Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بریتانیا به ارتش اوکراین تانک‌ «چلنجر» می‌دهد؛ مسکو: معادله میدان جنگ تغییر نمی‌کند

عکس آرشیوی از یک تانک سنگین چلنجر ۲ متعلق به ارتش بریتانیا در رزمایشی مشترک در آلمان به تاریخ ۲۱ ژانویه ۲۰۰۳
عکس آرشیوی از یک تانک سنگین چلنجر ۲ متعلق به ارتش بریتانیا در رزمایشی مشترک در آلمان به تاریخ ۲۱ ژانویه ۲۰۰۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لندن در حالی این وعده را می‌دهد که سایر کشورهای حامی کی‌یف نسبت به ارسال تانک‌های پیشرفته و سنگین به اوکراین یا هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند و یا آن را منوط به اقدام هماهنگ سایر شرکاء دانسته‌اند.

آگهی

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا روز شنبه ۱۴ ژانویه وعده داد کشورش تانک‌ و سامانه‌های توپخانه‌ای را در اختیار اوکراین قرارخواهد دهد. 

لندن در حالی این وعده را می‌دهد که سایر کشورهای حامی کی‌یف نسبت به ارسال تانک‌های پیشرفته و سنگین به اوکراین یا هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند و یا آن را منوط به اقدام هماهنگ سایر شرکاء دانسته‌اند.

بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، آقای ریشی سوناک امروز در گفتگویی تلفنی به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین وعده داد تعدادی تانک از نوع «چلنجر-۲» و برخی دیگر از سامانه‌های توپخانه‌ای را در اختیار کی‌یف قرار می دهد.

هر چند در بیانیه «داونینگ استریت» اشاره‌ای به تعداد این تانک‌ها و زمان تحویل آن‌ها نشده است، اما به نقل از رسانه‌های بریتانیایی، ارتش این کشور در ابتداء چهار تانک سنگین از نوع «چلنجر-۲» و در مرحله بعدی هشت تانک دیگر را به اوکراین تحویل خواهد داد. 

اوکراین خواهان پیروی سایر کشورها از بریتانیاست

توئيت آقای زلنسکی در مورد اقدام بریتانیا در ارتباط با ارسال تانک سنگین به این کشور

زلنسکی در توییتی با قدردانی از تصمیم ریشی سوناک آن را نه تنها موجب تقویت ارتش اوکراین در میدان جنگ بلکه پیامی بجا به سایر شرکای اوکراین دانست که در ارسال کمک‌های نظامی به کی‌یف تعلل می‌کنند و تردید دارند.

اوکراین ماه‌هاست که چشم به تانک‌های سنگین‌تر و پیشرفته‌تر از جمله تانک‌های «آبرامز» آمریکایی و «لئوپارد-۲» آلمان دوخته است. اما رهبران این دو کشور تا به امروز در تامین این تانکها محتاط بوده‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

تاکنون تنها کشورهای جمهوری چک و لهستان تانک‌های «تی-۷۲» بازمانده از دوران شوروی را در اختیار ارتش اوکراین قرار داده‌اند. 

 لهستان همزمان از تمایل خود برای ارسال تانک‌های لئوپارد نیز خبر داده اما آن را منوط به هماهنگی با سایر کشورهای متحد دانسته است. 

از سوی دیگر ورشو در ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین، باید چراغ سبز آلمان را که سازنده تانک‌های لئوپارد است، داشته باشد.

 فرانسه در اوایل ماه ژانویه سال جاری میلادی اعلام کرد که «تانک‌های سبک» در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. همزمان با فرانسه، آمریکا و آلمان نیز برای اولین بار اعلام کردند که خودروهای جنگی «برادلی» و نفربرهای زرهی «ماردر» را ارسال خواهند کرد.

واکنش روسیه به تصمیم بریتانیا: معادله را در میدان جنگ تغییر نمی‌دهد

سفارت روسیه در لندن در واکنش به بیانیه دفتر نخست‌وزیری بریتانیا اعلام کرد که ارسال تانک‌های بریتانیایی «چلنجر ۲» به کی‌یف نه تنها به نیروهای مسلح اوکراین کمک نخواهد کرد و اوضاع را در میدان نبرد تغییر نمی‌دهد، بلکه منجر به تشدید عملیات‌های رزمی و ایجاد تلفات بیشتر می‌شود.

بر اساس بیانیه سفارت روسیه در لندن، وارد کردن این تانک‌ها به میدان جنگ تنها موجب تشدید عملیات نظامی و تلفات جانی بیشتر از جمله در میان مردم غیرنظامی خواهد شد. این بیانیه هدف بریتانیا از ارسال این تانک‌ها را «طولانی کردن درگیری» و در تضاد با پیشنهاد روسیه برای پایان دادن به جنگ از طریق مذاکره دانسته است.

در بیانیه مطبوعاتی سفارت روسیه ذکر شده است که «ما شاهد دخالت مستقیم فزاینده بریتانیا در درگیری هستیم. تانک‌های چلنجر-۲ به ارتش اوکراین کمک نخواهند کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر بریتانیا به دنبال افزایش اختیار پلیس در برخورد با معترضان است

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند

بریتانیا ۵۸۰ میلیون یورو کمک نظامی جدید در اختیار اوکراین می‌گذارد