میلیونر بریتانیایی در حاشیه نشست داووس: ثروتمندان باید مالیات بیشتری بپردازند

Switzerland Davos Forum
Switzerland Davos Forum Copyright FABRICE COFFRINI/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها از سال ۲۰۲۰ میلادی به اینسو، ثروت میلیاردرهای جهان روزانه ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است و با وجود همه کمبودهایی که در سراسر جهان در موضوع تامین مواد غذایی دیده شده، تنها در سال گذشته شرکت‌های مواد غذایی و انرژی بیش از دو برابر سال‌های پیش از آن سود کرده‌اند.

آگهی

فیل وایت، از چهره‌های ثروتمند بریتانیا، عضو گروهی از میلیونرها است که در نشست داووس سعی دارند به دولت‌ها فشار بیاورند تا از افرادی مانند او مالیات بیشتری بگیرند؛ با این هدف که از شکاف ثروتی که به گفتۀ او در حال متلاشی کردن جهان است، کم شود.

فیل وایت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد گفت از این موضوع شگفت‌زده و همزمان نگران است که چگونه با وجود همه‌گیری ویروس کرونا و سپس بحران انرژِی، ثروتمندان حتی ثروتمندتر شدند آنهم در حالی که مردم عادی از افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی و انرژی رنج می‌برند.

او افزود: «من بسیار خوشحالم که مالیات بیشتری می‌پردازم، می‌خواهم دولت از من و از افرادی مانند من مالیات بگیرد.»

او یکی از اعضای گروهی با بیش از ۲۰۰ عضو میلیونر از ۱۳ کشور جهان است که پیام مشترکی را به نخبگان سیاسی شرکت کننده در نشست داووس می‌فرستند؛ اینکه «ما باید سطح ثروت را کاهش دهیم و دولت باید برای کاهش نابرابری‌ها، مالیات بر ثروت وضع کند».

این گروه روز چهارشنبه نامه‌ای سرگشاده خطاب به مجمع جهانی اقتصاد فرستاد و خواستار وضع مالیات بیشتر بر ثروتمندان شد؛ وضع مالیات بر همۀ افرادی که «ثروت خود را از مسیر ارث، کار کردن، کارآفریی، تجارت یا راههای دیگر» به دست آورده‌اند.

فیل وایت که یک مهندس است می‌گوید که ثروتش را به ارث نبرده، بلکه سخت کار کرده است.

در گروه میلیونرهایی که طرفدار وضع مالیات بر ثروتمندان هستند، می‌توان اشخاصی همچون مارک رافلو، بازیگر آمریکایی نقش هالک در فیلم‌های ابرقهرمانی دنیای سینمایی مارول همچنین ابیگیل دیزنی، وارث امپراتوری دیزنی را نیز یافت.

همزمان با نامۀ سرگشاده این گروه از میلیونرها، سازمان غیردولتی آکسفام نیز گزارش جدید خود را منتشر کرد که نشان می‌داد نابرابری‌ها در ده سال گذشته بشدت بدتر شده است.

در گزارش آکسفام که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که تنها از سال ۲۰۲۰ میلادی به این سو، ثروت میلیاردرهای جهان روزانه ۲.۷ میلیارد دلار افزایش یافته است و با وجود همه کمبودهایی که در سراسر جهان در موضوع تامین مواد غذایی دیده شده، تنها در سال گذشته شرکت‌های مواد غذایی و انرژی بیش از دو برابر سال‌های پیش از آن سود کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمندترین مرد آسیا ظرف ۴۸ ساعت ۵۱ میلیارد دلار از دست داد

حضور ۸ مقام ارشد عربستان در داووس ۲۰۲۳؛ بن فرحان: پیام مهمی به ایران ارسال کردیم

با پنج چالش اصلی جهان که در نشست داووس مطرح می‌شوند آشنا شوید