آیا روسای جمهور روسیه و چین در خصوص بحران اوکراین دیدگاه مشترکی دارند؟

سران دو کشور روسیه و چین روز جمعه چهارم فوریه در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن سخنرانی خواهند کرد
سران دو کشور روسیه و چین روز جمعه چهارم فوریه در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن سخنرانی خواهند کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین از نشست مشترک ولادیمیر پوتین و شی‌ جین‌پینگ، روسای جمهور روسیه و چین به هنگام برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن برای طرح «دیدگاه مشترک» خود از امنیت بین‌المللی خبر داد.

آگهی

کرملین از نشست مشترک ولادیمیر پوتین و شی‌ جین‌پینگ، روسای جمهور روسیه و چین به هنگام برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن برای طرح «دیدگاه مشترک» خود از امنیت بین‌المللی خبر داد.

قرار است سران دو کشور روسیه و چین روز جمعه چهارم فوریه در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن سخنرانی کنند. بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه در پکن برگزار می‌شود.

از آنجا که المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن به شدت سیاسی شده است، پیش‌بینی می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، همتای چینی او از مراسم افتتاحیه این بازی‌ها به عنوان فرصتی برای طرح دیدگاه‌هایشان بهره ببرند.

تاکنون برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا، بریتانیا، استرالیا و کانادا بازی‌های المپیک زمستانی پکن را به دلیل نقض حقوق بشر از سوی چین تحریم دیپلماتیک کرده‌اند، اقدامی که از سوی مقام‌های چین محکوم شده است.

این در حالی است که رهبران روسیه و چین گفته‌اند که با هرگونه تلاش برای سیاسی کردن ورزش و المپیک مخالف هستند.

در هر حال یوری اوچاکوف، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه دوم فوریه و پیش از سفر آقای پوتین به چین، گفت که مسکو و پکن درک یکسانی از نیاز به تشکیل یک نظم جهانی عادلانه دارند.

او بار دیگر تأکید کرد که چین از خواسته‌های روسیه برای دریافت تضمین‌های امنیتی از غرب حمایت می‌کند. با این حال تاکنون هیچ هماهنگی درباره اقدامات روسیه و چین در زمینه دریافت تضمین‌های امنیتی مشاهده نشده است.

کرملین مدعی است که چین در بحران اوکراین از روسیه حمایت می‌کند، موضوعی که در صورت صحت می‌تواند پکن را در مقابل واشنگتن قرار دهد.

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که چین در بحران اوکراین به شدت محتاطانه عمل کرده است. آن‌ها برای اثبات نظر خود به نحوه انتشار اخبار اوکراین در رسانه‌های دولتی چین اشاره می‌کنند که پوشش کمی داشته است.

آن‌ها همچنین به تفاوت گزارش‌های رسمی منتشر شده از گفتگوی ویدئویی رهبران چین و روسیه اشاره می‌کنند که نسخه روسی با نسخه چینی متفاوت بوده است. کرملین در گزارش خود نوشته بود که شی جین‌پینگ از درخواست ولادیمیر پوتین برای دریافت تضمین‌های امنیتی از غرب که مانع گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق اروپا می‌شود، حمایت می‌کند اما نسخه چینی که توسط خبرگزاری رسمی شین هوا منتشر شد به چنین موضوعی اشاره نداشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته وزیر خارجه چین پس از گفتگو با همتای آمریکایی خود بر مورد توجه قرار گرفتن نگرانی‌های امنیتی روسیه تأکید کرد.

بنابراین نوع رفتار رهبران چین نشان می‌دهد که آن‌ها نگران هستند در صورت حمایت صریح از رئیس جمهور روسیه به دشمنی اتحادیه اروپا با پکن دامن زنند. اینک اتحادیه اروپا دومین شریک تجاری چین است.

حال باید دید که رهبران چین چقدر واقع‌گرا هستند زیرا اتحادیه اروپا نشان داده است که استقلال و امنیت اوکراین برای این اتحادیه بسیار مهم است و در برابر حمایت از پوتین واکنش نشان خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه روسیه: غرب به دنبال نظامی کردن جنوب شرق آسیاست

پوتین: اوکراین به ابزاری علیه روسیه در دستان آمریکا تبدیل شده است

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند