وزیر کشور اوکراین در حادثه سقوط هلی‌کوپتر در حومه کی‌یف کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمایی از صحنه سقوط هلیکوپتر اوکراینی
نمایی از صحنه سقوط هلیکوپتر اوکراینی   -  کپی رایت  AP Photo

در پی سقوط یک بالگرد در کنار یک مهدکودک در حومه شرقی کی‌یف، ۱۸ نفر از جمله دنیس موناستیرسکی، وزیر کشور اوکراین کشته شدند.

به گفته مقامات اوکراین دنیس موناستیریسکی، وزیر کشور اوکراین به همراه معاون اولش در این سانحه کشته شدند.در این حادثه که هنوز علت آن مشخص نیست ۲۵ نفر از جمله ده کودک مجروح شدند. 

کیریلو تیموشنکو، معاون رئیس جمهوری اوکراین گفت: «هدف از این پرواز رفتن به یکی از نقاط جنگی کشورمان بود که در آن درگیری است. وزیر کشور در حال رفتن به آنجا کشته شد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین  نیز با «تراژدی» خواند این حادثه، از آن ابراز تاسف کرد و گفت: «امروز یک تراژدی وحشتناک در برواری اتفاق افتاد، شهری بزرگ که با حومه شرقی کی‌یف هم مرز است. درد ناشی از این حادثه قابل وصف نیست.»

در ادامه واکنش‌ها به سقوط هلیکوپر اوکراینی شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پیام تسلیت به مردم اوکراین از وزیر خارجه اوکراین به عنوان «یک دوست بزرگ اتحادیه اروپا» یاد کرد و با ابراز تاسف به مردم این کشور تسلت گفت.

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه نیز در پیامی توییتری از این حادثه ابراز تاسف کرد و نوشت: «فرانسه به دوستان اوکراینی خود تسلیت می گوید.»

AP Photo
آتش‌نشانان در محل حادثه سقوط بالگرد اوکراینیAP Photo

تاکنون  مقامات اوکراینی هیچ واکنشی مبنی بر اینکه سقوط بالگرد حادثه بوده است یا روسیه در آن نقش داشته نداشته‌اند. در پی این حادثه کیریلو تیموشنکو، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری، از شاهدان این حادثه خواست تا در اسرع وقت با پلیس تماس بگیرند. او توضیح داد: «این به روشن شدن شرایط فاجعه کمک خواهد کرد.»

AP Photo
اجساد پوشیده در نتو در حادثه سقوط بالگرد اوکراینیAP Photo

به گفته مقامات این کشور در زمان حادثه، هوا تاریک و مه الود بود و گزارش های اولیه حاکی از آن است که بالگرد قبل از سقوط در نزدیکی یک ساختمان مسکونی به مهدکودک برخورد کرده است.