اوکراین گامی دیگر به دریافت تانک‌های جنگی مدرن غربی نزدیک‌تر‌ شد

تصویر یک تانک لئوپارد ۲ در جریان یک رویداد نمایشی در نزدیکی هانوفر آلمان، چهارشنبه، ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱
تصویر یک تانک لئوپارد ۲ در جریان یک رویداد نمایشی در نزدیکی هانوفر آلمان، چهارشنبه، ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین یک گام دیگر به دریافت تانک‌های جنگی مدرن ساخت آلمان برای مقابله با نیروهای روسیه نزدیک‌تر شد و به نظر می‌رسد متحدان غربی اوکراین برای مرحله بعدی جنگ اوکراین و روسیه آماده می‌شوند.

آگهی

اوکراین یک گام دیگر به دریافت تانک‌های جنگی مدرن ساخت آلمان برای مقابله با نیروهای روسیه نزدیک‌تر شد و به نظر می‌رسد متحدان غربی اوکراین برای مرحله بعدی جنگ اوکراین و روسیه آماده می‌شوند.

تانک «لئوپارد-۲» آلمان که ارتش‌های حدود ۲۰ کشور از آن استفاده می‌کنند، به عنوان یکی از بهترین تانک‌های غرب شناخته می‌شود. این تانک با بیش از ۶۰ تن وزن مجهز به توپ بدون خان ۱۲۰ میلی متری است که با آن می‌تواند اهدافی در فاصله ۵ کیلومتری را هدف بگیرد.

اوکراین که عمدتاً به انواع تانک‌های تی-۷۲ متعلق به دوران شوروی متکی است، می‌گوید امیدوار است سلاح‌های جدید غربی به ویژه تانک‌های سنگین در بازپس‌گیری خاک کشور از اشغال روسیه موثر افتد.   

متحدان غربی اوکراین قرار است روز جمعه در یک پایگاه هوایی آمریکا در آلمان گرد هم آیند تا درباره ارسال تسلیحات بیشتری به اوکراین باهم گفت‌وگو کنند.

به نظر می‌رسد در این نشست بیشترین توجه‌ها روی کشور آلمان باشد تا اجازه ارسال تانک‌های جنگی لئوپارد خود را صادر کند. با این‌حال چندی پیش برلین اعلام کرد تصمیم گیری در مورد ارسال تانک به اوکراین اولین مورد در دستور کار بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان خواهد بود.

هرچند کشورهای غربی تاکنون از ارائه تانک‌های اصلی به کی‌یف خودداری کرده‌ بودند اما بریتانیا هفته گذشته این تابو را شکست و به اوکراین وعده ارسال ۱۴ تانک «چلنجر ۲‌»، پیشرفته‌ترین تانک‌های تهاجمی خود را داد. بریتانیا همچنین از آلمان خواسته است درخواست ارسال این تانک‌ها را تایید کند. پیش از این نیز لهستان و فنلاند اعلام کردند در صورت اجازه برلین حاضر به ارسال این تانک‌ها به اوکراین هستند.

کشورهای غربی از زمان شروع حمله روسیه به اوکراین همواره تسلیحات نظامی در اختیار اوکراین قرار داده‌اند. اوکراین و متحدانش مسکو را متهم می‌کنند جنگی را به راه انداخت که تحریکی برای شروع آن صورت نگرفته بود، توجیهی هم نداشت و هدفش تصرف و اشغال مناطقی از اوکراین بود.

مطمئنا تصمیم برای ارسال تانک وجود دارد

وزیر امور خارجه لیتوانی با حضور در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس اطمینان داد تصمیماتی برای ارسال تانک به اوکراین وجود دارد. گابریلیوس لندسبرگیس در مصاحبه ای به رویترز گفت: «من مطمئن هستم زیرا این چیزی است که در اینجا می‌شنوم و با رهبران دیگر درباره آن صحبت کرده‌ام.»

در همین راستا در واشنگتن، مارک روته، نخست وزیر هلند، به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از برنامه های هلند برای ارائه سامانه دفاع موشکی پاتریوت ساخت آمریکا به اوکراین گفت.

چشم‌اندازی برای گفت‌وگو و صلح ؟

اظهار نظرهای طرف روسی نشان می‌دهد طرف روسی چشم‌اندازی برای گفت‌وگو درباره صلح با اوکراین نمی‌بیند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه عنوان کرد هیچ مذاکره‌ای با زلنسکی وجود ندارد. مسکو می‌گوید مذاکرات تنها در صورتی امکان پذیر است که کی‌یف حاکمیت روسیه بر مناطقی از خاک اوکراین که مسکو ضمیمه خاک روسیه کرده است  را به رسمیت بشناسد.

 کی‌یف می‌گوید تا زمانی که روسیه از تمام اوکراین خارج نشود، مبارزه خواهد کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دونبال کنید

لاوروف در اظهارات خود رویکرد غرب در قبال روسیه را با «راه حل نهایی» هیتلر، یعنی توطئه هولوکاست برای کشتن همه یهودیان اروپایی مقایسه کرد. لاوروف سال گذشته نیز در مقایسه‌ای مشابه مورد انتقاد اسرائیل قرار گرفته بود او در پاسخ به این سوال که چرا مسکو زلنسکی را که دارای پیشینه یهودی است، نازی می‌خواند گفته «این که زلنسکی یهودی است مهم نیست؛ من معتقدم که هیتلر خون یهودی داشت و برخی از بدترین یهودی ستیزها، خودشان یهودی هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان: ۴۰ دستگاه «ماردر» به اوکراین می‌فرستیم؛ لهستان: آماده تحویل تانک‌های «لئوپارد» هستیم

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید