Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رقابت آمریکا و روسیه برای یافتن لاشه پهپاد جاسوسی در اعماق دریای سیاه

جنگنده سوخوی روسیه در رویارویی با پهپاد آمریکایی
جنگنده سوخوی روسیه در رویارویی با پهپاد آمریکایی Copyright AP/US DEPARTMENT OF DEFENSE
Copyright AP/US DEPARTMENT OF DEFENSE
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه مدعی شد که این کشور در رقابت برای یافتن لاشه پهپاد جاسوسی آمریکایی سرنگون شده در دریای سیاه «پیروز» شده است. خبرگزاری «فورپُست» در شهر سواستوپول شبه جزیره کریمه از قول این منبع گزارش داد که نیروهای روس موفق شدند لاشه پهپاد را در عمق دریای سیاه مکان‌یابی کنند.

آگهی

یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه مدعی شد که این کشور در رقابت برای یافتن لاشه پهپاد جاسوسی آمریکایی سرنگون شده در دریای سیاه «پیروز» شده است. 

خبرگزاری «فورپُست» در شهر سواستوپول شبه جزیره کریمه از قول این منبع گزارش داد که نیروهای روس موفق شدند لاشه پهپاد را در عمق دریای سیاه مکان‌یابی کنند.

یک جنگنده سوخو ۲۷ روسیه روز سه‌شنبه با رهگیری یک پهپاد جاسوسی« MQ-۹ ریپر» ارتش آمریکا و برخورد با آن باعث سقوطش در دریای سیاه شد.

به دنبال این حادثه، وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود اعلام کرد که پهپاد MQ-۹ به دلیل چرخش بسیار سریع و تند کنترل و ارتفاع خود را از دست داده و به دریای سیاه سقوط کرده است. 

اما ایالات متحده در همین رابطه روز گذشته تصاویرنزدیک شدن و سوخت‌پاشی جنگنده روسی به پهپاد آمریکایی را از طبقه‌بندی خارج و منتشر کرد. کاخ سفید می‌گوید که این ویدئو ادعای روسیه مبنی سقوط پهپاد آمریکایی به دلیل «مانور تند» را رد می‌کند و می‌گوید که برخورد جت سوخو با پهپاد MQ-۹ کاملا واضح است.

یافتن این پهپاد چقدر محتمل است؟

در پی این حادثه، مسکو قصد خود را مبنی بر بازیابی لاشه این پهپاد اعلام کرد. با این حال مقامات آمریکایی می‌گویند که احتمالا این پهپاد در چنان عمقی قرار دارد که بیرون‌کشیدنش غیرممکن است. آن‌ها همچنین می‌افزایند که این پهپاد هیچ ارزش اطلاعاتی ندارد.

نیکولی پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه روز چهارشنبه گفت: «نمی‌دانم موفق به بازیابی این پهپاد می‌شویم یا نه. اما ما حتما باید این کار را انجام دهیم و تلاش خودمان را می‌کنیم. قطعا به موفقیت‌مان امیدوارم.»

همچنین سرجی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعاتی خارجی روسیه گفت که این کشور توانایی فنی بازیابی بقایای پهپاد MQ-۹ ریپر را از بستر دریا در اختیار دارد.  

چند شناور روسی روز پنجشنبه به نقطه سقوط پهپاد آمریکایی در نزدیکی‌های سواحل کریمه در دریای سیاه گسیل شدند. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت آمریکا گفت: «احتمالا چیز زیادی برای بازیابی باقی نمانده است. عمق آب در آن نقطه چند هزار متر است.»

مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز چهارشنبه با اشاره به این که احتملا لاشه پهپاد در «عمق هزار و دویست تا هزار پانصد متری» قرار دارد، گفت: «هرگونه عملیات بازیابی در آن عمق بسیار دشوار است.» در همین حال سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در اروپا بازیابی پهپاد MQ-۹ را یک «اولویت» دانست. 

اگرچه آمریکا در حال حاضر هیچ کشتی در آن منطقه ندارد اما سخنگوی پنتاگون گزارش‌ها مبنی بر انجام عملیات تجسس توسط شرکای این کشور در منطقه را انکار نکرد.

روسیه ادعا می‌کند پهپاد را یافته است

خبرگزاری «فورپُست» ادعا می‌کند که روسیه لاشه پهپاد را در عمق حدودا ۹۰۰ متری دریای سیاه در نزدیکی بندر سواستوپول یافته است. 

یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه در گفتگو با خبرگزاری فورپست گفت: «یک روبات زیردریایی توانست MQ-۹ ریپر را در عمق ۸۵۰ تا ۹۰۰ متری شناسایی کند. لوله‌های انتقال گاز 'ساوت استریم' زیاد از این منطقه دور نیست.»

این خبرگزاری حضور نیروهای روسی در این منظقه و ماموریت آن‌ها برای یافتن این پهپاد را تایید کرد. 

همچنین به نظر می‌رسد یک مکالمه رادیویی فاش شده مقامات نظامی روسی نیز از پیدا شدن این پهپاد حکایت دارد. در این مکالمه گفته می‌شود که بخشی از این پهپاد از آب بیرون آورده شده و موتور آن نیز مشاهده شده است.

همچنین مکالمه‌ رادیویی مقامات نظامی روسیه نیز فاش شده است که ظاهرا از پیدا شدن این پهپاد حکایت می‌کند. در این مکالمه گفته می‌شود که بخشی از این پهپاد از آب بیرون آورده شده و موتور آن نیز مشاهده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقابله با پهپادهای ایرانی؛ اسرائیل با صادرات سیستم‌های ضدپهپادی به اوکراین موافقت کرد

مخرب، سبک و قابل‌حمل در کوله‌پشتی؛‌ تایوان از اولین پهپاد انتحاری خود رونمایی کرد

دهمین بسته تحریم‌ اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ هفت شرکت ایرانی مرتبط با سپاه و پهپاد تحریم شدند