Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اینترپل در پاسخ به جنجال‌ها بر سر انتخاب ژنرال اماراتی: فرض بر برائت رئیسی است

اینترپل
اینترپل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال رئیسی مدت‌ها است که به دست داشتن در شکنجه و سرکوب مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشر در کشورش متهم است و انتخاب وی به عنوان رئیس تازه اینترپل واکنش‌هایی را از سوی نهاد‌های حقوق بشری و برخی نمایندگان اروپا برانگیخته است.

آگهی

اینترپل در واکنشی قابل انتظار جنجال‌ها بر سر انتخاب رئیس جدید این نهاد امنیتی بین المللی را کم اهمیت جلوه داد و برانتخاب اعضای مجمع عمومی صحه گذاشت.

ژنرال احمد ناصر رئیسی، بازرس کل وزارت کشور امارات و فرمانده ارشد پلیس این کشور روز پنجشنبه در نشست مجمع عمومی اینترپل که در شهر استانبول برگزار شده است به عنوان رئیس جدید پلیس بین‌الملل انتخاب شد.

این انتخاب که بسیاری از فعالان و نهادهای حامی حقوق بشر از پیش نسبت به آن هشدار داده بودند همان طور که انتظار می‌رفت جنجال‌ساز شد و صدای انتقادها را بار دیگر بلند کرد.

ژنرال رئیسی مدت‌ها است که به دست داشتن در شکنجه و سرکوب مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشر در کشورش متهم است و انتخاب وی به عنوان رئیس تازه اینترپل واکنش‌هایی را از سوی نهاد‌های حقوق بشری و برخی نمایندگان اروپا برانگیخته است.

سه عضو پارلمان اروپا به تازگی در نامه‌ای به اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نسبت به تضعیف جایگاه و حسن شهرت اینترپل در صورت انتخاب ژنرال رئیسی به عنوان رئیس جدید وتاثیر منفی این انتخاب بر توانایی سازمان این نهاد بین‌المللی هشدار داده بودند.

یورگن استاک، دبیر کل اینترپل روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتخاب جنجالی ژنرال رئیسی اعتبار این نهاد بین‌المللی را مخدوش نمی‌کند؟ گفت: «همه صحبت‌ها در این مرحله در حد اتهام است؛ البته ما به خوبی در جریان امور هستیم.»

وی سپس با یادآوری این نکته که «فرض بر برائت» است تاکید کرد که انتخاب آقای رئیسی به عنوان سکان‌دار تازه اینترپل تصمیم مجمع عمومی بوده است.

Francisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
سخنرانی رجب طیب اردوغان در مجمع عمومی اینترپلFrancisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

ژنرال احمد ناصر رئیسی، بازرس کل وزارت کشور امارات عربی متحده پیش‌تر یکی از اعضای کمیته اجرایی اینترپل بود.

گفته می‌شود که وی در سرکوب و شکنجه زندانیان سیاسی سرشناس در کشورش از جمله احمد منصور، مخالف اماراتی و نیز یک تبعه بریتانیایی به نام مایکل هیجز که سال ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شد، دست داشته است.

مایکل هیجز، تبعه و محقق دانشگاهی بریتانیایی پس از سپری کردن مدتی از مجازات خود آزاد شد اما احمد منصور، چهره سرشناس اپوزیسیون در امارات همچنان در بند است.

در این راستا چندین پرونده‌ شکایت علیه ژنرال رئیسی در پنج کشور از جمله فرانسه که مقر اینترپل است و نیز ترکیه که مجمع عمومی پلیس بین‌الملل در آن برگزار شد، تشکیل شده است.

در مجمع عمومی اینترپل که به مدت سه روز در شهر استانبول برگزار شد یازده عضو جدید این نهاد پلیسی بین‌المللی انتخاب شدند.

کمیته اجرایی متشکل از ۱۳ عضو است که چهار عضو آن از اروپا، سه عضو از آسیا، سه عضو از آفریقا و سه عضو دیگر از قاره آمریکا انتخاب شده است.

دبیر کل اینترپل در پایان ضمن تاکید بر ارزش‌هایی چون مسئولیت‌پذیری، صداقت، شفافیت و بی‌طرفی در این نهاد بین‌المللی، افزایش قابل توجه مشارکت‌های قانونی را نشانه اعتماد ۱۹۵ کشور عضو به عملکرد روزانه سازمانی عنوان کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت رسمی دو وکیل حقوق بشر در دادگاههای فرانسه علیه رئیس اماراتی اینترپل

کلاهبرداری با فروش آنلاین واکسن کرونا؛ اینترپل: هوشیار باشید، بدبین باشید

پرونده انفجار بیروت؛ اینترپل برای دو روس و یک پرتغالی دستور پیگرد بین المللی صادر کرد