پوتین: اوکراین به ابزاری علیه روسیه در دستان آمریکا تبدیل شده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه عصر سه‌شنبه گفت: «پاسخ‌های کتبی آمریکا و ناتو را بررسی می‌کنیم اما پیشاپیش روشن است که دغدغه‌های امنیتی ما را نادیده می‌گیرند.»

آگهی

نشست روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با مجادله لفظی نمایندگان روسیه و آمریکا بر سر اوکراین همراه شد برای بسیاری یادآور رویارویی واشنگتن و مسکو در دوران جنگ سرد بود.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در این نشست که به درخواست آمریکا برگزار شد واشنگتن را به تلاش برای «ایجاد هیستری» و «فریب جامعه جهانی» با «اتهام‌های بی‌اساس» متهم کرد. در مقابل لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به اعزام بیش از ۱۰۰ هزار نظامی روس به مرز اوکراین از تهدید «امنیت بین‌المللی» سخن گفت.

نشست شورای امنیت با وجود مخالفت روسیه و با موافقت ۱۰ عضو شورای امنیت برگزار شد. سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن، وزرای خارجه روسیه و آمریکا قرار است روز سه‌شنبه با یکدیگر تلفنی گفتگو کنند.

آخرین تحولات مرتبط با بحران اوکراین را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

01.02.2022
19:49

بوریس جانسون: خطر حمله روسیه به اوکراین جدی و فوری است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود به‌ کی‌یف سفر کرده گفت خطر حمله روسیه به اوکراین جدی و فوری است.
آقای جانسون در نشست خبری مشترک با ولودیمیر زلنسکی گفت: «خطر آشکار و حی و حاضر است. شمار بسیاری سرباز در مرز جمع شده اند. همه‌چیز را برای هرگونه عملیاتی آماده کرده اند و وضعیت با تهدید یک حمله فوری مطابقت دارد.» 
نشست خبری ولودیمیر زلنسکی و بوریس جانسون در کی‌یف
01.02.2022
19:31

ویکتور اوربان: می‌توان بر اختلاف‌ها میان روسیه و غرب غلبه کرد


ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که برای دیدار با ولادیمیر پوتین به مسکو سفر کرده است، با وخیم توصیف کردن شرایط میان روسیه و غرب گفت: «اختلاف‌ها بر سر اوکریان می‌توانست با یک توافق مورد قبول برای دو طرف پایان یابد.»

نخست وزیر محافظه‌کار مجارستان در نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین گفت: «با وجود وضعیت وخیم می‌توان به توافقی برای تضمین صلح و امنیت روسیه و همزمان قابل قبول برای ناتو دست یافت.»
دیدار ولادیمیر پوتین و ویکتور اوربان در کاخ کرملین
01.02.2022
18:24

ولادیمیر پوتین: اوکراین ابزار دست آمریکا علیه روسیه شده است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با ابراز نارضایتی از «نادیده گرفته شدن نگرانی‌های امنیتی روسیه از سوی ایالات متحده و ناتو» گفت: «اوکراینی به ابرازی در درست آمریکا علیه مسکو بدل شده است. 

رئیس جمهوری روسیه با این حال گفت: «امیدوارم برای این بحران یک راه حل پیدا کنیم.» آقای پوتین پس از دیدار با ویکتور اوربان، نخست وزیر راست‌گرای محافظه‌کار مجارستان گفت:‌ «ما پاسخ‌های کتبی ایالات متحده و ناتو را بررسی خواهیم کرد ولی برایمان پیشاپیش روشن است که آمریکا و ناتو دغدغه‌های امنیتی ما را نادیده می‌گیرند.»

01.02.2022
18:11

بلینکن: از لاوروف خواستم روسیه راه دیپلماسی را انتخاب کند و نیروهایش را از مرز اوکراین عقب بکشد


وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا پس از مکالمه تلفنی آنتونی بلینکن با سرگئی لاوروف اعلام کرد از روسیه خواسته شده با انتخاب راه دیپلماتیک و عقب کشیدن فوری نظامیان در مرز با اوکراین، شدت تنش‌ها را کاهش دهد. 

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «آقای بلینکن بر اراده آمریکا برای ادامه گفت‌وگوهای سازنده با روسیه، همراه با متحدان و شرکای این کشور و همچنین نگرانی‌های امنیتی دوجانبه تاکید کرد.»

01.02.2022
12:26

وزیر خارجه بریتانیا: متحدان پوتین در صورت اشغال اوکراین جایی برای پنهان شدن نخواهند داشت

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید الیگارش‌‌های روس و متحدان کلیدی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در صورت حمله این کشور به اوکراین مورد تحریم قرار خواهند گرفت. 
وی تاکید کرد که الیگارش‌های روس پس از آن دیگر جایی برای پنهان کردن دارایی‌های خود نخواهند داشت. 
وزیر خارجه بریتانیا
01.02.2022
11:48

روسیه ارسال پاسخ کتبی به پیشنهاد آمریکا بر سر بحران اوکراین را تکذیب کرد

الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه گزارش‌های منتشرشده را مبنی بر اینکه کشورش به پیشنهاد آمریکا درباره بحران اوکراین پاسخ کتبی داده است تکذیب کرد.  
مقامات آمریکایی روز دوشنبه اعلام کرده بودند که روسیه پاسخی کتبی به پیشنهادات واشنگتن داده است. 
یک دیپلمات ارشد روس نیز گفت که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نامه‌ای درباره «اصل تفکیک‌ناپذیری امنیت» به همتایان غربی خود از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا فرستاده است. وی با این حال گفت که این نامه پاسخ کتبی به پیشنهادهای واشنگتن نبود. 
معاون وزیر خارجه روسیه
01.02.2022
09:47

 زلنسکی: حمایت دیپلماتیک و نظامی از اوکراین به بیشترین حد از ۲۰۱۴ رسیده است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید حمایت‌های نظامی و دیپلماتیک از کشورش به بیشترین میزان از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است. روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را به خاک خود ملحق کرده بود.
رئیس‌جمهوری اوکراین
 
01.02.2022
09:28

آمریکا از روسیه پاسخ کتبی دریافت کرد

یک مقام ارشد در وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه تائید کرد که واشنگتن پس از ارسال پاسخ کتبی به درخواست‌های امنیتی روسیه اکنون پاسخی کتبی از سوی مسکو دریافت کرده است.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا قرار است روز سه‌شنبه با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود تلفنی گفتگو کند. روسیه دو ماه پیش با ارائه دو سند خواستار مذاکره با واشنگتن بر سر «تضمین‌های امنیتی» شده بود. 
یکی از درخواست‌های روسیه در این دو سند تعهد به عدم پذیرش عضو جدید در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود. واشنگتن این درخواست را «غیرقابل قبول» دانست.
پرچم آمریکا و روسیه در کنار یکدیگر
01.02.2022
08:33

بوریس جانسون راهی کی‌یف می‌شود

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه همزمان با افزایش تنش‌ها بین کشورهای غربی و روسیه به اوکراین سفر می‌کند. نخست‌وزیر بریتانیا قرار است در کی‌یف با رئیس‌جمهوری اوکراین درباره تنش‌های مرزی با روسیه گفتگو کند. 
در بیانیه دفتر نخست‌وزیری بریتانیا درباره سفر بوریس جانسون به اوکراین آمده است که «بریتانیا به عنوان دوست و شریک دموکراتیک به دفاع از استقلال اوکراین در برابر کسانی که به دنبال نابودی آن هستند ادامه می‌دهد.»
بریتانیا پیش از این از اختصاص کمک مالی معادل ۱۰۵ میلیون یورویی به اوکراین خبر داده بود. 
نخست‌وزیر بریتانیا
01.02.2022
08:04

روسیه: در برابر تهدید به تحریم از سوی آمریکا میدان را خالی نمی‌کنیم

 سفارت روسیه در آمریکا همزمان با افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین اعلام کرد که مسکو در برابر تهدیدهای واشنگتن به وضع تحریم‌های شدید اقتصادی از موضع خود عقب‌نشینی نخواهد کرد. در بیانیه سفارت روسیه در آمریکا آمده است: «طرفی که به تنش‌ها دامن می‌زند واشنگتن است نه مسکو! ما میدان را خالی نخواهیم کرد.»
بیانیه سفارت روسیه در آمریکا که در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر شد واکنشی به توئیت وزارت خارجه آمریکا بود که مسکو در آن به «اشغال» اوکراین در سال ۲۰۱۴ متهم شده بود.
 آمریکا و متحدانش الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را که در سال ۲۰۱۴ روی داد به رسمیت نمی‌شناسند.
طرفی که به تنش‌ها دامن می‌زند واشنگتن است نه مسکو! ما میدان را خالی نخواهیم کرد
 تنش لفظی بین روسیه و آمریکا که در جریان جلسه روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل نیز نمود پیدا کرد در آستانه گفتگوی تلفنی سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن، وزرای خارجه دو کشور صورت می‌گیرد.  
عالی‌ترین مقامات دستگاه‌های دیپلماسی دو کشور قرار است روز سه‌شنبه با یکدیگر تلفنی گفتگو کنند. 
خودروهای زرهی ارتش روسیه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا روسای جمهور روسیه و چین در خصوص بحران اوکراین دیدگاه مشترکی دارند؟

سازمان ملل:شمار قربانیان حملات روسیه از ۱۰ هزار نفر گذشت؛ مسکو: اوکراینی‌ها را در دنیپرو ناکام کردیم

از انفجار سد کاخوفکای اوکراین چه می‌دانیم؛ کی‌یف خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد