باستان‌شناسان موفق به کشف قدیمی‌ترین سرپرتابه‌های یافت‌شده در قاره آمریکا شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرتابه‌های کشف‌شده توسط باستان‌شناسان آمریکایی
پرتابه‌های کشف‌شده توسط باستان‌شناسان آمریکایی   -  کپی رایت  Oregon State University/ Loren Davis

باستان‌شناسان آمریکایی تعدادی سرپرتابه در ایالت آیداهو کشف کردند که قدمت آنها از نمونه‌های کشف‌شده قبلی چند هزار سال بیشتر است.

سرپرتابه در باستان‌شناسی به سنگ‌های تراش‌خورده‌ای گفته می‌شود که انسان‌ها در دوران قدیم  آنها را بر روی نیزه و دیگر پرتابه‌ها می‌گذاشتند. اندازه این سرپرتابه‌ها که باستان‌شناسان در دانشگاه ایالتی اورگون آنها را کشف کرده‌اند بین ۱.۲ تا پنج سانتی‌متر است.

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که قدمت این سرپرتابه‌ها به ۱۵ هزار و ۷۰۰ سال پیش بر می‌گردد. به این ترتیب آنها حدود سه هزار سال قدیمی‌تر از سرپرتابه‌هایی هستند که پیش از این در قاره آمریکای شمالی کشف شده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از نظر علمی این کشفیات جزئیات بسیار مهمی را درباره پیشینه اولین ساکنان آمریکا از منظر باستان‌شناسی در اختیار ما قرار می‌دهد.
لورن دیویس
باستان‌شناس در دانشگاه ایالتی اورگون
Oregon State University/ Loren Davis
محل کشف سرپرتابه‌های باستانی در ایالت آیداهوی آمریکاOregon State University/ Loren Davis

یافته‌های باستان‌شناسان درباره سرپرتابه‌های کشف‌شده در ایالت آیداهوی آمریکا در نشریه «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شده است. لورن دیویس، استاد باستان‌شناسی در دانشگاه ایالتی اورگون می‌گوید: «از نظر علمی این کشفیات جزئیات بسیار مهمی را درباره پیشینه اولین ساکنان آمریکا از منظر باستان‌شناسی در اختیار ما قرار می‌دهد.»

لورن دیویس و گروهی دیگر از باستان‌شناسان پیش از این پوسته‌هایی ساده و تکه‌های از استخوان در ایالت آیداهو کشف کرده بودند که به گفته آنها از حضور انسان در این منطقه در حدود ۱۶ هزار سال پیش حکایت داشت. محل کشف سرپرتابه‌های جدید در ایالت آیداهو منطقه رودخانه سالمون یا رودخانه بدون بازگشت نام دارد. 

کشف این سرپرتابه‌ها فرضیه‌های موجود مبنی بر ارتباط ژنتیکی و فرهنگی بین انسان‌های عصر یخبندان در شمال شرقی آسیا و شمال آمریکا را تقویت کرده است. یکی از دلایل این امر تشابه بین سرپرتابه‌های کشف‌شده با سرپرتابه‌های باستانی یافت‌شده در جزیره هوکایدو واقع در شمال ژاپن است. قدمت سرپرتابه‌های هوکایدو بین ۱۶ تا ۲۰ هزار سال تخمین زده شده است.