اردوغان برای تاخیر در امدادرسانی در زلزله ترکیه معذرت خواهی کرد

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در حال بازدید از مناطق زلزله زده این کشور
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در حال بازدید از مناطق زلزله زده این کشور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «با توجه به تاثیر ویرانگر زلزله و هوای بد، ما در روزهای اول نتوانستیم به همان روشی که می‌خواستیم در آدیامان کار کنیم. من از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در جریان بازدید از یکی از مناطق زلزله‌زده به خاطر تاخیر در امدادرسانی طلب بخشش کرد.

اردوغان که پس از دو دهه در قدرت ماندن به دنبال حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد است، با انتقاد شدید بازماندگان زلزله در شهر «آدیامان» در جنوب شرقی این کشور مواجه شد.

در آخرین انتخابات ترکیه در سال ۲۰۱۸، اردوغان به راحتی رقیب سکولار خود را در این استان شکست داده بود.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «با توجه به تاثیر ویرانگر زلزله و هوای بد، ما در روزهای اول نتوانستیم به همان روشی که می‌خواستیم در آدیامان کار کنیم. من از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

زمین‌لرزه روز ششم فوریه باعث مرگ بیش از ۴۴ هزار نفر در ترکیه و هزاران نفر دیگر در سوریه شد. خبرگزاری فرانسه، چند روز بعد از این حادثه گزارشی از خشم مردم محلی آدیامان نسبت به کمک‌رسانی دولت منتشر کرد.

«میهمت ییلدیریم» در آن زمان به خبرگزاری فرانسه گفت: «من تا ساعت دو بعد از ظهر روز دوم زلزله هیچ کسی را ندیدم. نه دولتی، نه ایالاتی، نه پلیس و نه هیچ سربازی. شرم بر شما باد. شما ما را تنها گذاشتید.»

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

این در حالی است که رجب طیب اردوغان پیش از این در حال تبلیغ اقدامات خود در به حداقل رساندن فشار اقتصادی روی مردم در رکود سال گذشته بود. اندکی پس از این زمین لرزه، رئیس‌جمهوری ترکیه «کاستی‌ها» در رسیدگی به این بلای طبیعی را پذیرفت.

بانک جهانی خسارت زلزله ترکیه را ۳۴ میلیارد دلار تخمین زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه به بیش از ۵۰ هزار نفر رسید

زلزله ترکیه؛ سفر پیش‌روی بلینکن و احتمال افت یک درصدی تولید ناخالص داخلی

مرد سوم انتخابات ترکیه برای دور دوم رای‌گیری از اردوغان حمایت کرد