Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگنده سوخو پهپاد آمریکایی را به دریای سیاه انداخت؛ ارتش روسیه: نقشی نداشتیم

پهپاد جاسوسی MQ 9 ایالات متحده
پهپاد جاسوسی MQ 9 ایالات متحده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک پهپاد جاسوسی MQ-9 «ریپر» ارتش ایالات متحده روز سه‌شنبه توسط یک جنگنده سوخو ۲۷ روسیه رهگیری شد و پس از برخورد با آن به دریای سیاه سقوط کرد. آمریکا این اقدام مسکو را «ناامن» خواند و محکوم کرد.

آگهی

یک جنگنده سوخو ۲۷ روسیه با رهگیری یک پهپاد جاسوسی« MQ-9 ریپر» ارتش آمریکا و با برخورد به آن باعث سقوطش در دریای سیاه شد. آمریکا این اقدام مسکو را «ناامن» خواند و محکوم کرد.

این اولین حادثه در نوع خود پس از حمله روسیه به اوکراین است. 

بنابر بیانیه ارتش آمریکا، دو جنگنده سوخو ۲۷ ارتش روسیه این پهپاد جاسوسی آمریکایی را رهگیری کردند و در ساعت ۷:۰۳ صبح به وقت اروپای مرکزی یکی از این دو جت با پهپاد آمریکایی برخورد کرد که موجب سقوط آن شد. پیش از این برخورد، جنگنده‌های روس بار‌ها سوخت خود را روی پهپاد MQ-9 ریخته و در پیراموان آن دست به مانورهای خطرناک زده بوده‌اند.

پنتاگون می‌گوید یکی از جت‌های سوخوی روسی با تماس بدنه خود به پروانه موتور پهپاد باعث از کار انداختن و در نتیجه سقوط آن شده است.   

ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروهای هوایی ایالات متحده در اروپا و آفریقا در بیانیه‌ای گفت: «پهپاد MQ-9 ما در حال انجام عملیات معمول خود در حریم هوایی بین‌المللی بود که هواپیمای روسی آن را رهگیری و به آن برخورد کرد. این برخورد موجب سقوط و نابودی کامل آن شد. این اقدام ناامن و غیر‌حرفه‌ای روسیه در واقع ممکن بود موجب سقوط هر دو هواپیما شود.» 

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

ارتش ایالات متحده اعلام کرد که این اقدام پیرو الگوی رفتار خطرناک خلبانان روس در قبال هواپیماهای متعلق به آمریکا و متحدانش در مناطق مختلف از جمله بر فراز دریای سیاه است. دریای سیاه در میان آسیا و اروپا و در مرز روسیه، اوکراین و چند کشور دیگر قرار دارد.

ارتش روسیه در اولین واکنش خود به این حادثه پذیرفت که دو جت جنگی این کشور روز سه‌شنبه یک فروند پهپاد آمریکایی را در دریای سیاه رهگیری کرده‌اند، اما اطمینان داد که برخلاف آنچه واشنگتن می‌گوید نه آن را هدف گرفته‌اند و نه باعث سقوط آن شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود می‌گوید: « پهپاد MQ-9 به دلیل چرخش بسیار سریع و تند کنترل و ارتفاع خود را از دست داد و به سطح آب برخورد کرد.»

این وزارتخانه در ادامه آورده است که «جنگنده‌های روسی از تسلیحات خود استفاده نکرده، با پهپاد تماسی نداشته و به سلامت به آشیانه بازگشته‌اند.»

واشنگتن در اعتراض به این حادثه سفیر روسیه را احضار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسل جدید پهپادهای اسرائیلی با قابلیت حمل یک تُن بمب بی‌صدا و بدون‌‌دود

تکمیل اسکله شناور غزه؛ ارتش آمریکا: کمک‌های بشردوستانه در راه است

تخلیه هزاران تن از منطقه جنگ‌زده خارکیف در اوکراین همزمان با آغاز تهاجم روسیه به ووفچانسک