دبیر کل ناتو: راهبرد هسته‌ای ما به رغم «لفاظی‌های پوتین» تغییر نکرده است

نمایش توان موشکی در مسکو
نمایش توان موشکی در مسکو Copyright Alexander Zemlianichenko/Copyright 2020 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین به تازگی از تصمیم کشورش برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، یکی از جمهوری‌های شوروی سابق که در مجاورت مستقیم کشورهای عضو ناتو قرار دارد، خبر داده است.

آگهی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که ناتو به رغم لفاظی‌های اخیر ولادیمیر پوتین هنوز مواضع و رویکردهای هسته‌ای خود را تغییر نداده است.

وی که روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در بروکسل سخن می‌گفت تاکید کرد که تاکنون شاهد هیچگونه جابجایی تسلیحات هسته‌ای از جانب روسیه نبوده است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تازگی از تصمیم کشورش برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، یکی از جمهوری‌های شوروی سابق که در مجاورت مستقیم کشورهای عضو ناتو قرار دارد، خبر داده است.

دبیر کل ناتو اعلام جابجایی سلاح هسته‌ای تاکتیکی به بلاروس از سوی مسکو را بخشی از یک «الگوی خطرناک و بی پروای لفاظی هسته ای» خواند و گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و کشورش تلاش دارند تا از تهدید هسته‌ای به عنوان ابزاری برای ایجاد رعب و جلوگیری از حمایت متحدان و شرکای ناتو از حق اوکراین برای دفاع از خاک خود استفاده کنند.»

آقای استولتنبرگ در همین راستا تاکید کرد: «ناتو همچنان هوشیار است؛ ما مرعوب نخواهیم شد و به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد.»

وی افزود: «ما به دقت آنچه روسیه انجام می دهد را رصد می کنیم، اما تاکنون هیچ تغییری در وضعیت هسته‌ای آنها که مستلزم تغییر در مواضع هسته‌ای ما باشد، مشاهده نکرده‌ایم.»

وزرای امور خارجه ناتو روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه طی نشستی رسمی در بروکسل گردهم خواهند آمد و در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی رسما از فنلاند به عنوان سی و یکمین عضو این پیمان استقبال خواهند کرد.

فنلاند و سوئد هر دو ماه مه سال گذشته در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین خواستار عضویت در ناتو شده بودند.

دو کشور یاد شده بدین ترتیب با طرح چنین درخواستی، عملا رویکرد عدم تعهد نظامی خود را که از دهه ۱۹۹۰ بواسطه ده‌ها سال بی طرفی اجباری یا اختیار در پیش گرفته بودند، به کلی کنار گذاشتند.

سوئد علاوه بر تایید ترکیه باید موافقت پارلمان مجارستان را نیز برای عضویت در ناتو بدست آورد تا به سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تبدیل شود.

ینس استولتنبرگ روز دوشنبه تاکید کرد که نباید این تصور به وجود آید که سوئد در این روند تنها مانده است.

وی سوئد را ادغام شده در ساختارهای نظامی و غیرنظامی پیمان ناتو خواند و تصریح کرد که انفعال ناتو در صورت تهدید و حمله نظامی علیه سوئد غیرقابل تصور است.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو همچنین قرار است طی نشست دو روزه خود در بروکسل در خصوص طرح تازه هزینه‌های نظامی جدید برای ناتو به بحث و تبادل نظر بپردازند.

بر اساس این طرح، مشارکت‌های مالی حداقلی کشورهای عضو در زمینه دفاعی بایست دست کم معادل ۲ درصد بودجه ملی آنها باشد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین نسبت به وقوع جنگ هسته‌ای؛ پکن روسیه و اوکراین را به گفتگو فراخواند

پیمان خلع سلاح هسته‌ای «استارت نو» چیست و چرا پوتین مشارکت روسیه در آن را تعلیق می‌کند؟

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند