پرونده انفجار بیروت؛ اینترپل برای دو روس و یک پرتغالی دستور پیگرد بین المللی صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بقایای انفجار اوت ۲۰۲۰ در بندر بیروت
بقایای انفجار اوت ۲۰۲۰ در بندر بیروت   -  Copyright  AP Photo

اینترپل (پلیس بین‌الملل) برای دو روس و یک پرتغالی به دلیل دست داشتن در حمل محموله نیترات آمونیوم منفجر شده در بندر بیروت دستور پیگرد بین المللی صادر کرد.

خبرگزاری دولتی لبنان با اعلام این خبر گزارش داد که دستور اینترپل برای مالک و کاپیتان کشتی رزوس(Rhosus) که دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم را در سال ۲۰۱۳ به بندر بیروت حمل کرده و نیز یک تاجر پرتغالی نیترات آمونیوم صادر شده است.

اینترپل در حکم غیر الزام‌آور خود از نهادهای جهانی برای یافتن و دستگیری موقت این افراد کمک خواسته است. این حکم بنا به درخواست غسان خوری، دادستان دولت لبنان صادر شده است.

هر چند خبرگزاری دولتی لبنان از افشای اسامی این سه نفر امتناع کرده ولی رسانه‌های محلی فاش کرده‌اند که حکم اینترپل مشمول بوریس پروکوشف، کاپیتان سابق کشتی و ایگور گرچوشکین، تاجر روسی مقیم قبرس که در سال ۲۰۱۲ این کشتی باری را خریداری کرده و خورخه مانوئل میرا نتو موریرا، تاجر پرتغالی شده است.

آقای پروكوشف چند روز پس از انفجار بیروت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که كه او در سال ۲۰۱۳ و پس از استعفای خدمه قبلی به دلیل عدم پرداخت دستمزد، در ترکیه هدایت این کشتی را بر عهده گرفته بود. کاپیتان پیشین کشتی رزوس همچنین خاطرنشان کرده بود که آقای گرچوشکین یک میلیون دلار برای حمل محموله نیترات آمونیوم از مبدا گرجستان به مقصد موزامبیک دریافت کرده است.

از زمان وقوع این انفجار تاکنون نزدیک به ۳۰ نفر از مسوولان بندر و گمرک بیروت دستگیر و بازجویی شده‌اند. ماه گذشته نیز دادستان تحقیق پرونده این انفجار، حسن دیاب، نخست وزیر وقت لبنان و سه وزیر پیشین کابینه او را به سهل‌انگاریِ منجر به انفجار، متهم کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

محموله نیترات آمونیوم به عنوان ماده‌ای منفجره که در تهیه کودهای شیمیایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیش از انتقال به مقصد نهایی، حدود شش سال در بندر بیروت انبار شده بود.

انفجار چهارم اوتِ این محموله در بندر بیروت موجب کشته شدن ۲۰۰ تن و مجروح شدن صدها نفر شد و خرابی بسیاری در شهر بیروت به بار آورد.