شکایت رسمی دو وکیل حقوق بشر در دادگاههای فرانسه علیه رئیس اماراتی اینترپل

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Gen. Ahmed Naser al-Raisi
Gen. Ahmed Naser al-Raisi   -  کپی رایت  AP Photo

یک وکیل فرانسوی که دفاع از یکی از فعالان حقوق بشر زندانی در امارات عربی متحده را برعهده دارد، روز سه‌شنبه شکایتی را علیه سرلشکر احمد ناصر الرئیسی، رئیس جدید اینترپل به اتهام شکنجه تنظیم و تقدیم دادگاه فرانسه کرد.

این شکایت در زمانی طرح شده که سرلشکر الرئیسی اولین بازدید خود را از مقر سازمان پلیس بین‌الملل موسوم به «اینترپل» واقع در شهر لیون فرانسه انجام می‌دهد.

ویلیام بوردون، وکیل حقوق بشر و وکیل مدافع وبلاگ نویس اماراتی احمد منصور اعلام کرد که شکایت خود را بر اساس اصل صلاحیت جهانی تحویل دادگاه پاریس داده است.

احمد منصور که به دلیل انتقاد از حکومت امارات بازداشت و به اتهام «توهین به جایگاه و حیثیت امارات عربی متحده» و رهبران آن در شبکه‌های اجتماعی محاکمه شده، در حال حاضر در حال سپری کردن دورۀ ۱۰ سالۀ حبس است.

طرح دومین شکایت از سوی یک وکیل بریتانیایی

علاوه بر ویلیام بوردون، وکیل دو شهروند بریتانیایی که پیش از این الرئیسی را به شکنجه متهم کرده بودند نیز روز سه‌شنبه شکایتی را علیه او تسلیم قضات تحقیق واحد قضایی ویژۀ جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی دادگاه پاریس کرد.

رادنی دیکسون، وکیل متیو هدجز و علی عیسی احمد اعلام کرد: «حضور الرئیسی در خاک فرانسه صلاحیت جهانی دادگاه‌های فرانسه را تایید می‌کند و او نمی‌تواند از حق مصونیت استفاده کند.»

سرلشکر احمد ناصر الرئیسی در نوامبر ۲۰۲۱ میلادی برای یک دوره چهار ساله به عنوان رئیس جدید اینترپل انتخاب شد و از همان زمان نیز گروه‌های حقوق بشری با طرح این اتهام که او در شکنجه و بازداشت‌های خودسرانۀ روی داده در امارات دست داشته، به این انتخاب اعتراض کرده‌اند. 

ابوظبی اتهامات طرح شده علیه الرئیسی را رد کرده است.

الرئیسی روز دوشنبه با انتشار پستی در توئیتر از سفر خود به شهر لیون خبر داد و نوشت: «با شروع سال جدید، امروز برای اولین بار به عنوان رئیس پلیس بین‌الملل به شهر لیون فرانسه سفر می‌کنم.»

یورگن استوک، دبیرکل اینترپل نیز در پست توییتری خود به الرئیسی برای انجام این سفر خوش آمد گفت.

متیو هدجز، یک دانشجوی بریتانیایی مقطع دکترا در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی برای یک سفر تحقیقاتی دو هفته‌ای به امارات رفت. اما در آنجا به ظن جاسوسی برای دولت بریتانیا دستگیر شد و مدتی نزدیک به ۷ ماه را در بازداشتگاه‌های امارات سپری کرد و در آنجا تحت شکنجه قرار گرفته و برای ماهها در سلول انفرادی بود.

علی عیسی احمد نیز یک هوادار فوتبال است که می‌گوید در جریان مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ میلادی، توسط آژانس امنیتی امارات مورد شکنجه قرار گرفته است.

آنها پیش از این در ماه اکتبر شکایتی را با موضوع شکنجه علیه الرئیسی تحویل دادستان دادگاه پاریس داده بودند که به گفته وکیلشان در حال بررسی است.

AP Photo
British citizens Ali Issa Ahmad and Matthew HedgesAP Photo

رادنی دیکسون اعلام کرد شکایت جنایی جدید در حالی در دادگاه طرح شده که الرئیسی در خاک فرانسه است و به این ترتیب قضات فرانسوی «باید فوراً تحقیقاتی را در مورد ادعاهای مطرح شده علیه وی آغاز کنند».

او افزود: «بر اساس قوانین فرانسه، برای انجام این تحقیقات می‌توان الرئیسی را با هدف بازجویی، در زمان حضورش در خاک فرانسه بازداشت کرد؛ چه در حال حاضر و چه هر زمان که او دوباره برگردد.»

هنوز مشخص نیست الرئیسی برای چه مدت در شهر لیون خواهد ماند و مقامات اینترپل تاکنون به درخواست‌های آسوشیتدپرس درباره محل اقامت او پاسخ نداده‌اند.