Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کلاهبرداری مالیاتی و پولشویی؛ یورش ماموران دادستانی فرانسه به دفاتر پنج بانک در پاریس

تصاویری از بانک فرانسوی «ب‌ان‌پ» در پاریس
تصاویری از بانک فرانسوی «ب‌ان‌پ» در پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این عملیات «به چند ماه آماده سازی» نیاز داشته و ۱۶ قاضی تحقیق و بیش از ۱۵۰ بازرس مالی در تحقیقات آن مشارکت داشتند. دادستان‌های آلمانی نیز که در سال‌های اخیر تقلب‌های مالیاتی مشابهی را برملا کرده بودند، در این عملیات شرکت داشتند

آگهی

دادستانی فرانسه اعلام کرد که بازرسان دستگاه قضایی این کشور روز سه‌شنبه و در چهارچوب تحقیقات در یک پرونده مشکوک به کلاهبرداری مالیاتی گسترده و پولشویی، به پنج بانک یورش برده‌اند.

بر اساس بیانیه دفتر دادستانی مالی (PNF)، حدود ۱۵۰ بازرس در پاریس و منطقه مالی «له دیفانس» به جستجو و تحقیق پرداخته‌اند.

در این بیانیه آمده است که یوروش دادستانی به دنبال پنج تحقیق مقدماتی روی داده که از دسامبر ۲۰۲۱ در ارتباط با احتمال پولشویی و تقلب مالیاتی گسترده در پرداخت سود سهام آغاز شده است.

براساس این بیانیه، این عملیات «به چندین ماه آماده سازی نیاز داشته» و ۱۶ قاضی تحقیق و بیش از ۱۵۰ بازرس مالی در تحقیقات آن مشارکت داشتند. همچنین دادستان‌های آلمانی که در سال‌های اخیر تقلب‌های مالیاتی مشابهی را برملا کرده بودند، در این عملیات شرکت داشتند.

سخنگوی بانک «سوسیته» در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تایید کرد که این بانک فرانسوی توسط مقامات بازرسی شده اما دلیل آن را نمی‌داند.

به گزارش روزنامه لوموند بانک «ب‌ان‌پ»، شرکت «اگزان»، گروه مالی «ناتیکسیس» و «اچ‌سی‌بی‌سی» غول بانکی بریتانیا از دیگر اهداف این یوروش‌ها هستند.

ناپدید شدن سود سهام

این رسوایی مالی بزرگ، پس از انتشار گزارش تحقیقی یک گروه از خبرگزاری‌های اروپایی آغاز شد که تحقیقی با عنوان «CumEx-Files» درباره موارد تقلب مالیاتی در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرده بودند؛ نام این گزارش تحقیقی نیز در زبان لاتین از دو کلمه «cum» به معنای سهام و «ex» به معنا «بدون سود» تشکیل شده است.

بنا بر تحقیقات آنها، رقم این تقلب مالیاتی در یک دوره ۲۰ ساله به حدود ۱۴۰ میلیارد یورو (۱۵۱ میلیارد دلار) رسیده است و این بانک‌ها نیز مظنون هستند که به عنوان واسطه عمل می‌کنند و حتی از سرمایه‌گذاران شرکت کننده نیز کمیسیون می‌گیرند.

تحقیقات قضایی انجام شده درباره این پرونده، منجر به دستگیری یک وکیل ۷۲ ساله در آلمان به نام «هانو برگر» شد و دادگاهی در آلمان در ماه دسامبر او را به دلیل کلاهبرداری مالیاتی و سه فقره فرار مالیاتی به ۸ سال زندان محکوم کرد. 

دادگاه منطقه‌ای متوجه شد که وکیل «هانو برگر» که گمان می‌رود مغز متفکر اصلی در این پرونده باشد، با ترتیب دادن تراکنش‌های جعلی در بانک آلمانی «واربروگ» بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ میلادی ۲۷۸ میلیون یورو برای خزانه‌داری برلین هزینه ایجاد کرده است. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

علاوه بر حکم زندان، دادگاه دستور داده است که ۱۳.۷ میلیون یورو (۱۴.۸ میلیون دلار) از درآمدهای شخصی حاصل از این پرونده، از حساب‌های هانو برگر مصادره شود. 

آقای برگر تا حدی به تخلفات خود در طول رسیدگی به پرونده اعتراف کرده، اما اصرار دارد که برخی از این معاملات در زمان ارتکاب آن، قانونی بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکیرا به اتهام فرار مالیاتی در اسپانیا محاکمه می‌شود

محاکمه فرد متهم به فرار مالیاتی از درآمد میلیون‌ یورویی توالت‌های بین شهری آغاز شد

فرار مالیاتی در فرانسه؛ دولت شبکه‌های اجتماعی شهروندان را رصد می‌کند