آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه رهبر صرب‌های بوسنی وضع کرد

Bosnian Serb member of the tripartite Presidency of Bosnia Milorad Dodik
Bosnian Serb member of the tripartite Presidency of Bosnia Milorad Dodik Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه میلوراد دودیک، رهبر صرب‌های بوسنی همچنین شماری از مقامات فعلی و سابق این کشور وضع کرد.

آگهی

ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه میلوراد دودیک، رهبر صرب‌های بوسنی و هرزگوین و همچنین شماری از مقامات فعلی و سابق این کشور وضع کرد و به افرادی که در پی بی‌ثباتی یا فساد در این کشور هستند هشدار داد.

میلوراد دودیک پیش از این هم در موضوعات دیگری از سوی ایالات متحده تحریم شده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ جدید خود میلوراد دودیک را به فساد و تهدید ثبات و تمامیت ارضی بوسنی و هرزگوین متهم کرد. بر اساس این بیانیه علاوه بر دودیک، شبکه تلویزیونی «Alternativna Televizija» مستقر در شهر بانیا لوکا که دومین شهر بزرگ بوسنی و هرزگوین است نیز تحریم شده است زیرا گفته می‌شود دودیک از این شبکه تلویزیونی برای پیشبرد برنامه‌های خود استفاده کرده و ان را تحت کنترل داشته است.

اقدام اخیر وزرت خزانه داری، اولین گام در راستای استفاده از فرمان اجرایی است که در ماه ژوئن صادر شد و به ایالات متحده اجازه می‌داد آنهایی را که تهدید کننده صلح و ثبات در بالکان هستند، تحریم کند.

وزارت خارجه ایالات متحده شماری از مقامات فعلی و پیشین بوسنی و هرزگوین را نیز از ورود به خاک ایالات متحده منع کرد؛ از جمله میلان تگلتیجا، رئیس سابق شورای عالی قضایی بوسنی و میرصاد کوکیچ، از قانونگذاران این کشور و رئیس جنبش اقدام دموکراتیک.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ جداگانه‌ای هشدار داد: «سایر رهبران و نهادهای مرتبط با افراد فاسد یا بی‌ثبات‌کننده نیز ممکن است در آینده هدف تحریم‌های دولت ایالات متحده قرار بگیرند».

بوسنی و هرزگوین در حال حاضر شدیدترین بحران سیاسی خود را از زمان پایان جنگهای خونین دهه ۱۹۹۰ تجربه می‌کند. این بحران بار دیگر ترس تجزیه این کشور را زنده کرده است چرا که صرب‌های بوسنی مانع از کار دولت مرکزی شده‌اند و قانون‌گذاران صرب نیز به خارج شدن منطقه خودمختار صرب‌ها از کنترل نهادهای دولتی رای داده‌اند.

دودیک که به عنوان عضو صرب در هیات سه جانبه ریاست جمهوری بوسنی خدمت می‌کند، می‌خواهد تمام اصلاحات انجام شده پس از جنگ را لغو کند و به قانون اساسی ۱۹۹۵ بازگردد که بر اساس آن قدرت قابل توجهی به مناطق داده می‌شد و دولت تنها وظیفه اداره نهادهای اساسی را داشت.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی اعلام کرد: «فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و فاسد میلوراد دودیک و تلاش او برای برچیدن پیمان صلح دیتون، آنهم با انگیزه‌های شخصی، ثبات بوسنی و هرزگوین و کل منطقه را تهدید می‌کند.»

توافقنامه صلح دیتون با میانجیگری ایالات متحده در سال ۱۹۹۵ میلادی منعقد شد تا به سه سال و نیم جنگ قومی در این کشور پایان دهد؛ جنگی که در جریان آن حدود ۱۰۰ هزار نفر کشته و ۲ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

واکنش دودیک

دودیک در واکنش به تحریم‌های جدید، به آژانس خبری سرنا (Srna) که متعلق به صربهای بوسنی است گفت که او دوباره مجازات شده است آنهم در حالی که علتش را نمی‌داند.

او افزود که ایالات متحده او را به فساد متهم کرده آنهم در حالی که هیچ پرونده کیفری علیه او وجود ندارد. او تاکید کرد که به هیچ وجه قانون اساسی بوسنی یا ثبات این کشور را زیر سوال نبرده است.

دودیک وضع این تحریم‌ها را نتیجه لابی‌گری عده‌ای از مقامات آمریکا دانست که با او در موضوع بوسنی و هرزگوین چشم‌انداز مشترکی ندارند و افزود: «این تحریم‌ها نه تنها باعث تنبیه من نمی‌شود بلکه انگیزه من را تقویت می‌کند تا برای حقوقی که ۲۶ سال از ما سلب شده، مبارزه کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارسال پوتین امسال اوربان؛ مدال قصاب بالکان بر گردن نخست‌وزیر مجارستان

برگزاری جشن جنجالی صرب‌های بوسنی؛ اتحادیه اروپا و آمریکا هشدار دادند

ناتو نگران «لفاظی‌های جدایی‌طلبانه» صرب‌ها در بوسنی است