مدال افتخار صرب‌های بوسنی به ولادیمیر پوتین اعطا شد

نشان افتخاری که رهبر صرب‌های بوسنی به ولادیمیر پوتین اعطا کرد
نشان افتخاری که رهبر صرب‌های بوسنی به ولادیمیر پوتین اعطا کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو اغلب از سوی غرب به تلاش برای بی ثبات کردن بوسنی و دیگر بخش‌های بالکان از طریق نیروهای نیابتی خود در صربستان و بوسنی هرزگوین متهم می‌شود.

آگهی

میلوراد دودیک، رهبر جدایی طلب صرب‌های بوسنی روز یکشنبه ارزشمند‌ترین مدال افتخار را به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعطا کرد.

این مدال بر اساس آنچه آقای دودیک به آن اشاره کرده به دلیل «دغدغه‌های میهن پرستانه توام با عشقِ» آقای پوتین نسبت به بخش تحت کنترل صرب‌ها در بوسنی به وی اعطا شده است.

رئیس «جمهوری صرب » که به همراه «فدراسیون بوسنی و هرزگوین» دو نهاد سیاسی تشکیل دهنده دستگاه اجرایی بوسنی و هرزگوین را تشکیل می‌دهند با این اقدام نمادین از تلاش‌های ولادیمیر پوتین برای نزدیکی میان بانیا لوکا و مسکو تقدیر کرده است.

میلوراد دودیک در مراسم اهدای این جایزه در بانیا لوکا، پایگاه اصلی صرب‌های بوسنی گفت: «پوتین مسئول توسعه و تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های جاری میان جمهوری صرب بوسنی و روسیه است.

آقای دودیک ماه سپتامبر گذشته برای دیدار و گفتکو با ولادیمیر پوتین به مسکو سفر کرده بود؛ وی به رغم تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین روابط نزدیک خود را با رئیس کرملین به خوبی قبل حفظ کرده است.

ایگور کالبوخوف، سفیر روسیه که در این مراسم حضور داشت به خبرنگاران گفت که مدال اعطا شده از جانب میلوراد دودیک در ملاقات بعدی وی با پوتین به رئیس جمهوری روسیه اهدا خواهد شد.

ما سپس یادآور شد که این جایزه تأییدی بر عزم استراتژیک موجود در روابط دو طرف با هدف تقویت دوستی و برادری میان مردم روسیه و ساکنان بخش تحت کنترل صرب‌ها در بوسنی هرزگوین است.

AP Photo
میلوراد دودیک، رهبر جدایی طلب صرب‌های بوسنی در مراسم اعطای مدال به پوتینAP Photo

مسکو اغلب از سوی غرب به تلاش برای بی ثبات کردن بوسنی و دیگر بخش‌های بالکان از طریق نیروهای نیابتی خود در صربستان و بوسنی متهم می‌شود.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که آقای دودیک آشکارا از جدایی بخش تحت کنترل صرب‌های بوسنی هرزگوین از یک فدراسیون بوسنیایی-کروات برای الحاق و پیوستن به کشور همسایه، صربستان حمایت کرده است.

توافق صلحی که سال ۱۹۹۵ با میانجیگری ایالات متحده به امضا رسید به جنگ خونین قومی با دست کم ۱۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره در بوسنی پایان داد اما در عوض این کشور را به سه گروه قومی صرب، بوسنیایی و کروات با تشکیلات اجرایی منحصر به فرد متشکل از جمهوری صرب و فدراسیون بوسنی هرزگوین تقسیم کرد.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که مسکو با حمایت ضمنی از سیاست‌های جدایی طلبانه دودیک از این اختلافات سوء استفاده و بهره‌برداری می‌کند.

میلوراد دودیک به مناسبت «روز جمهوری صربسکا» که دادگاه قانون اساسی بوسنی ماهیت آنرا غیرقانونی تشخیص می‌دهد اقدام به اعطای مدال به ولادیمیر پوتین کرد.

صرب‌های بوسنی این روز را که یادآور اعلام استقلال از بوسنی در سال ۱۹۹۲ با هدف جدا کردن مناطق صرب‌نشین بالکان و پیوستن آنها به صربستان است، جشن می‌گیرند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا فرزندان رهبر سیاسی صرب‌های بوسنی را تحریم کرد

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه رهبر صرب‌های بوسنی وضع کرد

پارسال پوتین امسال اوربان؛ مدال قصاب بالکان بر گردن نخست‌وزیر مجارستان