دبیرکل سازمان ملل: «پنهان‌کاری» شرکت‌های بزرگ نفتی باعث «سوختن» کره زمین شده است

United Nations Secretary-General Antonio Guterres
United Nations Secretary-General Antonio Guterres   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

گوترش در جریان نشست داووس به تحولات اوکراین نیز اشاره کرد و گفت چندان به «پایان زودهنگام» این جنگ که در فاصله‌ای کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتری داووس در جریان است، خوشبین نیست.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، اعلام کرد که جهان به دلیل «چالش‌های متعدد و مرتبط با یکدیگر» از جمله تغییرات آب و هوایی و جنگ اوکراین، در وضعیت «اسفباری» قرار دارد.

آقای گوترش که در دومین روز این نشست سخنرانی می‌کرد، چالش‌های متعدد جهان را به وضعیتی مشابه «انباشه شدن خودروها روی یکدیگر پس از وقوع یک تصادف زنجیره‌ای» توصیف کرد و گفت که در حال حاضر شاهد «شدیدترین وضعیت تقسیمات ژئوپلیتیک و بی‌اعتمادی در نسل‌ها» هستیم که در کنار چالش‌هایی همچون نابرابری گسترده، افزایش شدید نرخ تورم و بحران انرژی که منجر به افزایش شدید هزینه‌های زندگی شده، پیامدهای همه‌گیری کووید۱۹ و ایجاد اختلالات در زنجیره تامین، همگی باعث شده تا هر تلاشی را برای مقابله با مشکلات جهان بی‌نتیجه شود.

گوترش مشکلات مرتبط با تغییرات آب و هوایی را یک «چالش عینی و واقعی» توصیف کرد و افزود با توجه به آنچه در حال وقوع است، به نظر می‌رسد که تعهدات جهانی برای محدود کردن افزایش دمای زمین به ۱.۵ درجه سانتیگراد «در حال محو شدن» هستند.

پنهان‌کاری شرکت‌های بزرگ نفتی

گوترش همچنین به نتیجه گزارش اخیر دانشمندان درباره عملکرد شرکت آمریکایی «اکسان‌موبیل» اشاره کرد و اینکه بر اساس مطالعات بسیار دقیقی که درباره فعالیت‌های این غول بزرگ نفتی انجام شده، آنها حتی در دهه ۱۹۷۰ میلادی کاملا از این موضوع آگاه بودند که تولیداتشان در حال «سوزاندن» سیاره زمین است؛ با این وجود ترجیح داده‌اند که این واقعیت را از جهانیان پنهان کنند.

نشست چهار روزه داووس در حالی برگزار شده که بسیاری از هم اکنون نسبت به نتیجه توافقاتی که رهبران جهان در آنجا خواهند داشت، ابراز نگرانی کرده اند. از جمله طرفداران محیط زیست نگرانند که توافقات اقتصادی سیاستمداران و قدرت‌های بزرگ صنعتی، تنها باعث افزایش آلودگی‌های کربنی هوپیماها و کشتی‌های عظیم تجاری شود.

جنگ اوکراین

دبیرکل سازمان ملل همچنین در سخنرانی خود به تحولات اوکراین اشاره کرد و اعلام کرد که چندان به پایان زودهنگام این جنگ که در فاصله‌ای کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتری داووس در جریان است، خوشبین نیست.

او گفت: «این جنگ پایان خواهد یافت اما پایان آن را در آیندۀ نزدیک نمی‌بینم؛ چراکه اختلافات عمیق تاریخی بین روسیه و اوکراین یافتن راه حلی مبتنی بر قوانین بین‌المللی و احترام به تمامیت ارضی را دشوار کرده است. به این ترتیب، فکر نمی‌کنم که در وضعیت کنونی، شانسی برای تشویق این کشورها به برگزاری یک مذاکره جدی برای دستیابی به صلح در کوتاه‌مدت داشته باشیم.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی