تحولات ایران؛ شعارهای ضدحکومتی در برخی شهرها و مصدوم شدن بیش از۲ هزار نفر در حوادث چهارشنبه‌سوری۱۴۰۱

عکس از اعتراضات مردم ایران
عکس از اعتراضات مردم ایران Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود گذشت چندین ماه از زمان جان باختن مهسا(ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، همچنان تحولات در ایران متاثر از این واقعه است. در آستانه چهارشنبه سوری، در برخی از شهرهای ایران معترضان بار دیگر علیه حکومت شعارهایی سر دادند.

آگهی

با وجود گذشت چندین ماه از زمان جان باختن مهسا(ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، همچنان تحولات در ایران متاثر از این واقعه است.

در آستانه چهارشنبه سوری، در برخی از شهرهای ایران معترضان بار دیگر علیه حکومت شعارهایی سر دادند.

‌شب گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات در سنندج منتشر شده که در آن معترضان شعارهای «ژن، ژیان، آزادی» می‌دهند.

همچنین گفته می‌شود معترضان در شهر‌های دیگر از جمله تهران، کامیاران و مشهد نیز به صورت پراکنده شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

در همین خصوص همزمان با فراخوان سه‌روزه  ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اسفند  برای دعوت به تجمع‌های اعتراضی، وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه از بازداشت ده‌ها نفر خبر داد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات که دوشنبه شب منتشر شده، آمده نیروهای این سازمان «در روزهای گذشته...موفق به شناسایی و بازداشت چندین تیم تروریستی و کشف انواع مواد و ابزارهای انفجاری، نارنجک‌های دستی و خمپاره‌های دست‌ساز شدند.»

علاوه بر این صالح نیکبخت وکیل خانواده مهسا امینی که امروز به دادسرای عمومی در زندان اوین تهران احضار شده بود با اتهام «تبلیغ علیە نظام» تفهیم اتهام شده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز سه شنبه ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

14.03.2023
21:16

شمار مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری امسال به بیش از ۲ هزار افزایش یافت؛ ۱۹ نفر جان باختند  

بنابر گزارش خبرگزاری‌های ایران تا ساعت پایانی سه شنبه شب در حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری امسال و آتش‌بازی ۱۹ نفر کشته و ۲۵۶۲ نفر مصدوم شده‌اند. 

رئیس سازمان اورژانس ایران حال ۱۱ بیماری را که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار گرفته‌اند وخیم توصیف کرده است.

جعفر میعادفر همچنین با اعلام خبر افزایش آمار قطع عضو به ۱۶۲ مورد گفت که در حوادث چهارشنبه‌سوری امسال در ایران  نزدیک به ۸۰۰ نفر از ناحیه چشم آسیب دیده‌ و حدود ۶۰۰ نفر نیز دچار سوختگی شده‌اند.

14.03.2023
22:13

افزایش نگرانی‌ها برای سرنوشت دختران اکباتان؛ رما: از شما الهام می‌گیرم و برای شما می‌خوانم

چندی پیش ویدیویی از رقص ۵ دختر جوان با آهنگ «Calm dowm» از رما، خواننده نیجریه‌ای و سلنا گومز در شبکه‌های اجتماعی همرسانی و با استقبال گسترده کاربران مواجه شد. به فاصله کوتاهی، ویدیویی از آن ۵ دختر جوان منتشر شد که در آن با حجاب جلوی دوربین حاضر شده و از رقص خود ابراز پشیمانی کردند. این مساله نگرانی‌ها را در رابطه با سرنوشت این دختران جوان افزایش داد.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ضبط ویدیو دوم را به اجبار «نیروهای امنیتی» و نوعی «اعتراف اجباری» دانستند. 

در همین حال هشتگی با عنوان دختران اکباتان در شبکه‌های اجتماعی با استقبال کاربران روبرو شد. زنان در همبستگی با این ۵ دختر جوان با آهنگ Calm Down رقصیدند و ویدیوی خود را با این هشتگ به اشتراک گذاشتند. 

رما، خواننده این آهنگ در استوری اینستاگرام  خود با انتشار ویدیویی از زنان ایرانی که آهنگ او میٰ‌رقصند ضمن حمایت از آن‌ها نوشت: «به همه زنان زیبایی که برای دنیایی بهتر مبارزه می‌کنند. من از شما الهام می‌گیرم. برای شما می‌خوانم و با شما رویا می‌بینم.»

14.03.2023
20:55

برگزاری تجمع‌های اعتراضی در برخی از شهر‌های ایران همزمان با چهارشنبه‌سوری

 بنابر ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی هم‌زمان با برگزاری مراسم جهارشنبه‌سوری، تجمع‌های اعتراضی در برخی از شهرهای ایران شکل گرفته است.

ویدیوها از تجمع‌های اعتراضی در شهرک اکباتان حکایت دارند. معترضان شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند و خواستار آزادی «میلاد آرمون» یکی بازداشت‌شدگان اعتراضات ایران در شهرک اکباتان شدند. 

در برخی دیگر نقاط تهران از جمله گیشا، جوادیه و فلاح هم گزارش‌ها و ویدیوها از تجمعات اعتراضی و شعارهای ضد حکومتی حکایت دارند.

در  شهرهای دیگر ایران از جمله رشت، گوهردشت، کرج، اصفهان و خرم‌آباد هم گزارش‌ها حاکی از شکل‌گیری تجمعات اعتراضی است.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در شهرهای کردنشین ایران از جمله، سنندج، سقز، بوکان و دیواندره نیز معترضان به رغم حضور نیروهای امنیتی به خیابان آمده و شعارهایی همچون «مرگ بر سیدعلی»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و«مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.  

14.03.2023
15:48

حوادث چهارشنبه آخر سال؛ تاکنون ۱۷ کشته و ۴۲۰ مصدوم

خبرگزاری‌های داخلی به نقل از اورژانس تعداد جانباختگان حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال را تا کنون «۱۷ نفر» و کسانی که دچار مصدومیت شده‌‌اند را « ۴۲۰» نفر اعلام کرده‌اند. 

به گفته یحیی صالح طبری، رییس اورژانس تهران «حوادث چهارشنبه سوری تاکنون منجر به قطع عضو ۱۹ نفر و آسیب چشمی ۴۲ شهروند تهرانی شده است.»

پلیس پیشتر اعلام کرده بود افرادی که شب چهارشنبه سوری به اتهام «سلب آسایش عمومی و برهم زدن نظم جامعه» بازداشت شوند تا ۱۵ فروردین در بازداشت نگه داشته خواهند شد.

14.03.2023
15:35

مسمومیت‌های زنجیره‌ای؛ یک عضو کمیته حقیقت‌یاب: تعدادی دانش‌‌آموز نیز در میان بازداشت شدگان بودند

محمدحسن آصفری، عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی علل مسمومیت دانش‌آموزان گفته است «تقریبا بیش از ۱۰۰ نفر» در این خصوص دستگیر شدند که در بین دستگیرشدگان «تعدادی دانش‌آموز بودند که بخاطر شیطنت این کار را انجام داده» و با اخذ تعهد آزاد شدند.

به گفته این عضو مجلس بخشی دیگر از بازداشت شدگان کسانی بود که در «اغتشاشات چند ماه پیش نقش داشتند» بخشی هم با «عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه مرتبط بوده» اما «عوامل اصلی» هنوز دستگیر نشدند و این موضوع در حال بررسی است.

او همچنین گفته است  برخی از دستگیر شدگان «مرتبط به برخی از رسانه‌ها و سایت‌های داخلی بودند که اخباری را تهیه کرده و به خارج می‌فرستادند تا بتوانند از طریق مجامع بین‌المللی محکومیت‌هایی را برای ایران به عنوان ناکارآمدی نظام و مسئولان دنبال کنند.  کسانی که دنبال این قضیه بودند تا حدودی به هدف‌شان یعنی به تعطیلی کشاندن مدارس رسیدند. تقریبا ۶۰ درصد از دانش آموزان قبل از تعطیلی مدارس، به کلاس‌های درس نیامدند».

به گفته این عضو مجلس در جلسه بعدی کمیته حقیقت یاب سال آینده گزارش تهیه شده در صحن علنی قرائت خواهد شد.

14.03.2023
14:10

مسمومیت‌های زنجیره‌ای؛ قوه قضائیه درباره برخورد خشن مامور لباس شخصی می‌گوید تا کنون آن خانم شکایتی نکرده است

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران درباره برخورد خشن یک مامور حکومتی  با یک زن معترض به مسمویمت‌ سریالی دانش‌آموزان که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود گفته است: «این فرد عضو فراجا نبوده است و در ارتباط با آن خانم چیزی که دلالت بر تشکیل پرونده باشد، تاکنون به ما نرسیده است».

به گفته سخنگوی قوه قضائیه « این فرد  شناسایی و دستگیر و پس از احضار تفهیم اتهام شد و قرار تأمین کیفری و نظارت قضایی برای وی صادر شد و پرونده در حال تحقیقات است و در ادامه با صدور قرار نهایی اطلاع رسانی خواهد شد».

او در بخش دیگری از سخنانش نیز از بازداشت ۸ نفر در استان فارس خبر داد و گفت نتایج تحقیقات اعلام خواهد شد.  

آقای ستایشی همچنین خواسته است از کلمه «بدحالی» به جای مسمومیت استفاده شود. 

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، یک مامور لباس شخصی موی زنی که به مسمومیت‌های سریالی اعتراض می‌کرد را می‌کشید.

14.03.2023
13:38

مهدی یراحی: راضی‌ام از جرم خودم 

مهدی یراحی، خواننده سرشناس ایرانی در واکنش به  ممنوع‌المعامله شدن از سوی  در یک پیام  توئیتری نوشته است «راضی‌ام از جرم خودم». دو سرود اخیر اعتراضی در ایران به نام های «سرود زن» و «سرود زندگی» از آثار این هنرمند هستند.

در روزهای گذشته خبری مبنی بر «ممنوع‌المعامله» شدن ده‌ها نفر از جمله تعدادی از هنرمندان معترض و چند چهره دیگر از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منتشر شده بود که نام آقای یراحی نیز در میان آن‌ها بود. 

نام ترانه علیدوستی بازیگر، اصغر فرهادی کارگردان، کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده نیز در این لیست است. این هنرمندان از جمله افرادی بودند که در پی کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی به دست پلیس با معترضان همراهی کردند.

14.03.2023
13:21

رضا کیانیان به «نشر اکاذیب» و آذر منصوری و صادق زیباکلام به «تشويش افكار عمومی» متهم شدند

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است رضا کیانیان متهم به «نشر اکاذیب» است و  از ارسال پرونده صادق زیباکلام و آذر منصوری به دادگاه کیفری خبر داده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه پرونده رضا کیانیان در مرحله تحقیقات مقدماتی در شعبه دادسرای عمومی تهران در حال رسیدگی است و اتهام او «نشر اکاذیب» است.

آقای ستایشی در خصوص پرونده خانم آذر منصوری و آقای صادق زیبا کلام نیز گفته است «قرار جلب به دادرسی صادر و پرونده به دادگاه کیفری۲» ارسال شده است. اتهام این افراد «تشویش افکار عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» است که قرار منع تعقیب صادر شده است.

14.03.2023
12:49

وکیل خانواده مهسا امینی با «تبلیغ علیه نظام» تفهیم اتهام شد

به گفته شبکه حقوق بشر کردستان روز شنبە ٢٠ اسفند صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا(مهسا) امینی، بە شعبە ٢ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مقدس تهران احضار و با «تبلیغ علیە نظام» تفهیم اتهام شد. آقای نیکبخت با قرار کفالت تا زمان برگزاری جلسه دادگاه بە صورت موقت آزاد شد.

یک منبع مطلع به این سازمان حقوق بشری گفته است: «این وکیل دادگستری کە وکالت پروندە بسیاری از زندانیان سیاسی کُرد را بر عهدە داشتە است، بە دلیل مصاحبە بارسانەهای خارج از ایران مورد پیگرد قضایی قرار گرفتە است.»

گفته شده مصاحبە و اطلاع رسانی در مورد پروندە موکلین، از جملە اتهامات آقای نیکبخت است.

صالح نیکبخت علاوه بر خانواده مها (ژینا) امینی وکالت لقمان و زانیار مرادی، خانوادە افکاری را نیز به عهده داشته است.

14.03.2023
12:31

وزارت اطلاعات از بازداشت ده‌ها نفر خبر داد

همزمان با فراخوان سه‌روزه  ۲۲، ۲۳ و ۲۴ اسفند  برای دعوت به تجمع‌های اعتراضی، وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه از بازداشت ده‌ها نفر خبر داد.

به گفته این نهاد امنیتی «۲۱» نفر از بازداشت شدگان که برخی از «زندانیان آزاد شده» در تهران و چندین نفر دیگر در مشهد و شهرهای غرب کشور بازداشت شده‌اند.

در این بیانیه آمده است «در روزهای گذشته...موفق به شناسایی و بازداشت چندین تیم تروریستی و کشف انواع مواد و ابزارهای انفجاری، نارنجک‌های دستی و خمپاره‌های دست‌ساز شدند.»

عکس از canva

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران؛ پلیس در واکنش به مسمومیت‌های زنجیره‌ای: گشت ۴ هزار نفره تشکیل دادیم

اعتراضات ایران؛ هرانا: دست کم در مجموع ۱۲۳۳۰ ماه حکم حبس برای معترضان صادر شده است

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد