بازداشت «تحت تعقیب‌ترین قاچاقچی انسان در جهان»؛ کیدان در سودان در دام افتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه
مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه   -   کپی رایت  AP Photo

امارات عربی متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که «تحت تعقیب‌ترین قاچاقچی انسان در جهان» را طی یک عملیات بین‌المللی که با هدایت اینترپل صورت گرفت در سودان بازداشت کرده است.

طبق بیانیه مطبوعاتی مشترک وزارت کشور امارات و اینترپل، «كيدان زكرياس حبت مريم» معروف به «کیدان» در راس یک شبکه جنایی بود که از صدها مهاجر آفریقای شرقی که تمایل داشتند به اروپا مهاجرت کنند کلاهبرداری کرده و آن‌ها را ربوده است.

این نهادها تاکید کردند که علیه این فرد دو اخطار قرمز [اعلان قرمز] صادر شده بود.

این دو نهاد تصریح کردند که این مرد با ملیت اریتره‌ای که در سال ۲۰۲۰ در اتیوپی بازداشت شد، یک سال بعد توانست از زندان فرار کند. وی سپس به‌صورت غیابی به حبس ابد محکوم شد. 

طبق این بیانیه، امارات با کمک اینترپل تحقیقات درباره شبکه جنایی آقای حبت مريم و تراکنش‌های مالی غیرقانونی انجام شده از سوی برادرش را آغاز کرد.

سعید عبدالله السویدی، یکی از مقامات ارشد وزارت کشور امارات در یک نشست خبری اعلام کرد که آن‌ها موفق شدند این قاچاقچی را در سودان پیدا کنند.

به گفته آقای السویدی، وی در تاریخ یک ژانویه در همکاری پلیس محلی با مقامات اماراتی بازداشت شد.

این مقام اماراتی تاکید کرد که «تحت تعقیب‌ترین قاچاقچی انسان در جهان دیگر نمی‌تواند اقدامات نفرت‌انگیز خود را انجام دهد.»

وی افزود: «ما به یکی از مهمترین مسیرهای قاچاق انسان به اروپا پایان دادیم. مسیری که هزاران مهاجر از اریتره، سومالی و سودان از طریق لیبی به اروپا می‌رفتند.»

استفان کاوانا، مدیر خدمات پلیس اینترپل تایید کرد که این قاچاقچی، «تحت تعقیب‌ترین» جنایتکار در هلند، اتیوپی و چند کشور دیگر بوده است.

وی در یک بیانیه مطبوعاتی از مقامات اماراتی، اتیوپیایی، هلندی و سودانی که «نقش مهمی» در این تحقیقات داشتند، قدردانی کرد.

او افزود که بازداشت «حبت مريم» قدرت اینترپل و کارهایی را که می‌تواند با همکاری کشورها انجام دهد، ثابت کرد.