Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

موافقت پارلمان ترکیه با عضویت فنلاند در ناتو؛ سوئد همچنان در انتظار است

روسای جمهور ترکیه و فنلاند
روسای جمهور ترکیه و فنلاند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فنلاند و سوئد سال گذشته میلادی در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، خواستار پیوستن به ناتو شدند اما این روند توسط ترکیه و مجارستان متوقف شد

آگهی

فنلاند با رأی موافق نمایندگان پارلمان ترکیه به درخواست عضویتش در ناتو، سی و یکمین کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواهد شد.

پارلمان ترکیه در میان ۳۰ کشور عضو ناتو، آخرین پارلمانی است که عضویت فنلاند را در این سازمان نظامی تأیید کرده است؛ پارلمان مجارستان نیز سه‌شنبه گذشته درخواست عضویت فنلاند در ناتو را تأیید کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در اوایل ماه مارس با تمجید از «گام‌های برجسته» فنلاند در قبال امنیت کشورش، با درخواست هلسینکی برای پیوستن به ناتو موافقت کرد.

فنلاند و سوئد سال گذشته میلادی در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، خواستار پیوستن به ناتو شدند اما این روند توسط ترکیه و مجارستان متوقف شد. پارلمان‌های همه کشورهای عضو ناتو باید با پیوستن اعضای جدید به این ائتلاف نظامی موافقت کنند.

دولت فنلاند نیز پس از رأی موافق پارلمان ترکیه برای پیوستن این کشور به ناتو اعلام کرد: «عضویت در ناتو امنیت فنلاند را تقویت می‌کند و ثبات و امنیت در منطقه دریای بالتیک و شمال اروپا را بهبود می‌بخشد.»

سوئد در انتظار

ترکیه همچنان از تایید درخواست عضویت سوئد برای عضویت در ناتو خودداری می‌کند. آنکارا بر این نظر است که سوئد از افرادی که ترکیه آن‌ها را «تروریست» می‌داند، حمایت می‌کند.

ترکیه، فنلاند و سوئد سال گذشته میلادی پیمانی را با هدف برداشتن گام‌های عملی برای «تامین امنیت» سه کشور امضا کردند.

ترکیه بارها اعلام کرده است که سوئد باید اقدام‌های بیشتری را علیه حامیان شبه‌نظامیان کرد همچنین اعضای شبکه‌ای که آنکارا آن‌ها را از عوامل کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند، انجام دهد.

گفتگوها میان سوئد و ترکیه در ماه‌های گذشته پیشرفت چندانی نداشته و بطور ویژه پس از چند مناقشه عمدتاً بر سر «تظاهرات حامیان شبه‌نظامیان کرد در خیابان‌های استکهلم» این روند کند شده است.

وزارت خارجه آمریکا با استقبال از موافقت پارلمان ترکیه با عضویت فنلاند در ناتو، ابراز امیدواری کرد که این اتفاق برای سوئد هم بیفتد.

سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند بلافاصله پس از موافقت پارلمان ترکیه با پیوستن کشورش به ناتو گفت که هلسینکی در کنار سوئد می‌ایستد و از درخواست این کشور برای عضویت در ناتو حمایت می‌کند.

پارلمان مجارستان تاکنون تاریخی را برای بررسی درخواست عضویت سوئد در ناتو مشخص نکرده است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیش‌تر از ترکیه و مجارستان خواسته بود که با هر دو درخواست سوئد و فنلاند موافقت کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تصویب عضویت فنلاند در ناتو توسط پارلمان ترکیه، قرار است توسط آقای اردوغان تایید و سپس در روزنامه رسمی این کشور منتشر شود.

ترکیه و مجارستان پس از تکمیل فرآیند تصویب عضویت فنلاند در ناتو، باید اسناد تأییدیه خود را بر اساس آیین‌نامه این ائتلاف نظامی به آمریکا ارسال کنند.

به محض دریافت اسناد توسط آمریکا، آقای استولتنبرگ بطور رسمی از فنلاند برای پیوستن به ناتو دعوت خواهد کرد. به این ترتیب فنلاند در نشست بعدی ناتو که در ماه ژوئیه در لیتوانی برگزار می‌شود به صورت رسمی پذیرفته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر فنلاند: حمله روسیه به اوکراین ضعف و اشتباهات راهبردی اروپا را نمایان کرد

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند

پلیس فنلاند: حمله با چاقو به یک کودک در هفته‌ گذشته «انگیزه نژادی» داشته است