Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه روسیه: غرب به دنبال نظامی کردن جنوب شرق آسیاست

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در جریان نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ که ۱۵ و ۱۶ نوامبر به میزبانی اندونزی برگزار خواهد شد، رهبران کشورهای غربی تلاش خواهند کرد تا مواضع چین و هند را به سمت انتقاد از روسیه تغییر دهند.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که غرب در تلاش برای مهار منافع روسیه و چین، در حال «نظامی» کردن جنوب شرق آسیاست؛ اقدامی که به باور او زمینه رویارویی روسیه و رهبران غربی را در نشست آتی گروه ۲۰ در بالیِ اندونزی فراهم می‌کند.

آقای لاوروف بنا بر اعلام کاخ کرملین، به دلیل فشرده بودن برنامه کاری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ریاست هیات اعزامی این کشور به نشست گروه ۲۰ را برعهده خواهد داشت که نخستین نشست این گروه پس از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین به شمار می‌رود. 

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در جریان نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ که ۱۵ و ۱۶ نوامبر به میزبانی اندونزی برگزار خواهد شد، رهبران کشورهای غربی تلاش خواهند کرد تا مواضع چین و هند را به سمت انتقاد از روسیه تغییر دهند. 

وزیر خارجه روسیه دو روز مانده به آغاز نشست گروه ۲۰، در جریان کنفرانس خبری خود در حاشیه اجلاس اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) در پنوم پن، پایتخت کامبوج، ایالات متحده را به دلیل اقداماتش در منطقه‌ای که میدان نبرد استراتژیک دو کشور طی دهه‌های آینده خواهد بود، سرزنش کرد.

آقای لاوروف با تاکید بر این که ایالات متحده و متحدانش در ناتو در تلاش هستند تا بر این فضا مسلط شوند، به خبرنگاران گفت که استراتژی جو بایدن در منطقه هند-آرام بر تلاش برای دور زدن «ساختارهای فراگیر» برای همکاری منطقه‌ای و «نظامی کردن این منطقه با تمرکز آشکار بر مهار چین و مهار منافع روسیه در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه است.»

در مقابل، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به رهبران آسیای جنوب شرقی وعده داد که واشنگتن بر پایه شراکت راهبردی جامع، متعهد به ساختن «منطقه هند-آرامی باز و آزاد، باثبات و مرفه، و انعطاف پذیر و امن» است.

البته ایالات متحده  و روسیه عضو آسه آن نیستند و مشارکت آنها در اجلاس این اتحادیه که ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا در آن عضویت دارند، با دعوت اعضا و غیررسمی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

از زمانی که غرب در واکنش به تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، مسکو را با تحریم‌های بی‌سابقه‌ای مواجه کرد، روسیه به دنبال تقویت روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی بسیار نزدیک‌تر با کشورهای آسیایی است.

بر همین اساس، آقای پوتین روسیه و چین را به عنوان رهبران جهان در مواجهه با سلطه جهانی ایالات متحده و غرب معرفی می‌کند ولی ایالات متحده نیز این دو کشور را دو تهدید اصلی ثبات و امنیت جهانی معرفی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار جو بایدن نسبت به خطر «آخرالزمان» هسته‌ای: «پوتین شوخی نمی‌کند»

«اعتبارآفرینی» هند برای مسکو در رزمایش مشترک با روسیه و چین؛ آمریکا ناخرسند است

آیا روسای جمهور روسیه و چین در خصوص بحران اوکراین دیدگاه مشترکی دارند؟