Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنش‌زدایی تهران و ریاض؛ هیئت ایرانی وارد عربستان و در سفارت ایران گشوده شد

سفارت ایران در ریاض
سفارت ایران در ریاض Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هیات ایرانی در دو گروه کاری در ریاض و جده اقدامات لازم را جهت راه اندازی سفارت و سرکنسولگری و نیز فعالیت نمایندگی‌ دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی انجام خواهد داد.»

آگهی

رسانه‌های رسمی ایران روز چهارشنبه از ورود هیاتی به نمایندگی از تهران به ریاض برای فراهم کردن زمینه بازگشایی سفارتخانه و دفاتر دیپلماتیک ایران در عربستان خبر دادند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی ضمن پوشش این خبر به نقل از خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا آورده است که هیات ایرانی روز چهارشنبه به موجب توافق اخیر میان دو کشور برای بازدید و تدارک بازگشایی سفارت و سرکنسولگری ایران در عربستان سعودی وارد ریاض شده است.

در این گزارش همچنین به سفر روز شنبه هیات دیپلماتیک از ریاض به تهران برای انجام ماموریتی مشابه اشاره شده که دو روز پس از ملاقات خبرساز سران دیپلماسی دو کشور در پکن صورت گرفته بود.

به گفته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هیات سعودی که روز شنبه ۱۹ فروردین وارد ایران شده است روز پنجشنبه (فردا) ۲۴ فروردین به شهر مشهد سفر خواهد کرد.

ایرنا به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آورده است: «هیات ایرانی در دو گروه کاری در ریاض و جده اقدامات لازم را جهت راه اندازی سفارت و سرکنسولگری و نیز فعالیت نمایندگی‌ دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی انجام خواهد داد.»

آقای کنعانی سفر هیات ایرانی به عربستان را که به گفته وی ظهر روز چهارشنبه در ریاض مورد استقبال مسئولان سعودی قرار گرفت «گامی جدید و در راستای اجرای توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط رسمی و فعالیت دیپلماتیک نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی دو کشور» توصیف کرده است.

AP Photo
دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در پکنAP Photo

همزمان، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در مطلبی با این عنوان که «دروازه‌های سفارت ایران در ریاض پس از سالها گشوده شد» به نقل از یک شاهد عینی و خبرنگار خود نوشت که کامیونی در دروازه سفارت ایران و همچنین تیمی که مشغول بازرسی بود در محل دیده شد.  

روابط دیپلماتیک میان عربستان سعودی و ایران در سال ۲۰۱۶ پس از حمله جمعی از معترضان به اعدام نمر النمر، روحانی شیعه توسط ریاض، به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد به کلی قطع شد.

دو کشور که پیش‌تر به نوعی درگیر یک جنگ نیابتی در یمن بودند در پی توافق ماه مارس که با میانجی‌گری چین صورت گرفت در پی بازگشایی سفارتخانه‌ها و ازسرگیری روابط دیپلماتیک و نیز بنا به ادعاهای مطرح شده در صدد گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه روابط در زمنیه‌های اقتصادی، تجاری، امنیتی و فرهنگی هستند.

نقطه عطف این تحول در روابط دو کشور که بیش از ۲۰ سال پیش توافقنامه‌های همکاری اقتصادی و امنیتی با یکدیگر امضا کرده بودند سفر برنامه‌ریزی شده ابراهیم رئیسی به ریاض پس از پایان ماه رمضان است که به دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی انجام خواهد گرفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ گفتگوی تلفنی ولیعهد عربستان با مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد یمن و ایران

هیات‌های عربستان و عمان در صنعا با رهبران حوثی‌های یمن گفتگو کردند

ورود هیات عمانی به صنعا؛ حوثی‌ها: عربستان سعودی ۱۳ اسیر جنگی یمنی را آزاد کرد