Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاریس: تهران آشکارا بازداشت‌های خودسرانه شهروندان فرانسه را به رسمیت می‌شناسد

اجتماعی در پاریس برای درخواست آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران
اجتماعی در پاریس برای درخواست آزادی شهروندان فرانسوی زندانی در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه با اشاره به «نگرش غیر سازنده و مداخله‌گرانه فرانسه در قبال ایران» اعلام کرده بود که این رویکرد موضوع آزادی احتمالی بازداشت‌شدگان فرانسوی را تسهیل نمی‌کند.

آگهی

وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید که مقام‌های ایرانی به صورت آشکار به خودسرانه بودن بازداشت اتباع فرانسوی در این کشور اذعان دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز سه شنبه در واکنش به اظهارات روز قبل همتای ایرانی خود گفت که تهران «آشکارا» ماهیت خودسرانه بازداشت اتباع فرانسوی در ایران را به رسمیت شناخته است.

آن-کلر لژاندر، سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در این خصوص تصریح کرد: «ما اظهارات روز دوشنبه ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را مورد توجه قرار دادیم. این سخنان نگران کننده هستند زیرا ماهیت خودسرانه بازداشت ها را تأیید می‌کنند.»

فرانس‌پرس در گزارشی که به این موضوع اختصاص یافته به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آورده است: «نگرش غیر سازنده و مداخله‌گرانه فرانسه در قبال ایران، موضوع آزادی احتمالی بازداشت‌شدگان فرانسوی را تسهیل نمی‌کند.»

ناصر کنعانی در این خصوص تصریح کرده بود: البته مواضع و اقدامات کشورها در این زمینه می‌تواند نقشه مثبت و تسهیل کننده‌ای ایفا کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در پاسخ به سوال خبرنگار یک شبکه تلویزیونی فرانسه سخن می‌گفت سپس در ادامه ابراز امیدواری کرد که رخدادهای خوبی در این زمینه رقم بخورد.

وی سپس با تاکید بر خواست کشورش از دولت‌های خارجی برای پرهیز از مداخله در امور و مسائل داخلی ایران، این سوال را طرح کرده بود که: «جمهوری اسلامی ایران به خواسته‌های شهروندان خود توجه می کند اما سوال این است که آیا طرف‌های خارجی و به طور مشخص فرانسه هم به خواسته‌های اکثریت ملت ایران توجه می‌کند؟»

وی بازداشت‌شدگان غیرایرانی را افرادی معرفی کرد که «در ارتباط با اغتشاشات اخیر نقش‌آفرینی داشتند و اقدامات آنها منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران اقدامات مجرمانه ای بود که روند قضایی درباره آنها در حال اجرا و انجام است.»

درخواست پاریس برای آزادی فوری همه شهروندان فرانسوی

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در ادامه کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود بار دیگر بر موضع کشورش در خصوص شهروندان فرانسوی بازداشت شده در ایران تاکید کرد و گفت: «ما خواستار آزادی فوری همه اتباع خود هستیم که خودسرانه بازداشت شده اند.»

فرانسه یکی از کشورهایی است که «سرکوب» موج اعتراضات در ایران پس از مرگ مهسا امینی، دختر کردی که تحت بازداشت گشت ارشاد در تهران جان باخت را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در حال حاضر شش تن از اتباع این کشور به اتهام‌های گوناگون در ایران بازداشت و زندانی هستند.

سسیل کوهلر، با پیشینه فعالیت در زمینه آموزشی که به همراه شریک زندگی‌اش ژاک پاریس هر دو به عنوان اعضای فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه هنگام سفر به ایران با ویزای گردشگری دستگیر و بازداشت شدند از جمله این افراد هستند.

خبرگزاری فرانسه در این میان همچنین به «برنارد فلن»، شهروند ایرلندی فرانسوی، «لوئیس آرنو» و ««بنژامن بری‌یر»» به عنوان دیگر اتباع فرانسوی زندانی در ایران اشاره کرده و یادآور شده که هویت یک تبعه فرانسوی دیگر زندانی هنوز فاش نشده است.

فریبا عادلخواه محقق فرانسوی-ایرانی که ژوئن ۲۰۱۹ در تهران دستگیر و سپس به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان محکوم شده بود روز دهم فوریه گذشته سرانجام آزاد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل فریبا عادلخواه: موکلم از زندان آزاد شده اما مشخص نیست چه زمانی می‌تواند ایران را ترک کند

اتهام دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شد

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند