریس: تهران آشکارا بازداشت‌های خودسرانه شهروندان فرانسه را به رسمیت می‌شناسد

روایت‌ها از خشونت پلیس ایران و مقابله زنان با حجاب اجباری؛ هشتگ #جنگ_علیه_زنان فراگیر شد