اعتراضات ایران؛ نمایندگان پارلمان اتریش کفالت سیاسی زندانیان حوادث اخیر ایران را برعهده گرفتند

معترضان ایران، در این عکس؛ تهران
معترضان ایران، در این عکس؛ تهران Copyright AP/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی قوه قضائیه گفت: «مقابله هدفمند با انگیزه تشویش اذهان عمومی آن هم بدون سند و مدرک منجر به تعقیب قضائی می‌شود و تعارف و رعایت هم اندازه‌ای دارد.» در این باره هم سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از آماده شدن طرحی مبنی بر پیگیری حقوقی و قضایی اخبار کذب در فضای مجازی خبر داد.

آگهی

اعتراضات سراسری در ایران وارد چهارمین ماه شده است و تظاهرات در خیابان، اعتصاب اصناف مختلف و اعتراضات در دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد.

در چند روز گذشته هم برخی از هنرمندان و سینماگران به صف اعتراضات پیوسته‌اند. بعد از اعدام دو جوان در جریان اعتراضات، واکنش‌های بین‌المللی به وضعیت دادرسی در ایران بیشتر مطرح شد.

در سومین روز دستگیری ترانه علی‌دوستی، بازیگر سینما، سینماگران ایرانی در حمایت از او تجمع کردند. براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی برخی رسانه‌های ایران، علی‌دوستی به دلیل ارائه نکردن «هیچ مدرکی در راستای ادعای خود» بازداشت شده است. این بازیگر سینما در پستی در فضای مجازی نوشته بود: «اسمش محسن شکاری بود. هر سازمان بین‌المللی که نظاره‌گر این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند مایه ننگ بشریت است.»

حالا سخنگوی قوه قضايیه درباره واکنش‌ها بر سر اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد گفت: «مقابله هدفمند با انگیزه تشویش اذهان عمومی آن هم بدون سند و مدرک منجر به تعقیب قضائی می‌شود و تعارف و رعایت هم اندازه‌ای دارد.»

ستایشی بعد هم به صحبت‌های رئیس قوه قضائیه ایران مبنی بر اینکه «هر کسی به دنبال تشویش اذهان عمومی است و ادعایی را مطرح می‌کند باید سند ارائه بدهد» اشاره کرد.

در این باره هم هفته گذشته سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران از آماده شدن طرحی مبنی بر پیگیری حقوقی و قضایی اخبار کذب در فضای مجازی در این کمیسیون خبر داد.محمدتقی نقدعلی، عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: «این طرح در مورد هر خبری که آثار سوءاجتماعی داشته باشد و موجب ضربه به جامعه شود، صدق می‌کند. منتشرکنندگان این اخبار اگر نتوانند جبران خسارت بکنند، باید مجازات شوند.»

در ادامه می‌توانید آخرین اخبار و گزارش‌ها از اعتراض‌ها در ایران و پیامدهای آن در روز سه‌شنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) را در این صفحه دنبال کنید.

20.12.2022
20:57

نخست وزیر بریتانیا: نگران نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان هستم

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا نسبت به نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان، برنامه‌های هسته‌ای این کشور و اقدام‌های تهران که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شوند، ابراز نگرانی کرد.

آقای سوناک با بیان اینکه دولت او زمان بیشتری را برای مقابله بافعالیت‌های «خصمانه» ایران اختصاص خواهد داد، گفت: «در آستانه سال نو اگرچه مساله روسیه و اوکراین چالش شماره یک سیاست خارجی ما باقی می‌ماند، اما من به طور فزاینده نگران رفتار ایران هستم.»

عکس از آسوشیتدپرس
20.12.2022
20:24

مولوی عبدالحمید: حاکمیت تن به خواسته مردم بدهد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در حساب کاربری منتسب به او در توئیتر نوشت: «مردم ایران در داخل و خارج به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت موجود غیرقابل تحمل است و باید تغییرات شکل بگیرد.»

او در ادامه نوشت: «عاقلانه است حاکمیت برای جلوگیری از تلفات بیشتر و فروپاشی اجتماعی، تن به خواسته مردم بدهد.»

20.12.2022
18:37

تاکید ابراهیم رئیسی به راه‌اندازی اینترنت ملی

در جلسه شورای‌ عالی فضای مجازی، سند ضوابط و شرایط انتشار محتوا در رسانه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری ایرنا، رسانه رسمی دولت جمهوری اسلامی در این جلسه همچنین گزارشی از آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات ارائه شد و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکید کرد «راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از اولویت‌های فضای مجازی است که باید با جدیت پیگیری و هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود.»

چیزی که حکومت ایران از آن به عنوان «شبکه ملی اطلاعات» نام می‌برد همان اینترنت ملی است که به گفته کارشناسان برای محدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به سایت‌های جهانی قرار است استفاده شود. در جریان اعتراضات اخیر ایران هم حکومت جمهوری اسلامی با فیلتر کردن سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی سعی در اعمال محدودیت دسترسی کاربران ایرانی داشته است.

20.12.2022
18:19

نمایندگان پارلمان اتریش کفالت سیاسی زندانیان حوادث اخیر ایران را برعهده گرفتند
 

نمایندگان پارلمان اتریش حامی ۱۸۳ زندانی در ایران شدند و کفالت سیاسی آنها را برعهده گرفتند. برخی از این زندانیان به اعدام محکوم شده‌اند. نمایندگان مجلس شورای ملی اتریش با نامه‌ای به سفیر ایران در وین و نمایندگان مجلس در ایران خواستار توجه بین‌المللی به زندانیان حوادث اخیر شدند.

سیگرید مورر، سیاستمدار اتریشی دراین باره گفت: «توجه بین‌المللی به معنای حمایت از زندانیان است که موثرترین وسیله در این میان به شمار می‌آید». او در صحبت‌هایش تاکید کرد «وحشیگری رژیم ایران» غیرقابل قبول است. مورر در لیست زندانیان حوادث اخیر ایران از نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار ایرانی حمایت می‌کند. خانم حامدی به دلیل گزارش مرگ مهسا امینی که در بازداشتگاه پلیس جان باخته بود، در زندان به سر می‌برد.

20.12.2022
17:32

سخنگوی هیات مدیره خانه سینما: بازداشت ترانه علیدوستی ناعادلانه است

رسول صدرعاملی، سخنگوی هیات مدیره خانه سینما درباره‌ مهمترین فعالیت‌های هیات مدیره خانه سینما در سه ماه اخیر پیرامون وضعیت اجتماعی ایران با سایت خانه سینما گفتگو کرده است. او درباره جدیدترین گزارش کمیته حقوقی و قضایی خانه سینما درباره تعداد بازداشت‌ها و سرنوشت حکم‌های اعدام گفت: «تا آنجا که ما مطلع هستیم فعلا تعداد بازداشت شدگان از صنوف خانه سینما در التهابات جاری از آغاز تاکنون ۶۲ نفر بوده است که خوشبختانه تا این لحظه به ۱۳ نفر در تمام استان‌ها کاهش یافته است.» او بعد هم ابراز امیدواری کرد که این تعداد در روز‌های آینده به صفر برسد.

صدرعاملی همچنین با اشاره به بازداشت ترانه علیدوستی گفت: «ما همچنان از بازداشت اعضا خود نگرانیم و آن را به مصلحت حاکمیت نمی‌دانیم. بازداشت‌های گاه و بیگاه و غیرمعمول برخی از همکاران و بخصوص خانم ترانه علیدوستی غیرعادلانه است. هنرمندان براساس نقش و مسئولیت اجتماعی خود وظیفه دارند که در مورد مسایل روز حرف بزنند و بهتر است این نظرات منتقدانه بجای برخورد قضایی شنیده و در مورد آن فکر شود.»

20.12.2022
17:01

احمد خاتمی: عمامه فقط چند متر پارچه نیست

احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ظهر سه‌شنبه گفت: «عمامه نماد دین است و فقط چند متر پارچه نیست و کسی که عمامه را پرت می‌کند در حقیقت دین را پرت کرده است.» او سپس ادامه داد که «عمامه پرانی‌ها بزرگنمایی می‌شود» اما قبل از انقلاب هم وجود داشته است.  

در جریان اعتراضات اخیر ایران عمامه‌پرانی بارها در خیابان‌ها رخ داده و ویدئوهایی از این دست در فضای مجازی منتشر شده است. مسئولان ایران طی این مدت بارها درباره عمامه‌پرانی صحبت کرده‌اند.

20.12.2022
16:38

وزیر امور خارجه فرانسه خواستار «آزادی فوری» «گروگان‌های» فرانسوی در ایران شد

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه خواستار آزادی فوری «گروگان‌های» فرانسوی در ایران شد. او طی یک گفتگو کوتاه با همتای ایرانی خود، حسین امیر عبداللهیان، بار دیگر بر رعایت «حقوق مدنی و سیاسی» تاکید کرد.

کمیته حمایت از فریبا عادل‌خواه و بنجامین بریر که در حال حاضر در ایران بازداشت هستند در نامه‌ای سرگشاده به امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه خواستار اقدام هماهنگ کشورهای اروپایی در این زمینه شدند.

20.12.2022
16:07

حمید فرخ‌نژاد خطاب به علی خامنه‌ای: «مسبب و مقصر همه اتفاقات اخیر شمایید»
 

حمید فرخ‌نژاد بازیگر سینما بار دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را هدف انتقاداتش قرار داد و در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «مسبب و مقصر همه اتفاقات اخیر شمایید، مقصر هر خونی که از هر دو‌طرف _مردم و نیروهای امنیتی_ بر زمین ریخته می‌شود شمایید، مقصر همه صدمات مالی که به کشور وارد می‌شود شمایید، مقصرید بخاطر نگاه متفرعن و جایگاه فرعونی که برای خودتان قائل هستید، مقصرید بخاطر نگاه ارباب رعیتی که به مردم دارید ... »

20.12.2022
15:10

الهام افکاری به پنج سال حبس محکوم شد

رای دادگاه الهام افکاری صادر شد. طبق گزارش‌های منتشر شده، الهام افکاری از سوی دادگاه انقلاب شیراز «به اتهام قصد ایجاد اخلال و ناامنی از طریق مشارکت در فراخوان‌های معاندین نظام در فضای مجازی به ۵ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور و منع از فعالیت در فضای مجازی به مدت دو سال» محکوم شده است.

آنطور که در گزارش‌ها آمده است رأی صادره قابل تجدیدنظر خواهی است.

20.12.2022
15:03

اعضای کمیته حقیقت‌یاب درباره «کشتار و سرکوب» معترضان ایرانی تعیین شدند

سه زن، یک وکیل بنگلادشی، یک استاد حقوق پاکستانی و یک مدافع حقوق بشر آرژانتینی، روز سه شنبه از سوی سازمان ملل برای تحقیق در مورد سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌ها برای حقوق زنان ایرانی منصوب شدند. 

این سه بازپرس تقریبا هیچ امیدی ندارند که بتوانند برای انجام ماموریت خود به ایران بروند. ایران پیشتر با ایجاد این تحقیقات بین‌المللی که ۲۴ نوامبر توسط ۴۷ عضو شورای حقوق بشر به تصویب رسیده بود، مخالفت کرده بود. 

این سه زن باید سرکوب انجام شده توسط مقامات ایرانی و همچنین هرگونه نقض حقوق بشر را مستند کنند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ دیده‌بان حقوق بشر: «جمعه خونین» زاهدان،‌ مرگبارترین سرکوب سال ۲۰۲۲ بود

اعتراضات ایران؛ آمریکا چند نفر دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی را تحریم کرد

کانادا ۲۲ نفر دیگر را به فهرست تحریم سرکوبگران اعتراضات ایران اضافه کرد