استولتنبرگ: فنلاند روز سه‌شنبه رسما سی و یکمین عضو ناتو می‌شود

دبیر کل ناتو (سمت راست) و وزیر خارجه فنلاند (سمت چپ)؛ عکس آرشیوی
دبیر کل ناتو (سمت راست) و وزیر خارجه فنلاند (سمت چپ)؛ عکس آرشیوی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

فنلاند و سوئد در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از ماه مه سال گذشته میلادی درخواست خود را برای عضویت دائم در پیمان آتلانتیک شمالی مطرح کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که فنلاند از روز سه شنبه به ناتو می‌پیوندد و رسما سی و یکمین عضو این پیمان نظامی و دفاعی ناتو خواهد شد.

آقای استولتنبرگ با اشاره به اینکه پرچم فنلاند عصر روز سه شنبه در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل به اهتزاز در خواهد آمد، گفت: «فردا (سه شنبه ۴ آوریل ۲۰۲۳) از فنلاند به عنوان سی و یکمین عضو (ناتو) استقبال خواهیم کرد.»

وی سپس ضمن «تاریخی» خواندن این روز تصریح کرد که روند الحاق فنلاند به ناتو «سریعترین» روند ممکن در تاریخ اخیر پیمان آتلانتیک شمالی بوده است.

دبیر کل ناتو در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت الحاق سوئد که ترکیه هنوز به آن چراغ سبز نشان نداده است نسبت به روند پیوستن این کشور نیز ابراز خوشبینی کرد.

ینس استولتنبرگ که در جریان نشستی خبری سخن می‌گفت تاکید کرد که اطمینان دارد سوئد نیز به عضویت ناتو درخواهد آمد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «برای ناتو و برای من، اولویت اصلی این است که اطمینان حاصل کنیم چنین امری در سریع ترین زمان ممکن اتفاق بیافتد.»

سوئد نیز همانند فنلاند در حال حاضر از وضعیت ادغام در ناتو به عنوان کشور میهمان برخوردار است و برای پیوستن قطعی این کشور تایید همه اعضا را نیاز دارد.

فنلاند و سوئد در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از ماه مه سال گذشته میلادی درخواست خود را برای عضویت دائم در پیمان آتلانتیک شمالی مطرح کرده‌ بودند.

دو کشور یاد شده بدین ترتیب با طرح چنین درخواستی، عملا رویکرد عدم تعهد نظامی خود را که از دهه ۱۹۹۰ بواسطه ده‌ها سال بی طرفی اجباری یا اختیار در پیش گرفته بودند، به کلی کنار گذاشتند.

سوئد علاوه بر تایید ترکیه باید موافقت پارلمان مجارستان را نیز برای عضویت در ناتو بدست آورد تا به سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تبدیل شود.

آنکارا پیش‌تر بارها خواستار اقدام‌های محسوس و عملی دولت سوئد برای محدود کردن فعالیت گروه‌ها و شبه‌نظامیان کرد مخالف دولت ترکیه در این کشور و نیز استرداد افراد مظنون به فعالیت در شبکه‌ای شده بود که به گفته مقامات ترک، کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ را طراحی و سازماندهی کرده بودند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو همچنین در بخشی دیگر از کنفرانس خبری روز دوشنبه خود خواستار «آزادی فوری» ایوان گرشکویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی شد که از روز پنجشنبه در روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین