پاریس: تهران آشکارا بازداشت‌های خودسرانه شهروندان فرانسه را به رسمیت می‌شناسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اجتماعی در پاریس برای درخواست آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران
اجتماعی در پاریس برای درخواست آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید که مقام‌های ایرانی به صورت آشکار به خودسرانه بودن بازداشت اتباع فرانسوی در این کشور اذعان دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه در واکنش به اظهارات روز قبل همتای ایرانی خود گفت که تهران «آشکارا» ماهیت خودسرانه بازداشت اتباع فرانسوی در ایران را به رسمیت شناخته است.

آن-کلر لژاندر، سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در این خصوص تصریح کرد: «ما اظهارات روز دوشنبه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را مورد توجه قرار دادیم. این سخنان نگران کننده هستند زیرا ماهیت خودسرانه بازداشت ها را تأیید می‌کنند.»

فرانس‌پرس در گزارشی که به این موضوع اختصاص یافته به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آورده است: «نگرش غیر سازنده و مداخله‌گرانه فرانسه در قبال ایران، موضوع آزادی احتمالی بازداشت‌شدگان فرانسوی را تسهیل نمی‌کند.»

ناصر کنعانی در این خصوص تصریح کرده بود: البته مواضع و اقدامات کشورها در این زمینه می‌تواند نقشه مثبت و تسهیل کننده‌ای ایفا کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در پاسخ به سوال خبرنگار یک شبکه تلویزیونی فرانسه سخن می‌گفت سپس در ادامه ابراز امیدواری کرد که رخدادهای خوبی در این زمینه رقم بخورد.

وی سپس با تاکید بر خواست کشورش از دولت‌های خارجی برای پرهیز از مداخله در امور و مسائل داخلی ایران، این سوال را طرح کرده بود که: «جمهوری اسلامی ایران به خواسته‌های شهروندان خود توجه می کند اما سوال این است که آیا طرف‌های خارجی و به طور مشخص فرانسه هم به خواسته‌های اکثریت ملت ایران توجه می‌کند؟»

وی بازداشت‌شدگان غیرایرانی را افرادی معرفی کرد که «در ارتباط با اغتشاشات اخیر نقش‌آفرینی داشتند و اقدامات آنها منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران اقدامات مجرمانه ای بود که روند قضایی درباره آنها در حال اجرا و انجام است.»

درخواست پاریس برای آزادی فوری همه شهروندان فرانسوی

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در ادامه کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود بار دیگر بر موضع کشورش در خصوص شهروندان فرانسوی بازداشت شده در ایران تاکید کرد و گفت: «ما خواستار آزادی فوری همه اتباع خود هستیم که خودسرانه بازداشت شده اند.»

فرانسه یکی از کشورهایی است که «سرکوب» موج اعتراضات در ایران پس از مرگ مهسا امینی، دختر کردی که تحت بازداشت گشت ارشاد در تهران جان باخت را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در حال حاضر شش تن از اتباع این کشور به اتهام‌های گوناگون در ایران بازداشت و زندانی هستند.

سسیل کوهلر، با پیشینه فعالیت در زمینه آموزشی که به همراه شریک زندگی‌اش ژاک پاریس هر دو به عنوان اعضای فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه هنگام سفر به ایران با ویزای گردشگری دستگیر و بازداشت شدند از جمله این افراد هستند.

خبرگزاری فرانسه در این میان همچنین به «برنارد فلن»، شهروند ایرلندی فرانسوی، «لوئیس آرنو» و ««بنژامن بری‌یر»» به عنوان دیگر اتباع فرانسوی زندانی در ایران اشاره کرده و یادآور شده که هویت یک تبعه فرانسوی دیگر زندانی هنوز فاش نشده است.

فریبا عادلخواه محقق فرانسوی-ایرانی که ژوئن ۲۰۱۹ در تهران دستگیر و سپس به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان محکوم شده بود روز دهم فوریه گذشته سرانجام آزاد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید