آلمان: ۴۰ دستگاه «ماردر» به اوکراین می‌فرستیم؛ لهستان: آماده تحویل تانک‌های «لئوپارد» هستیم

حمل خودرو زرهی پیاده نظام آلمانی موسوم با ماردر
حمل خودرو زرهی پیاده نظام آلمانی موسوم با ماردر   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

لهستان به تازگی وعده داده که تانک‌های آلمانی از نوع «لئوپارد۲» را که کی‌یف بارها آن را از برلین درخواست کرده بود به اوکراین ارسال کند.

آلمان قرار است تا پایان ماه مارس حدود ۴۰ دستگاه خودروی جنگی پیاده نظام ساخت این کشور از نوع «ماردر» را به اوکراین ارسال کند.

«کریستینه لامبرشت» وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه پس از بازدید از تعداد خودروی زرهی که به همین منظور آماده می‌شوند، گفت: «ما اکنون با تحویل «ماردر» (خودرو جنگی پیاده‌نظام) در حال تطبیق خود با شرایط تازه هستیم.»

وی سپس تصریح کرد که باید رویکرد درستی را در پیش گرفت و افزود «این بدان معنا نیست که چیزی را رد کنیم بلکه باید وزن هر چیزی را سنجید، چالش‌های آن را مورد بررسی قرار داد و همیشه به هماهنگی با شرکا و متحدان بین‌المللی چشم دوخت.»

اقدام برلین در ارسال خودروهای زرهی پیاده نظام «ماردر» نشان‌دهنده یک گام بزرگ دیگر در حمایت نظامی آلمان از اوکرین در جنگ این کشور با نیروهای متجاوز روسیه است.

با این حال این کمک نظامی مضاعف به نظر نمی‌آید همچنان جوابگوی کامل نیاز‌های اوکراین باشد که پیش‌تر تانک‌های جنگی مختص نبرد در خط مقدم را از برلین درخواست کرده بود.

این در حالیست که لهستان به تازگی وعده داده است که چنین تانک‌هایی در اختیار اوکراین قرار دهد، ورشو بویژه از ارسال تانک‌های آلمانی «لئوپارد۲» خبر داده که کی‌یف بارها آن را از برلین درخواست کرده بود.

AFP
تانک لئوپارد۲ ساخت کشور آلمانAFP

اقدام لهستان اما در صورت موافقت آلمان عملی خواهد بود زیرا هرگونه انتقال تسلیحات ساخت آلمان به طرف‌های ثالث باید با برلین همراه شود.

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان، پس از دیدار با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود در لویو، تحویل برنامه ریزی شده تانک به این کشور توسط ورشو را مورد تاکید قرار داده است.

دودا در این خصوص تلاش لهستان برای تشکیل ائتلافی از کشورهای متحد به منظور ارسال مجموعه‌ای از تانک‌ها به اوکراین را یاد‌وآور شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین