مذاکرات با ترکیه بر سر الحاق سوئد و فنلاند به ناتو از ۹ مارس از سر گرفته می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دبیرکل ناتو و رئیس‌جمهوری ترکیه
دبیرکل ناتو و رئیس‌جمهوری ترکیه   -  Copyright  AP Photo

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات کشورش با سوئد و فنلاند برای پیوستن این دو کشور اسکاندیناوی به ناتو از نهم مارس، کمتر از دو هفته دیگر، از سر گرفته می شود.

وزیر خارجه ترکیه این خبر را در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید تا زمانی که سوئد میزبان رهبران واعضای حزب کارگران کردستان، پ کا کا، است این کشور نمی‌تواند عضو ناتو شود.

رجب طیب اردوغان می گوید سوئد باید اعضای این حزب که آنکارا آن را «تروریستی» می خواند، به کشور مبدا، ترکیه، تحویل دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال فشار ایالات متحده و اعضای اروپایی ناتو به ترکیه برای پذیرش الحاق دو کشور اسکاندیناوی در هفته های اخیر افزایش یافته است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در اواسط ماه جاری میلادی در سفر به آنکارا خواستار ادغام همزمان فنلاند و سوئد شد.

آنکارا مذاکرات الحاق را در ماه ژانویه و پس از برگزاری تظاهرات‌ راست افراطی در سوئد متوقف کرد. دولت ترکیه می گوید تاکنون هیچ اقدام خوشبینانه و رضایت بخشی از سوی سوئد برای الحاق به ناتو صورت نگرفته است.

رئیس جمهوری ترکیه اوایل ماه فوریه پیشنهاد کرد که پارلمان کشورش می تواند عضویت فنلاند را بدون عضویت مشترک با سوئد تصویب کند.

در مقابل مقامات اروپایی و آمریکایی اصرار بر آغاز روند همزمان الحاق دو کشور دارند. از ۳۰ کشور عضو ناتو، تاکنون ۲۸ کشور پروتکل‌های الحاقی فنلاند و سوئد را امضا کرده‌اند.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، فنلاند و سوئد پیشنهاد مشترکی برای پیوستن به ناتو ارائه دادند.