اعتراضات ایران؛ هرانا: دست کم در مجموع ۱۲۳۳۰ ماه حکم حبس برای معترضان صادر شده است

دادگاه انقلاب
دادگاه انقلاب Copyright ایلنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

پس از گذشت چهار ماه از آغاز اعتراضات ایران، به نظر می‌رسد تنش در روابط جمهوری اسلامی و غرب به اوج خود رسیده است. شورای وزیران اتحادیه اروپا روز گذشته ۱۸ فرد و ۱۹ نهاد را به علت نقض حقوق بشر به فهرست تحریمی خود اضافه کرد. بریتانیا نیز پنج فرد و دو نهاد دیگر جمهوری اسلامی را تحریم کرد. همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل سرکوب اعتراضات ده مقام ارشد و بنیاد تعاون سپاه را مورد تحریم خود قرار داد.

این در حالی است که علیرغم این‌که پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواهان قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شد، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا این موضوع را مشروط به صدور حکم دادگاه دانست و  تاکید کرد که دادگاه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا قبل از اینکه اتحادیه اروپا بتواند اقدامی صورت دهد باید یک محکومیت حقوقی مشخص را علیه سپاه پاسداران صادر کند.

نگرانی‌ها همچنان درباره سرنوشت بازداشت‌شدگان و صدور و اجرای احکام سنگین برای آن‌ها وجود دارد. در آخرین تحولات روز گذشته فرجام‌خواهی محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام اعتراضات جاری در دیوان عالی کشورپذیرفته و پرونده وی برای بررسی به یکی از شعب دادگاه ارجاع شد.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. 

24.01.2023
17:12

تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا» با قید کفالت آزاد شد

جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده فیلم «برادران لیلا»، از تشکیل تعقیب قضایی خود و آزادی‌اش به قید کفالت خبر داد. آقای نوروزبیگی به خبرگزاری ایسنا گفت که این پرونده در حال حاضر در مرحله دادسرا است.

او همچنین گفت: «این پرونده قضایی درباره فیلم برادران لیلاست و وقتی به دادسرا رفتم هم عنوان اتهامی من به صراحت ساخت این فیلم مطرح شده بود.»

ترانه علیدوستی، پیمان معادی، نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی از بازیگران این فیلم هستند.

24.01.2023
16:58

دانشگاه فردوسی مشهد شماری از استادان حامی دانشجویان معترض را اخراج کرد

مهشید گوهری، استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد در اینستاگرامش خبر داد که بعد از ۷ سال تدریس «مستمر»، این دانشگاه در پی حمایت او از دانشجویان معترض، اعلام «قطع همکاری» کرده است.

خانم گوهری همچنین خبر داده است که دانشگاه فردوسی مشهد با شماری از همکاران او هم قطع همکاری کرده است.


24.01.2023
16:36

وریا غفوری، فوتبالیست حامی اعتراض‌ها در ایران از تیم فولاد خوزستان کنار گذاشته شد

رسانه‌های داخلی ایران از کنار گذاشته‌شدن وریا غفوری، بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان، از این باشگاه خبر دادند.

وریا غفوری، کاپیتان سابق تیم فوتبال استقلال که با پیشنهاد جواد نکونام به باشگاه فولاد خوزستان منتقل شده بود در فاصله ۴۸ ساعت به پایان نقل و انتقالات زمستانی از این تیم کنار گذاشته شده است.

کنار گذاشته‌شدن وریا غفوری از تیم فولاد خوزستان در حالی انجام شده است که پیشتر جواد نکونام، سرمربی این تیم اخراج او را تکذیب کرده بودند.

وریا غفوری در میانه‌های نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران در پی حمایت از اعتراض‌های سراسری ایران برای مدتی بازداشت شد.

تاکنون باشگاه فولاد خوزستان به صورت رسمی دلایل کنار گذاشتن غفوری از این تیم را اعلام نکرده است.

عکس از ایلنا


24.01.2023
16:14

رئیس رصدخانه ملی مهاجرت ایران از افزایش ۱.۵ برابری شمار مهاجران ایرانی خبر داد

بهرام صلواتی، رئیس رصدخانه ملی مهاجرت ایران، در گفت و گو با وب‌سایت «انتخاب» با تأکید بر اینکه میل به مهاجرت در ایران افزایش پیدا کرده است، گفت که به دلیل محدودیت‌های کشورهای اروپایی یا دیگر مقاصد اصلی، «مقاصد جدیدی همچون کشور ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس شکل گرفته است که قسمتی از بار مهاجرتی ایران دارد در آنجا تخلیه می‌شود.»

او «مسائل زیرساختی از جمله شرایط ناپایدار اینترنتی و ارتباطی که منجر به آسیب‌دیدن بسیاری از کسب و کارها شده است» را به عنوان یکی از دلایل مهاجرت شرکت‌های ایرانی عنوان کرد.

رئیس رصدخانه مهاجرت با بیان اینکه آمار رسمی از موج مهاجرت استارتاپ‌ها وجود ندارد، تأیید کرد که «این موج هست و شواهد مستدلی هم موجود است که این اتفاق دارد می‌افتد.»

صلواتی همچنین گفت که اثرات اعتراض‌های اخیر در ایران بر افزایش شمار مهاجران ایرانی به شکل پناهندگی «در شش ماه الی یک سال آینده» مشخص خواهد شد. او در ادامه گفت: «قطع به یقین اتفاقاتی که اخیرا رخ داده است، اعتراضات و فضایی که شکل می‌گیرد، حتما اثرش را در سال آینده خواهد گذاشت.»

روزنامه دنیای اقتصاد هم در گزارشی با عنوان «افزایش ۱.۵ برابری مهاجرت از ایران» به نقل از مدیر رصدخانه ملی مهاجرت ایران نوشت که مهاجرت از حالت فرار مغزها به حالت عمومی درآمده و از دانشجویان به گروه‌های پزشکی، مهندسان، استارت‌آپ‌ها و تخصص‌های هنری مانند فرش‌بافان و رفوگران آن و سایر گروه‌ها رسیده است.

همچنین در این گزارش با توجه به سخنان آقای صولتی پیش‌بینی شده است که شمار مهاجران ایرانی از ۶۵ هزار نفر در سال‌های گذشته به صد هزار مهاجر در سال برسد.

عکس از تسنیم
24.01.2023
11:41

اعاده دادرسی محمد قبادلو در خصوص اتهام افساد فی‌الارض با حکم اعدام هنوز پذیرفته نشده است

به گزارش عفو بین‌الملل، برای محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری ایران دو حکم اعدام صادر شده است. این دو حکم اعدام یکی به اتهام افساد فی‌الارض و دیگری به اتهام قتل عمد و در حکم قصاص نفس است.

مهدخت دامغانپور، وکیل آقای قبادلو در توئیتی از عدم پذیرش اعاده دادرسی پرونده موکلش در دیوان عالی کشور در خصوص پرونده با اتهام افساد فی‌الارض با حکم اعدام خبر داد و نوشت: «تا به حال چهاربار اعاده دادرسی را از طریق سیستم خودکاربری وکلا ثبت کرده ایم که هر بار دیوان از ثبت و پذیرش اعاده دادرسی امتناع نموده است.»

وی همچنین در مورد پذیرش فرجام‌خواهی آقای قبادلو در خصوص پرونده با اتهام قتل در دیوان عالی کشور خبر داد و نوشت: «پذیرش فرجام خواهی در خصوص پرونده با اتهام قتل ،در اعتراض به رای دادگاه کیفری یک صورت گرفته. همچنین ما خواستار پذیرش اعاده دادرسی در خصوص پرونده با موضوع افساد فی الارض با حکم اعدام که توسط دادگاه انقلاب صادر شده برای محمد هستیم.»

امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور روز گذشته از پذیرفته شدن فرجام‌خواهی محمد قبادلو ، از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام اعتراضات جاری در خصوص پرونده با اتهام قتل در دیوان عالی کشور خبر داده بود.

محمد قبادلو، ۲۲ ساله و  از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری ایران است که به‌اتهام محاربه و افساد فی‌الارض و همچنین قتل یک مامور نیروی انتظامی و مجروح‌کردن پنج مامور دیگر از طریق زیرگرفتن آن‌ها با خودرو سواری به اعدام محکوم شده است.

24.01.2023
09:44

دو مامور نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان کشته شدند

به گزارش ایسنا، در ساعت ۲ بامداد امروز به وقت محلی، دو مامور نیروی انتظامی در بمپور سیستان و بلوچستان به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند. به گفته فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان ضاربان بلافاصله پس از تیراندازی از محل گریخته‌اند.

نام این دو مامور کشته‌شده مختار مؤمنی و ابوذر امیدوار عنوان شده، همچنین یک مامور دیگر نیروی انتظامی به نام میلاد عبداللهی نیز در این حادثه زخمی شده است.

24.01.2023
09:30

وزیر خارجه جمهوری اسلامی: رفتارهای احساسی برای اروپا هزینه‌زا می‌باشد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در بیست و ششمین اجلاس وزرای خارجه اکو به میزبانی ازبکستان صدور قطعنامه پارلمان اروپا مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا را محکوم کرد و گفت: «بی تردید تبعات منفی چنین رفتارهای احساسی برای اروپا هزینه‌زا می‌باشد و لذا مسیر درست، تمرکز بر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت است.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی/ عکس از ایرنا

24.01.2023
08:50

هرانا: تاکنون ۵۲۵ معترض از جمله ۷۱ کودک در جریان اعتراضات جاری ایران کشته شده‌اند

به گزارش حبرگزاری هرانا تا روز سوم بهمن ۵۲۵ معترض از جمله ۷۱ کودک در جریان اعتراضات جاری ایران ایران کشته شده‌اند. این خبرگزاری همچنین تعداد بازداشت شدگان را ۱۹۵۷۱ نفر تخمین زد که از بین آن‌ها هویت ۵۰۳۴ نفر شناسایی شده است. 

هرانا مجموع مدت حکم حبس صادر شده برای بازداشت‌شدگان را نیز ۱۲۳۳۰ ماه تخمین زده است.

24.01.2023
08:39

حامد اسماعیلیون: آقای بورل، شما در قبال تاریخ پاسخگو خواهید بود

حامد اسماعیلیون، فعال سیاسی، نویسنده و سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در انتقاد از عدم قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا و اظهارات جوزپ بورل در این‌باره گفت: «آقای جوزپ بورل، شما در قبال تاریخ پاسخگو خواهید بود اما اکنون زودباوریتان درباره سپاه پاسداران شما را در برابر هزاران نفری که در زندان‌ها و سراسر خاورمیانه توسط جنایتکاران گروگان گرفته شدند، پاسخگو می‌سازد.»

24.01.2023
08:27

رابرت مالی: تحریم‌ها نشانه هماهنگی ما برای مقابله با نقض حقوق بشر حکومت ایران است 

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران در توئیتی درباره تحریم‌های هماهنگ روز گذشته آمریکا، برتانیا و اروپا نوشت: «تحریم‌های هماهنگ امروز بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحده نمونه‌ای از هماهنگی نزدیک ما با متحدان و شرکایمان برای مقابله با نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران است.»

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «در هماهنگی با بریتانیا و شورای اتحادیه اروپا، دیگر مقامات و نهادهای مرتبط با نقض حقوق بشر علیه معترضان مسالمت‌آمیز هستیم. ما در کنار مردمی که شجاعانه از حقوق انسانی و آزادی‌های بنیادین خود دفاع می‌کنند، هستیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمشید چاکسی از نقش «فساد و قوانین سختگیرانه» جمهوری اسلامی در شکل‌گیری اعتراضات اخیر می‌گوید

تحولات ایران؛ شعارهای ضدحکومتی در برخی شهرها و مصدوم شدن بیش از۲ هزار نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری۱۴۰۱

جوزپ بورل: مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران نمرده است