هشدار چین نسبت به وقوع جنگ هسته‌ای؛ پکن روسیه و اوکراین را به گفتگو فراخواند

وزیر امور خارجه چین
وزیر امور خارجه چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه چین همچنین در سندی ۱۲ ماده‌ای خواستار آن شده است که طرف‌‌های درگیر در مناقشه «با جدیت هرچه تمام‌تر از قوانین بشردوستانه بین‌المللی پیروی و از حمله به غیرنظامیان یا ساختمان‌های غیرنظامی خودداری کنند.»

آگهی

دولت چین روز جمعه هرگونه توسل جستن به سلاح هسته‌ای در جنگ جاری میان روسیه و اوکراین را رد کرد و از دو کشور درگیر در مناقشه خواست گفتگو‌ها را از سر بگیرند.

وزارت امور خارجه چین با انتشار سندی ۱۲ ماده‌ای تاکید کرد که همه‌ طرف‌ها باید از روسیه و اوکراین برای تلاش در یک راستا حمایت کنند تا این دو کشور در اسرع وقت گفتگوهای مستقیم را برای حل بحران از سر بگیرند.

در این بیانیه در حالی به شدت با هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای مخالفت شده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اخیرا در سخنانی به صورت تلویحی زنگ هشدار استفاده از چنین سلاح‌هایی را به صدا در آورده است.

این سند که عنوان آن «موضع چین در خصوص حل و فصل سیاسی بحران اوکراین» است بر لزوم ممانعت از وقوع یک جنگ هسته‌ای تاکید دارد.

در بخشی از متن این سند آمده است: «باید با هرگونه تهدید هسته‌ای یا توسل جستن به سلاح اتمی مخالفت کرد تا جنگی هسته‌ای در نگیرد.»

این سند که در آن برای نخستین بار موضعی شفاف‌تر از سوی پکن در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ارائه شده همچنین از هر دو کشور درگیر در جنگ می‌خواهد از حمله به غیرنظامیان خودداری کنند.

وزارت خارجه چین همچنین در این موضع‌گیری مکتوب ۱۲ ماده‌ای خواستار آن شده است که طرف‌‌های درگیر در مناقشه «با جدیت هرچه تمام‌تر از قوانین بشردوستانه بین‌المللی پیروی و از حمله به غیرنظامیان یا ساختمان‌های غیرنظامی خودداری کنند.»

جنگ اوکرین برای چین از حساسیتی ویژه‌ای برخوردار است، زیرا پکن از روابط دیپلماتیک و اقتصادی قوی چندین ساله با مسکو برخوردار است که با منافع مشترک دوجانبه در تقابل با واشنگتن تثبیت شده است.

پکن روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که «بسیار نگران» درگیری و جنگی است که «در حال تشدید و حتی خارج شدن از کنترل است.»

چین که رسماً در مناقشه جاری اعلام بی طرفی کرده، خواستار احترام به حاکمیت دولت‌ها از جمله در اوکراین شده و در عین حال از جامعه بین المللی می خواهد تا نگرانی‌های امنیتی مسکو را در نظر بگیرد.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که فشار غرب بر پکن برای موضعی شفاف‌تر در محکومیت حمله نظامی روسیه به اوکراین در حال افزایش است.

این در حالیست که پکن هرگز به صورت آشکار از حمله روسیه حمایت یا انتقاد نکرده و حتی به دفعات حمایت خود را از مسکو در مواجهه با تحریم های غرب اعلام کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیرا مدعی شده بود که چین در حال بررسی ارسال تسلیحات به روسیه است؛ اتهامی که پکن به شدت آن را رد کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: نظامیان بلاروس آموزش استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را آغاز کردند

دبیر کل ناتو: راهبرد هسته‌ای ما به رغم «لفاظی‌های پوتین» تغییر نکرده است

شی جین‌ پینگ برای سومین دوره ۵ ساله به عنوان رئيس جمهور چین انتخاب شد