روسیه میدان گازی در سیبری را برای تامین گاز چین افتتاح کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزیینی است
عکس تزیینی است   -  کپی رایت  AP Photo

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه به طور رسمی بهره‌برداری از میدان گازی کوویتکا در سیبری را آغاز کرد. ذخایر گازی وسیعی در سیبری وجود دارد که در بحبوحه بحران بین مسکو و غرب، افزایش صادرات به چین را ممکن می‌سازد.

آقای پوتین در مراسمی که طی ویدئو کنفرانس به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شد گفت: «ما در حال راه‌اندازی میدان گازی کوویتکا، بزرگترین میدان گازی در شرق سیبری هستیم.»

آقای پوتین ادامه داد: «بهره‌برداری از این ذخایر آغازگر پویایی واقعی توسعه خواهد بود و نشان می‌دهد که یک مجموعه صنعتی قدرتمند و استراتژیک در شرق روسیه در حال ساخت است.»

علاوه بر این رییس جمهوری روسیه به این موضوع اشاره کرد که راه‌اندازی این سایت «اطمینان از تحویل مطمئن گاز» به شرکت‌های روسی و به شرکای خارجی این کشور را ممکن می‌سازد.

الکسی میلر، مدیر شرکت روسی گازپروم هم در این باره گفت که این میدان گاز «فرصت‌های جدیدی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین برای صادرات رو به رشد روسیه» ارائه می‌دهد.

روسیه چندین سال است که تلاش می‌کند عرضه گاز خود به اقتصاد انرژی‌بر چین را افزایش دهد و در ماه‌های اخیر هم به این حرکت سرعت بخشیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

مسکو پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین هدف تحریم‌های اقتصادی غرب قرار گرفت. از آن زمان روسیه صادرات هیدروکربن‌ها به اروپا را کاهش داده و برای جبران آن به آسیا روی آورده است.

حالا روسیه قصد دارد با بهره‌برداری از ذخایر میدان کوویتا صادرات خود را به ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال افزایش دهد.

روسیه همچنین در حال برنامه ریزی برای ساخت خط لوله گاز فورس سیبری ۲ از سال ۲۰۲۴ برای تامین گاز چین از طریق مغولستان است. اقدامی که نشان می‌دهد استراژی انرژی روسیه واقعا به سمت شرق چرخیده است.